Covid-19 izraisošā vīrusa jaunās mutācijas izplatās straujāk; svarīgi pašizolēties
Foto: LETA

Lielbritānijā konstatētā jaunā Covid-19 saslimšanu izraisošā vīrusa mutācija “nav pirmais gadījums” – iepriekš ziņas bijušas no ASV un tad no “kādas Eiropas valsts”, ka Covid-19 izraisošajam vīrusam “ir itkā jauni mutanti”, kas dod lielāku potenciālu “apiet imunitāti un vairāk inficēt cilvēkus”, taču tas pētījumos nav apstiprināts, Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” svētdien sacīja Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc viņa teiktā, attiecībā uz Lielbritāniju pētījumi apliecinājuši, ka šis pieaugums, kas konstatēts Lielbritānijas dienvidaustrumos, ir saistīts ar jaunā koronavīrusa paveidu vai variantu.

Ir konstatētas vairākas mutācijas, kas izskaidro, kāpēc vīruss varētu "piestiprināties" cilvēka šūnām vairāk, kā arī "varētu, iespējams, drusciņ apiet arī imunitāti", skaidroja epidemiologs.

Ir vairākās valstīs bijuši "sporādiski" gadījumi, kas nav saistīti ar lieliem klāsteriem.

Pēc viņa teiktā, cilvēki ceļo, tāpēc vīrusa izplatības iespējamība ir liela. Kā piemēru viņš minēja Īslandi, kurā konstatēts viens gadījums, lai gan tiek pārbaudīti visi cilvēki uz šo vīrusa paveidu.

Ļoti svarīgi ir atcerēties šajā situācijā pēc ceļošanas uz jebkuru valsti pavadīt laiku pašizolācijā, sacīja Perevoščikovs.

"Galvenais, lai atsevišķie gadījumi arī paliktu atsevišķi gadījumi un šī slimība neizplatītos dotajā brīdī", sacīja Perevoščikovs.

Šobrīd ir zināms, ka jaunajām vīrusa mutācijām ir potenciāls izplatīties straujāk, taču nav pētījumu, kuros konstatēts, ka šī slimība būtu smagāka vai savādāk izpaustos. Svarīgi ir ikvienam cilvēkam ievērot epidemiologu prasības, un, līdzko ir simptomi, būtiski ir palikt mājās.

Jau vēstīts, ka svētdien, 20. decembrī, Ministru kabinets (MK), balstoties uz Satiksmes ministrijas priekšlikumu, ir pieņēmis lēmumu uz laiku no 21.decembra līdz 1. janvārim aizliegt starptautiskos pasažieru pārvadājumus uz un no Apvienotās Karalistes, tādējādi cenšoties pasargāt sabiedrību no jaunā koronavīrusa paveida izplatības Latvijā.

Valdība lēmusi, ka pašreizējie ierobežojumi starptautisko pārvadājumu veikšanai uz un no Apvienotās Karalistes ir nepietiekami, jo ir atklāts jauns koronavīrusa paveids, kas varētu būt par 70% lipīgāks nekā līdz šim zināmais vīruss.

Attiecīgi grozījumi izdarīti Ministru kabineta noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".

Latvijas valdības lēmums ir līdzīgs citu Eiropas Savienības valstu valdību pieņemtajiem lēmumiem līdz tālākai apstākļu noskaidrošanai un jaunā vīrusa paveida izpētei noteikt ieceļošanas aizliegumu no un uz Apvienoto Karalisti. Citas Eiropas valstis lēmumu par ceļošanas aizliegumu plāno pieņemt tuvākajā laikā.

"Sabiedrības veselības interešu nodrošināšanai ir svarīga ātra, mērķtiecīga un ar citām ES valstīm koordinēta rīcība. Ar šo izlēmīgo lēmumu Latvija pievienojas citām Eiropas Savienības valstīm, kas jau ir noteikušas aizliegumu pasažieru pārvadājumiem no un uz Apvienoto Karalisti," sacījis satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) portālu "Delfi" informēja, ka pierādīts, ka šis koronavīrusa variants izveidojies dažādu mutāciju rezultātā. Vairāku pētījumu rezultāti liecina, ka šim koronavīrusa variantam ir raksturīga straujāka izplatīšanās spēja – līdz pat 70% salīdzinajumā ar līdz šim cirkulējošiem SARS-CoV-2 celmiem. Tomēr pagaidām nekas neliecina, ka šis vīrusa variants var izraisīt smagāku slimības gaitu.

Pirmais jaunā koronavīrusa varianta izraisītais slimības gadījums konstatēts š. g. 20. septembrī, tomēr vīrusa plašāka izplatīšanās konstatēta pēdējo nedēļu laikā. Atsevišķi gadījumi reģistrēti Dānijā, Nīderlandē, Belģijā, Īslandē un Austrālijā, skaidro SPKC.

Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) uzskata, ka ņemot vērā to, ka pašlaik nav pierādījumu, kas liecinātu par to, ka jaunais SARS-CoV-2 variants būtu plaši izplatīts, līdz ar to varētu būt efektīvi tie pasākumi, kas ierobežo vīrusa izplatīšanās uzliesmojuma agrīnā posmā: izvairīšanās no nebūtiskiem ceļojumiem uz un no vīrusa skartajām teritorijām, pastiprināta testēšana, kontaktpersonu izsekošana, slimnieku un kontaktpersonu izolēšana.

Jau ziņots, ka, ņemot vērā straujo Covid-19 infekcijas izplatīšanos un pieaugošo veselības nozares pārslodzes risku, valdība pagarinājusi ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim.
Tās laikā noteikti stingri pulcēšanās un citi ierobežojumi, lai stabilizētu situāciju un novērstu strauju Covid-19 izplatību.

Līdz 11. janvārim nedrīkst notikt publiski pasākumi klātienē. Ārkārtējās situācijas laikā nedrīkst sniegt pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu. Stingras prasības ārkārtējās situācijas laikā ir arī sabiedriskās ēdināšanas vietām, kā arī tirdzniecības centriem.

Eiropas Savienība (ES) šogad varētu apstiprināt pirmās vakcīnas pret jauno koronavīrusu. Plānots, ka jau nākamā gada pirmajā ceturksnī vakcīnas būs pieejamas ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā.
Šobrīd plānots, ka kopumā valsts apmaksāta vakcīna varētu tikt nodrošināta vairāk nekā 800 000 cilvēku. Ja vakcīnu ražotāji apstiprinās Latvijas pasūtījumu, šis skaits varētu būt lielāks.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka brīdī, kad tās būs pieejamas, Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

SPKC Koronavīruss Covid-19 ASV Eiropa Latvijas Televīzija Lielbritānija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form