Foto: Shutterstock
Ja pameklētu grāmatās un interneta dzīlēs sarakstu ar tām īpašībām, kuras nepieciešamas dzīvē veiksmīgam cilvēkam, atklātos visai daudz savstarpēji nesaderīgu personības iezīmju. Kādēļ gan šajā sakarā ir tik daudz dažādu viedokļu un teoriju?

Viss saistīts ar to, ka veiksmīgi cilvēki ir tik ļoti sarežģīti veidotas personības, ka daudzas no viņu personīgajām īpašībām šķiet nesavienojamas, spriež klīniskais psihologs, līdzautors grāmatai "Emocionālā inteliģence 2.0" Treviss Bredberijs. Vairumam no mums piemīt kāda no šīm īpašībām vai personības iezīmēm, un tās izdodas vienlaikus apvienot. Bieži vien tieši šī kombinācija ir panākumu atslēga. Lūk, portāls "Psychologies" iepazīstina ar vairākiem piemēriem!

Viņi ir pieklājīgi, bet nebaidās "sašūpot laivu"


Var teikt, ka šādi cilvēki ir tendēti "graciozi izjaukt pastāvošo lietu kārtību". Viņus nekad neapmierina "status quo". Viņi pastāvīgi vaicā: "Bet kas notiks, ja...?" un "Bet kāpēc nē?". Viņi nebaidās apstrīdēt "vispārpieņemtās patiesības", tomēr viņi nepavisam necenšas graut iedarbināto lietu kārtību vienkārši tāpat vien, viņi vienmēr vēlas kaut ko uzlabot vai papildināt.

Tajā pašā laikā viņi ir pieklājīgi un taktiski un cenšas nepievērst uzmanību svešām kļūdām bez lielas nepieciešamības. Tas nenozīmē, ka viņi noklusēs, ja redzēs, ka kaut kas virzās nepareizajā virzienā. Viņi bez vilcināšanās paziņos, ka laiks mainīt kursu.

Viņi kaislīgi mīl savu lietu, taču vienlaikus pret darbu attiecas racionāli un objektīvi


Viņi ir aizrāvušies ar savu lietu, taču neļaus emocijām izkropļot viņu domāšanu un uzvedību. Viņi nezaudē spēju būt paškritiskiem, prot atzīt savas kļūdas. Ja cieš zaudējumu, tad to atzīst un virza spēkus citā virzienā. Viņi ir spējīgi paraudzīties uz sava darba rezultātiem no malas un vienmēr ir gatavi uzklausīt citu atsauksmes, neuztverot sacīto pārāk personiski.

Viņiem ir attīstīta gan atšķirīga, gan konverģenta domāšana


Konverģences domāšanas spējas, ko mēra ar intelekta koeficienta (IQ) testiem, ir racionāla domāšana, kas nepieciešama, lai atrisinātu problēmas, kurām ir viena pareizā atbilde. Turpretim atšķirīgā domāšana nav tik lineāra. Tas ietver jaunu ideju ģenerēšanu un domāšanu par jautājumiem, uz kuriem nevar sniegt tikai vienu pareizo atbildi.

Abi šie domāšanas veidi – katrs pa savam – ir svarīgi. Kā norāda psihologs, nav svarīgi, cik augsts ir tavs IQ, tu nesasniegsi panākumu virsotnes, ja nebūsi spējīgs domāt ārpus standartiem. No otras puses, racionālā domāšana ir svarīga, lai atšķirtu vērtīgas idejas no bezjēdzīgām.

Viņi ir enerģiski, bet vienlaikus – mierīgi


Kad runā par darbu, kas viņiem pa īstam ir interesants, veiksmīgiem cilvēkiem enerģijas rezerves, šķiet, neizsmeļamas, vienlaikus viņi saglabā mieru, viņi neburkšķ un nesūdzas. Viņi kontrolē savu enerģiju, pilnībā koncentrējoties veicamajam uzdevumam.

Ir cilvēki, kuriem enerģija burtiski plūst pāri malām, – viņi ir hiperaktīvi, nespēj koncentrēties uz kaut ko vienu, nemitīgi "lēkājot" no vietas lietas pie citas. Savukārt veiksmīgi cilvēki prot novirzīt savu enerģiju vajadzīgajā virzienā tā, lai tā palīdzētu viņiem ceļā uz nosprausto mērķi, nevis tajā traucētu.

Viņi prot gan strādāt, gan gūt baudījumu


Veiksmīgs cilvēks savu dzīvi var raksturot ar aptuveni šādu izteicienu: "Atrodi darbu, kas tev ļoti patīk, un tev vairs ne dienu nebūs jāstrādā." Tā kā viņi mīl to, ko dara, viņiem prāta vētras, darba problēmu risināšana un ilgs, sarežģīts darbs pie projektiem patiešām patīk un interesē, tas ir kā ēdiens prātam un turklāt sniedz gandarījumu.

Tāpēc, neraugoties uz to, ka viņi pret darbu izturas nopietni, viņi no tā arī gūst baudījumu, jo robeža starp darbu un atpūtu viņu dzīvē ir izplūdusi.

Viņi ir ambiverti


Tie, kuri guvuši panākumus, sevī apvieno gan introvertu, gan ekstravertu īpašības. Viņi var klusiņām sēdēt konferenču zāles stūrītī vai uzkāpt uz skatuves un vērsties pie lielas auditorijas ar iedvesmojošu runu, un abos gadījumos viņi jutīsies komfortabli.

Viņi ir gudri un vienlaikus naivi


Intelekts ir galēji svarīgs panākumu gūšanai, taču daudzi no tiem, kuri patiesi tos sasnieguši, saglabā bērnišķīgi spontanitāti, it kā viņi neredz (vai neciena) ierobežojumus, kuriem akli pakļaujas visi pārējie. Viņi neaprobežojas tikai ar to, ko citi uzskata par iespējamu.

Viņiem piemīt gan pieticība, gan patmīlība


Lepnums par savu darbu ir nepieciešams nosacījums panākumu gūšanai, bet viņi nesasniegtu virsotnes bez to palīdzības, kuri strādājuši kopā ar viņiem. Viņi zina, ka panākumi ir ne tikai viņu pašu nopelns, un tā kā viņi par to neuztraucas, viņi nejūt arī vajadzību kaut ko kādam pierādīt. Tieši tāpēc savā personiskajā saziņā viņi nereti ir pavisam vienkārši un pieticīgi.

Un kas tad mums beigās sanāk?


Kādēļ pastāv tik daudz dažādu domu par to, kādas īpašības ir nepieciešamas dzīvē veiksmīgam cilvēkam, un kādēļ šīs iezīmes ir tik pretrunīgas? Nepastāv vienkāršas panākumu gūšanas receptes, un cilvēki, kuri sasniedz dzīves virsotnes, parasti var lepoties ar daudz un dažādām īpašībām, gluži kā mehāniķi, kuriem ir plašs instrumentu klāsts katram dzīves gadījumam.

Turpinājumā ieskaties arī arhīva materiālos par šo pašu tēmu, – kā kļūt dzīvē veiksmīgam.

Es izaudzināju divas valdes priekšsēdētājas un ārsti – mammas mācības veiksmīgu bērnu audzināšanā

Foto: Shutterstock

Katrs vecāks vēlas, lai viņa bērni izaugtu laimīgi, gudri un galu galā – veiksmīgi karjerā. Lielos dzīves panākumus bērns var sasniegt pats, taču arī vecāku audzināšanas metodēm ir liela nozīme, lai pieliktu iztrūkstošos kauliņus puzlē. Estere Vujčitska (Esther Wojcicki) ir amerikāņu žurnāliste, pedagoģe, pedagoģijas pieeju un grāmatu autore, bet pirmkārt – māte trim ļoti veiksmīgām meitām, kas karjerā sasniegušas augstumus.

Lasīt vairāk

20 laimīgu cilvēku ieradumi, par kuriem viņi nekad skaļi nestāsta

Foto: Shutterstock

Daudzi cilvēki piedzīvo depresiju vai vismaz kādu no tās izpausmēm, nezinot, kā no tām atbrīvoties un kļūt laimīgiem. Pēcdzemdību depresija, nepaklausīgi bērni, partneris vai priekšnieks, kurš tevi nesaprot, pārāk liela slodze darbā… Un vispār – tev šķiet, ka viss ir slikti.

Lasīt vairāk

Kā darbā, tā dzīvē: pazīmes, kas liecina – tu esi veiksmīga, pat ja tā nešķiet

Foto: Shutterstock

Ja neviens skaidri un gaiši to nepasaka, tad ikdienas dunā mēs reti kad apstājamies, ieelpojam un objektīvi izvērtējam, cik patiesībā gana veiksmīgi cilvēki mēs esam. Un tieši tāpēc, iedvesmojoties no amerikāņu psihologa, vairāku grāmatu autora un emocionālās inteliģences pētnieka Trevisa Bredberija, esam izvirzījuši tās pazīmes, kas liecina par šo statusu, ļaujot kaut uz mirkli pacelt pašapziņu un novērtēt sevi kā darbā, tā arī dzīvē.

Lasīt vairāk

Kā justies pašpārliecinātam? Slavenu un daudz sasniegušu cilvēku zelta padomi

Foto: Shutterstock

Ikviens no mums ik pa brīdim tomēr šaubās – esam uz pareizā ceļa vai tomēr darām kaut ko nepareizi. Jāsaka, ka pārliecinātība par saviem spēkiem ir māksla, ko citi nespēj iegūt pat visas dzīves laikā. Lai celtu savu pašvērtējumu un justos pārliecināts par sevi, sabiedrībai pazīstami cilvēki gan pasaulē, gan Latvijā atklāj savus trikus, lai kaut nedaudz izslēgtu šaubas un gūtu tik ļoti vajadzīgo pārliecību arī citiem.

Lasīt vairāk

Skarbas un nesaudzīgas dzīves mācības, kuras likt lietā veiksmīgākai nākotnei

Dzīves likstas un nesaudzīgi notikumi var šķist kā īstena neveiksmes formula, tomēr no otras puses – skarbas pieredzes spēj atvērt acis veiksmīgākai nākotnei. Šoreiz, iedvesmojoties no psihologa un emocionālās inteliģences pētnieka Trevisa Bredberija sniegtajiem padomiem vietnē "LinkedIn", "Viņa" piedāvā apskatīt daļu dzīves mācību, kuras iespējams likt lietā, lai nākotne iezīmētos daudz veiksmīgākās krāsās.

Lasīt vairāk

Paradumi un īpašības, kas atšķir veiksmīgus cilvēkus no neveiksmīgiem

Foto: Shutterstock

Veiksme ir viens no būtiskākajiem faktoriem panākumu gūšanas procesā, taču tā noteikti nav vienīgais priekšnosacījums, kas ietekmē mūsu iespējas sasniegt cerētos mērķus. Šai sakarā iedvesmojošā bloga Successtory.com (to, starp citu, ir patiešām vērts saglabāt sava interneta pārlūka grāmatzīmēs) autori piedāvā vienkāršu, tomēr domāt rosinošu īpašību un paradumu apkopojumu, kas raksturo un atšķir veiksminiekus no mazāk veiksmīgajiem līdzcilvēkiem.

Lasīt vairāk

Kā piesaistīt veiksmi ar ķermeņa valodas palīdzību - triki, kas jāapgūst ikvienam

Foto: Shutterstock

Zināms, ka komunikācijā visnozīmīgākā ir tieši mūsu ķermeņa valoda, kas ļauj nolasīt lielāko informācijas apjomu un arī to, kas palicis nepateikts. Šai sakarā vērts iegaumēt dažus paņēmienus, kas ievērojami uzlabos tavas izredzes iegūt līdzcilvēku labvēlību un panākt pozitīvu komunikācijas rezultātu. Tos apkopojis lifehack.org.

Lasīt vairāk

Īpašības, lietas un paradumi, kas raksturīgi veiksmīgiem cilvēkiem

Foto: Shutterstock

Kurš no mums gan nevēlas dzīvē gūt panākumus! Tomēr pie mērķu realizēšanas ir jāstrādā, kā arī nereti - jāmaina domāšana un šis tas sevī pašā. Šai sakarā iepazīsties ar iedvesmojošu sarakstu, ko veidojis "Huffingto Post", publicējot īpašības un paradumus, kas raksturīgi cilvēkiem, kuri gūst panākumus!

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!