Lūgumu izdot bijušo 'LDz loģistikas' valdes priekšsēdētāju Lūsi Latvija saņēma jau oktobrī, ziņo LTV
Foto: LETA

Polijas lūgumu izdot VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) meitasuzņēmuma "LDz loģistika" bijušo valdes priekšsēdētāju Verneru Lūsi Latvija saņēma oktobra beigās. Kad tiesībsargājošās iestādes bija nolēmušas viņu aizturēt, Lūsis vairs nebija Latvijā, ziņo LTV raidījums "de facto".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Polijā Lūsi tur aizdomās par iesaistīšanos noziedzīgos nodarījumos nodokļu jomā, dokumentu viltošanu un naudas atmazgāšanu. Grupējums, kurā pēc izmeklētāju ieskatiem Lūsis līdzdarbojies, nodarījis Polijas budžetam 48 miljonu eiro lielus zaudējumus.

Lūsi un vēl četras personas Polija oktobra beigās lūdza Latvijai izdod, taču tiesībsargājošās iestādes nesteidzās.

Latvijas Ģenerālprokuratūras starptautiskās sadarbības nodaļas prokurors Mārcis Viļums skaidro, ka izvēlējies nepiemērot Lūsim apcietinājumu nekavējoties, jo iespējamais noziegums pastrādāts pirms vairākiem gadiem. Tādēļ Lūsis uzaicināts uz prokuratūru, lai piemērotu viņam citu drošības līdzekli, kamēr tiesa neizlems jautājumu par viņa izdošanu.

"Prakse rāda, ka daudzi cilvēki atsaucas uz šo pavēsti, ierodas prokuratūrā un viņiem piemēro drošības līdzekli par dzīvesvietas nemainīšanu vai biežāk neizbraukšanu no valsts," stāsta Viļums.

Taču Lūsis prokuratūrā noteiktajā laikā decembra sākumā neieradās. Tādēļ prokurors nosūtīja dokumentus Valsts policijai, lai tā veiktu viņa aizturēšanu. Tas noticis decembra beigās.

Taču Latvijas policija Lūsi neaizturēja. To izdarīja lietuvieši pāris nedēļas vēlāk – 10. janvārī.

No Iekšlietu ministrijas atbildes izriet, ka policijai bija vajadzīgs laiks, lai sagatavotos lēmuma izpildei.

"Pamata pārmest Valsts policijai nav nekāda. Jo policija rīkojās atbilstoši pieņemtajiem lēmumiem. [..] Kad bija gatavība īstenot šo procedūru nacionāli, notika tas, kas notika. Personai atrodoties citas valsts teritorijā, viņa tika aizturēta," stāsta ministrijas valsts sekretārs Dmitrijs Trofimovs.

Vairāk nekā divus mēnešus pēc Eiropas aresta ordera saņemšanas Lūša izdošanai, viņš turpināja pildīt amata ienākumus, vadot valstij piederošā "Latvijas Dzelzceļa" meitas uzņēmumu. Gan Lūša darbavietā, gan Satiksmes ministrijā apgalvo, ka neko neesot zinājuši par viņa izdošanas lūgumu.

Pašlaik Lūsim noteikts aizliegums izbraukt no Lietuvas, kamēr tiesa izlems, vai viņš izdodams Polijai.

Lai gan Lūsis atkāpies no "LDz Loģistika" valdes locekļa amata, viņš aizvien ir uzņēmuma rīkotājdirektors. Dzelzceļa uzņēmumā skaidro, ka nevar Lūsi atbrīvot no darba viņa prombūtnes laikā.

Vēstīts, ka Lūsis Polijā tiek turēts aizdomās par izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas vairāk nekā 48 miljonu eiro apmērā.

Lūsim izvirzītas apsūdzības par četriem noziedzīgiem nodarījumiem. Prokuratūra viņu tur aizdomās par piedalīšanos nelikumīgā organizētā grupā, kura darbojās ar mērķi izdarīt noziedzīgus nodarījumus nodokļu jomā, kas saistīti ar PVN samazināšanu degvielas tirdzniecībā. Tāpat Lūsim inkriminēta nepatiesas informācijas sniegšana nodokļu iestādēm, nepatiesa grāmatvedības dokumentācija, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana. Noziedzīgie nodarījumi tika veikti 2014.gadā, un starp aizdomās turētajiem ir arī vairākas citas personas, tostarp citu valstu pilsoņi, skaidroja prokuratūrā.

Par minētajiem pārkāpumiem Lūsim Polijā draud cietumsods līdz 15 gadiem.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Iekšlietu ministrija Latvijas dzelzceļš Lietuva Polija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form