Foto: Shutterstock
Pilis ir iecienīti tūrisma apskates objekti, kas izceļas ar savu arhitektūru un daudzajiem nostāstiem. Tieši tāpēc "Tūrisma Gids" šoreiz ir izcēlis 12 apbrīnojamas pilis, kas neliks vilties un ļaus iedvesmoties nākamajam ceļojumam.

Šajā apkopojumā iekļautas gan tepat, kaimiņzemēs, esošas pilis, gan arī daudz tālākas vietas, kur glīti iekārtojušās graciozās ēkas. Neatkarīgi no to atrašanās vietas, tās visas ir unikālas un izceļas ar kādu citu aspektu. Kāda no tām ir ievērojama ar savu vērienu, cita – skaistumu, bet vēl cita – ar vēstures atstātajām liecībām.

Mošnas pils Polijā – viena no krāšņākajām pilīm pasaulē

Foto: Shutterstock

Mošnas (Moszna) pils Opolē ir viena no ievērojamākajām vēsturiskajām pilīm Polijā, raksta "The Vintage News". Šis ir viens no galvenajiem apskates objektiem valsts dienvidu daļā un vairāk atgādina ilustrāciju no pasaku grāmatas, nekā reālo dzīvi.

Pils pirmās daļas uzceltas 17. gadsimtā. Tajā ir 365 istabas (katrai gada dienai) un 99 nelieli tornīši.

Šī maģiskā pils līdzinās daudzu pasaku un Disneja multfilmu attēlotajām pilīm. Oriģināli tā veidota baroka stilā, tomēr laika gaitā tika izveidotas dažādas pils piebūves – pils austrumu spārnā piebūve veikta neogotikas stilā, savukārt pils rietumu spārnā piebūve veikta neorenesanses stilā.

Lasīt vairāk

Pelešas pils Rumānijā: Karpatu pērle ar 160 istabām un karalisku pagātni

Foto: Shutterstock

Pašā Rumānijas vidienē, Sinajā, var apskatīt neorenesanses stilā celto Pelešas (citur arī saukta par Peles) pili, kas tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām Eiropā un ir viens no Rumānijas obligāti apmeklējamajiem objektiem.

Šis meistardarbs atrodas Karpatu dienvidu daļā, kalnos pie iecienītās 19. gadsimta kūrortpilsētas Sinajas. Tās celtniecību 1873. gadā pasūtījis Rumānijas karalis Kārlis I fon Hoencollerns Zigmaringens. Greznā ēka jau pēc dažiem gadiem pabeigta un kalpojusi par Rumānijas karaļnama vasaras rezidenci līdz pat 1947. gadam, teikts "The Vintage News".

Lasīt vairāk

Penas pils Sintrā – viens no Portugāles atpazīstamākajiem brīnumiem

Foto: Shutterstock

Penas pils Sintras pakalnos ir viens no vispopulārākajiem apskates objektiem par Eiropas malu dēvētajā Portugālē. 19. gadsimtā celtā romantisma stila pils tiek saukta pat par vienu no septiņiem Portugāles brīnumiem.

Pili ieskauj gleznaini dārzi un mežs, turklāt tā ir labi saskatāma no jebkuras vietas Sanpedro de Penaferimā (São Pedro de Penaferrim). Sintras pils ir nacionālas nozīmes apskates objekts, un to kā pasaules mantojumu sargā UNESCO.

Interesanti, ka Sintra nozīmē Mēness un šo vārdu pakalniem piešķīruši romieši. Savukārt lords Bairons pili ar tās dārziem nodēvējis par "Brīnišķīgo Ēdeni".

Lasīt vairāk

Aberdūra – viena no senākajām pilīm Skotijā

Foto: Shutterstock

Aberdūras pils (Aberdour castle) ir būvēta 13. gadsimta sākumā, kas padara to par vienu no senākajām Skotijas pilīm. Tās pirmsākumos ēka bijusi vien divus stāvus augsts tornis, ko būvējis sers Alans de Mortimers, pirmais savas dzimtas pārstāvis, kas ieguvis barona titulu. Gadsimtu gaitā pils tikusi atkārtoti paplašināta.

Mūsdienās Aberdūras pils ir nozīmīga Skotijas vēsturiskā mantojuma sastāvdaļa, un tā ir atvērta apmeklētājiem. Apskatīt iespējams gan skaisto dārzu, gan daļu pirmā stāva un divas terases, teikts "Visitscotland". Skotijas tūrisma portālā ieteikts pili apskatīt vasarā un noteikti pievērst uzmanību austrumu spārna 17. gadsimtā apgleznotajiem griestiem.

Lasīt vairāk

Pamestā ieroču tirgoņu pils Ņujorkas pievārtē

Polipela salu 1900. gadā iegādājās Banermani ģimene, kas bija saistīta ar armijas apgādes saistītu biznesu, bet gadu vēlāk uz salas sāka būvēt milzīgu noliktavu. Pats Banermans izplānoja un zīmēja tās projektu, bet arhitektiem bijis ļauts vien nedaudz to pielabot. Lielā ēka bija paredzēta kā munīcijas un ieroču arsenāla noliktava, bet kalna galā Banermans uzbūvēja nedaudz mazāku pili, kam bija jākalpo kā rezidencei. Pils, kas labi redzama arī no upes puses kalpojusi kā milzu reklāma veiksmīgajam biznesam. Uz sienas, kas vērsta uz Hudzonas pusi rietumos, vēl tagad redzams milzīgs uzraksts "Bannerman's Island Arsenal".

Lasīt vairāk

Bohēmijas lepnums – Loketas pils, kuras pagalmā mīt drusku mantkārīgs rūķis

Foto: DELFI

Loketas pils Čehijas ziemeļrietumos atrodas kalnu un upes gādīgajā aizsardzībā, iespaidīgā un it kā drošā vietā, tomēr mūžīgais robežas tuvums šajā vietā vienmēr bijis gan ieguvums, gan drauds – no vienas puses lieliska tirdzniecības vieta, no otras – nepārtraukti kara draudi. Tā nu pils stāsts izvērties vētrains un tādēļ arī ļoti interesants.

Pils nosaukums "Loket" tulkojumā nozīmē "elkonis", jo Ohržes (Vācijas pusē to dēvē par Ēgeri) upes līkums ap salu, uz kuras atrodas pils, kartē un dabā tiešām atgādina saliektu cilvēka roku. Loketa ir īsta viduslaiku pils, kas savā vietā stāv jau vairāk nekā 800 gadu.

Lasīt vairāk

Luāras ielejas pērle – Ševernī pils, kas vienai dzimtai pieder jau gadsimtiem

Greznā un iespaidīgā Ševernī (Cheverny) pils Luāras ielejā celta 30 gadus – no 1604. līdz 1634. gadam. Interesanti, ka šis īpašums jau vairāk nekā sešus gadsimtus pieder vienai un tai pašai aristokrātu ģimenei, ko tās pēcteči apdzīvo vēl joprojām. Turklāt kopš 17. gadsimta tā mainījusies pavisam nedaudz – pils ir īsts simetrijas, miera un aristokrātiskas dzīves paraugs.

1922. gadā šī pils bija viena no pirmajām Francijā, kas vēra savas durvis publiskai apskatei. Apmeklētāji tur var apskatīt patiešām krāšņu interjeru, kas saglabājies gadsimtiem ilgi, botānisko parku, medību suņu mājvietas (tur mitinās ap 70 medību suņiem) un arī Tintiņam veltītu ekspozīciju. Pilī ir daudz interesantu telpu, piemēram, pirmajā stāvā atrodams dzemdību kambaris, bērnistaba, privātas ēdamistabas un citas dzīvošanai nepieciešamas telpas.

Lasīt vairāk

Iespaidīgā Ungru pils Igaunijā, kuras drupas glabā traģisku mīlas stāstu

Foto: Shutterstock

No kādreiz tik iespaidīgās Ungru pils mūsdienās palikušas vien drupas un leģendas. Tās vēl joprojām spēj uz skatītāju atstāt iespaidu. Turklāt šai vietai ir neparasts stāsts, jo tā ir viena no iespaidīgākajām neobaroka ēkām Igaunijā, kas tā arī nekad nav pabeigta un sagaidījusi savus iemītniekus.

Ungru muiža vāciski tika dēvēta par Lideni vai Lindenhofu un ziņas par to atrodamas jau 1523. gadā, kad šis īpašums atdalījies no Kiltsi muižas. 1629. gadā Livonija, tostarp arī šis Igaunijas apgabals, atradās Zviedrijas pakļautībā, un tās karalis Gustavs II Ādolfs īpašumu uzdāvināja Otto fon Ungernam-Šternbergam, kas tur uzcēla skaistu muižu. Tā vēlāk kļuva slavena ar savu baroka dārzu, kas bijis viens no skaistākajiem Igaunijas teritorijā.

Lasīt vairāk

Pils Polijā, zem kuras, iespējams, noslēpts nacistu zelts

Ksjonžas pils ir trešā lielākā pils Polijā. Tā atrodas uz majestātiskas klints Lejassilēzijā. Lai arī tās vēsture ir vairāk nekā 700 gadu sena, paši satraucošākie notikumi pilī un tās apkaimē risinājušies pagājušā gadsimta vidū, Otrā pasaules kara laikā, kad pils bijusi nacistu pakļautībā un, iespējams, pazemes tuneļos zem tās paslēpts slavenais "zelta vilciens".

Pils celta laikā no 1288. līdz 1292. gadam. Tā piederējusi gan poļu firstiem un kņaziem, gan čehu karalim, gan vācu augstmaņiem. Vairāk nekā 400 gadu – no 1497. gada līdz pat 1941. gadam pils bijusi Hohbergu dzimtas īpašums. Protams, arī kari tai nav gājuši secen, pils vairākkārt nopostīta, bet atkal atjaunota un pārbūvēta dažādos stilos, ko var redzēt arī mūsdienās.
Lasīt vairāk

Bavārijas karaliskās ģimenes vasaras rezidence Hoenšvangavā

Foto: Shutterstock

Bavārijas federālā zeme Vācijā ir slavena ar savām pilīm, kas šķiet gluži vai izceltas no pasaku grāmatu attēliem. Tās vācu valdniekiem cēluši sava laika labākie arhitekti, bet greznojuši labākie mākslinieki. Ne tikai pašas pilis, bet arī to interjers parasti ir īsts mākslas darbs, kas arī mūsdienās ir labi saglabāts vai atjaunots un pieejams apskatei, lai radītu kaut aptuvenu iespaidu, kādā greznībā mituši valdnieki un aristokrāti pagājušajos gadsimtos. Viena no šādām izcilām celtnēm ir arī Hoenšvangavas pils (Schloss Hohenschwangau).

Lasīt vairāk

Lihtenšteinas pils, kas izskatās kā no princešu un bruņinieku pasaku grāmatas

Foto: Shutterstock

Lihtenšteinas pils Vācijā izskatās kā 3D attēls no pasaku grāmatām, tas ir fakts, un daudziem var šķist, ka tai ir sena vēsture un sakars ar bruņinieku laikiem, tomēr šis iespaids ir mānīgs, jo pašreizējā pils netālu no Štutgartes celta 19. gadsimta 40. gados, kad Vācijā modē bija viduslaiku romantizēšana un šāda veida pilis tapa daudz kur. Šī ir viena no skaistākajām un slavenākajām Vācijas pilīm, to pat iesaukuši par Virtembergas pasaku pili, turklāt tā ir arī Vilhelma Haufa stāsta "Lihtenšteina" iedvesmotāja.

Pils, ko nosaukuma dēļ nevajadzētu jaukt ar pundurvalsti vai pili Austrijā, atrodas Švābu Albā uz iespaidīgas, 817 metrus augstas klints ar skatu uz Ehacas (Echaz) upes ieleju, netālu no romantiskās viduslaiku pilsētiņas Tībingenes. Tā celta laikā no 1840. līdz 1842. gadu, bet aristokrātisku dzimtu pilis te atradušās jau 12. un 13. gadsimtā.

Lasīt vairāk

Krivoklatas pils – Čehijas viduslaiku pērle netālu no Prāgas

Krivoklatas pils Čehijā ir gluži kā materializējusies pasaku grāmatas ilustrācija. Šis viduslaiku cietoksnis ir lieliski saglabājies un mūsdienās tur var gan apskatīt interesantu ekspozīciju, gan ielūkoties grandiozā bibliotēkā ar vairāk nekā 52 tūkstošiem grāmatu sējumu, gan apskatīt mākslas galeriju.

Šī slavenā Čehijas karaļa pils bijusi viena no greznākajām viduslaiku rezidencēm. Tomēr ar laiku tās nozīme mazinājusies, kādu brīdi tajā bijis pat federālais cietums, kā arī tā vairākkārt cietusi ugunsgrēkos, līdz 1929. gadā atkal atjaunota.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!