Foto: Shutterstock
Varenas, vēsturiski bagātas un visnotaļ interesantas – tieši tādas ir "Tūrisma Gida" izlasē izraudzītās pilis, ko ieskauj ūdens. Iepazīsties ar to stāstiem, sēžot savā dīvānā.

Vēsturiskā pils Skotijā

Foto: Shutterstock

Šī pils Skotijā, kas plašāk pazīstama pēc nosaukuma "Stalker", oriģināli celta 1320. gadā, minēts pils oficiālajā mājaslapā "Castle Stalker". Tomēr dažādu likteņa pavērsienu rezultātā pārbūvēta, šodien pazīstamo izskatu iegūstot nedaudz vēlāk.

Četrstāvīgā pils atrodas uz mazas saliņas gleznaina ezera vidū. Lai arī šī pils uz ūdens šķiet ļoti romantiska, klīst stāsti, ka vientuļajai pilij ir tumša pagātne, kura saistīta ar vairākām slepkavībām – tieši caur nežēlastību gadu gaitā mainījušies pils saimnieki.

Mīklainā 14. gadsimta celtne gan bieži tūristu klātbūtni nemana, jo uz salas nevar ērti nokļūt, taču pāris reizes gadā īpašnieki rīko ekskursijas, kurās zinātkārākie tūristi var aplūkot šo viduslaiku ēku no ekskluzīva tuvuma un sīkāk izzināt tās vēstures līkločus. Tiesa, pils gan ir tik vilinoša, ka ceļotāji labprāt dodas uz šo pusi, lai uz celtni paraudzītos kaut no krasta.

Ēka ne vien piesaistījusi ceļotāju uzmanību, bet arī paspīdējusi pasaules mērogā. Kā skaidrots "Visit Britain", pils tikusi iemūžināta slavenajā filmā "Montijs Paitons un Svētais Grāls". Plašāk lasi te.

Egeskovas pils Dānijā

Foto: Shutterstock
Egeskovas pils meklējama Dānijā. Tādu pili, kā mēs varam to redzēt šodien, būvēt pabeidza 1554. gadā. Gadu gaitā mainījušies pils saimnieki, kuri katrs devuši savu artavu gan pils vēsturē, gan izskatā.
Viss īpašums kopā mērāms 1150 hektāru plašumā, bet pils un tās parks aizņem 20 hektārus. Runājot par senatnīgo ēku, tajā ir 66 istabas un ir izskaitļots, ka pili rotā 200 logi.

1959. gadā pilis parks piedzīvoja pārmaiņas un kopš tā laika saglabājies nemainīgs, ļaujot ikvienam sajust nelielu elegances devu. Savukārt 1967. gadā klētī tika ierīkots auto muzejs, kas saistīs tehniskākos cilvēkus. Kopš 1986. gada interesenti var doties ekskursijās arī pa pašu pili, minēts pils oficiālajā mājaslapā.

Muiderslotas pils Nīderlandē

Foto: Shutterstock
Nepilnu 20 kilometru attālumā no Nīderlandes galvaspilsētas Amsterdamas atrodas kāda visai skaista pils, kas pavisam noteikti ir ievērības vērta. Tā ir Muiderslotas pils ("Muiderslot castle").

Pirmo reizi pils šajā vietā celta ap 1280. gadu. Salīdzinot ar citām pilīm, šo var uzskatīt par samērā mazu – tā stiepjas 32 un 35 metru plašumā, bet pils sienas mērāmas pusotra metra biezumā, minēts "Netherlands Tourism". Lai vai kā – tieši pils unikālā atrašanās vieta, proti, uz nelielas saliņas, ko ieskauj ar ūdeni pildīti grāvji, pasargājuši to no potenciālām briesmām. Tiesa, tas gan nav palīdzējis vienmēr un pils ap 1300. gadu jau bija nopostīta. 1370. gadā, vadoties pēc oriģinālajiem plānojumiem, šajā vietā pils uzbūvēta vēlreiz. Kā jau daudzām ēkām, arī šai pilij bijis sarežģīts liktenis, un 18. gadsimta izskaņā, pēc tam, kad ēka kalpoja par cietumu, tā tika pilnībā pamesta. Kad pēc laika kritiskā stāvoklī esošā pils nonākusi pārdošanā ar mērķi, ka jaunais saimnieks to likvidēs, iejaucies kāds karalis, neļaudams vēsturiski bagāto pili nopostīt. Pagāja vēl pāris gadu desmiti līdz tika iegūti pietiekami līdzekļi, lai atjaunotu skaisto pili, skaidro "Netherlands Tourism". Tagad tā pelnīti iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.
Foto: Shutterstock

Pili iemīļojuši ne tikai zinātkārākie tūristi, bet tā izpelnījusies arī vispasaules slavu, jo šeit filmēti daudzi televīzijas seriāli, kas vēlējušies epizodēs iekļaut skaistu viduslaiku ainavu. Šobrīd izteiksmīgā ēka kalpo kā muzejs. Vairāk lasi te.

Bodiama pils Anglijā

Foto: Shutterstock
Oriģināli celta 14. gadsimtā, Bodiama pils ir viena no iemīļotākajām Anglijas pilīm. Iespējams, tas ir pils dizains, varbūt atrašanās vieta, bet šarmantu un interesantu to padara arī tās vēsture. Tā tika celta, lai pasargātu dienvidu krastu no iebrucējiem, tomēr, paralēli pildot praktiskos nolūkus, tā saglabāja estētiskumu un burvīgu ainavu visapkārt.

Mūsdienās tās dizains vēl joprojām pārsteidz ziņkārīgos. Lai arī viens no skaistākajiem pils akcentiem ir tieši ēkai izbūvētais grāvis, kas pildīts ar ūdeni, patiesībā tas pildīja visai praktisku un ne tik skaistu funkciju – tajā tecēja notekūdeņi no pils labierīcībām, kuras, kā minēts pils oficiālajā mājaslapā, bija ap 30.

Protams, laiks šai pilij nebija draugs un, gadiem ejot, tā palēnām zaudējusi savu spozmi, tāpēc tā ir daļēji restaurēta, lai neaizietu postā pavisam. Tieši pils mūri ir tas, kas ļaus sajust īstenu vēstures garšu!

Šenonso pils Francijā

Foto: Shutterstock
Brīnišķīgā Šenonso pils ("Château de Chenonceau"), kuru apskalo Šēras upes, ir īsts spīdeklis savā kategorijā. Šo pili sāka būvēt 16. gadsimta sākumā, un daži to dēvē par pirmo īsto renesanses celtni Francijā. Pils ir vēsturiski bagāta, skaistu dārzu ieskauta, kā arī apbrīnojamas arhitektūras un interjera izdaiļota.

Kā jau visām senatnīgām ēkām, arī šīs pils saimnieki gadu gaitā mainījušies, tomēr šīs pils vēsturi bagātīgi izdaiļojušas tieši skaistās dāmas, kas tur mitušas. Tajā kādreiz dzīvoja arī slavenā Katrīna de Mediči, kura to ieguva, izkonkurējot vairākas citas ietekmīgas kundzes un jaunkundzes.

Tomēr vairāk par visu šī pils izceļas tieši ar savu veidolu. Ir grūti stāties pretī šīs pils šarmam – skaists ir arī arhitektūras risinājums, proti, divstāvīgais tilts pāri Šēras upei. Šī pils ir viena no retajām, kas revolūcijas laikā netika izpostīta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!