KNAB sācis pārbaudi par Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta iepirkumu
Foto: DELFI Aculiecinieks

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) sākta pārbaude pēc sabiedrības par atklātību "Delna" iesnieguma par iespējamām krāpnieciskām darbībām ar Eiropas Savienības fondu finanšu līdzekļiem saistībā ar Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta iepirkumu, aģentūra LETA noskaidroja KNAB.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā norāda "Delna", Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un tās padotībā esošā iestāde Valsts vides dienests (VVD) pieņēma lēmumu turpināt realizēt Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projektu, papildus SIA "Skonto būve" piešķirot 16,5 miljonus eiro. Iepirkuma uzraudzības birojs (IUB) deva atļauju VVD piemērot sarunu procedūru.

"Delna" ir pārliecināta, ka IUB nevērtēja sarunu procedūras pamatojumu pēc būtības - neiedziļinājās projekta pamatojošajā dokumentācijā, bet skatīja to tikai formāli. Šī pārliecība ir balstīta uz to, ka IUB savā lēmumā ir norādījis, ka sarunu procedūra tiek saskaņota, ņemot vērā sniegto informāciju, par kuras pareizību atbild VVD.

"Delnas" ieskatā projektā nepastāv tādi neparedzami apstākļi, uz kādiem atsaucas "Skonto būve", lai būtu likumīgs pamats pārskatīt darbu izmaksas un izpildes termiņus. VARAM savu pozīciju pamato, ka Inčukalna projektā iepriekš nav veikti pētījumi par gudrona spējām uzsūkt un atgrūst ūdeni.

"Delna" atzīmē, ka šādi ar gudrona dīķiem saistītie vides apstākļi un riski "Skonto būvē" jau iepriekš bija prognozēti, gan sagatavojot piedāvājumu konkursā, gan uzņemoties civiltiesisko atbildību par līgumdarbu izpildi laikā un kvalitātē.

"Delna", vēršoties KNAB, norādīja, ka attiecībā uz izdevumiem krāpšana ir jebkāda darbība vai bezdarbība ar iepriekšēju nodomu, kura ir saistīta ar finanšu līdzekļu izlietošanu citiem mērķiem, nekā tie sākotnēji tika piešķirti, nepilnīgu pārskatu vai dokumentu lietošanu, kā arī informācijas noklusēšanu.

Jau ziņots, ka VARAM februāra beigās nolēma atļaut piešķirt papildu finansējumu sanācijas darbu turpināšanai. Šāds lēmums pieņemts, uzklausot visas iesaistītās puses. VVD arī nekavējoties iesniedza dokumentus IUB ar lūgumu atļaut piemērot sarunu procedūru papildu finansējuma novirzīšanai šī projekta īstenošanai. VVD savā vēstulē IUB norādīja, ka VVD, sagatavojot konkursa dokumentāciju, nevarēja paredzēt, ka būtu nepieciešams veikt pētījumus tādiem sērskābā gudrona parametriem kā hidrofobitāte/hidrofilitāte, kas pašlaik pielietojamās tehnoloģijas gadījumā ir izrādījusies kritiska.

Ministrija arī ir veikusi pieprasīto papildu finanšu līdzekļu attiecināmības izvērtējumu un, balstoties uz ekspertu atzinumiem, uzskata, ka papildu darbi projekta īstenošanas laikā ir radušies neparedzamu apstākļu rezultātā. Eiropas Komisijas un Eiropas Investīciju bankas izveidotā tehniskā atbalsta instrumenta JASPERS eksperti atzinumā norāda, ka projekta priekšizpēte tika veikta profesionāli.

Nepieciešamība pārskatīt sanācijas darbu līguma izpildei pielietojamās gudrona utilizācijas tehnoloģijas radās gudrona ķīmiskā un fizikālā sastāva mainīguma dēļ, kas attīstījies pasūtītājam, uzņēmējam un inženierim neparedzamu apstākļu rezultātā un ko iesaistītās puses nevarēja ne tikai paredzēt, bet arī ietekmēt vai novērst.

Iepriekš izskanēja, ka Inčukalna sērskābā gudrona dīķu projekts ir apdraudēts, jo būvnieki paziņoja par papildu darbu nepieciešamību, jo gudrona sastāvs neatbilst tam, kāds tika norādīts pirmajā iepirkuma konkursa nolikumā. SIA "Skonto būve" tika pārmests, ka uzņēmums laicīgi nav ziņojis par neparedzētiem apstākļiem, un ministrijas iepriekšējais valsts sekretārs Aleksandrs Antonovs uzņēmumam paziņoja, ka papildu finansējums netiks piešķirts, jo par papildu darbiem nav ziņots laicīgi. Arī sabiedrība par atklātību "Delna" paziņoja, ka gudrona dīķu projekts ir apdraudēts būvnieku vainas dēļ.

Valdība nesen apstiprināja jaunu darba izpildes laika grafiku Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projektā, paredzot darbu norisi pagarināt par trim mēnešiem. Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) pauda gandarījumu, ka beidzot šim projektam atkal ir virzība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Delna Eiropas Komisija Eiropas Savienība KNAB Korupcija Laimdota Straujuma Valsts vides dienests VARAM
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form