Koncerti un ekskursijas – Rīga šonedēļ svinēs Neatkarības atjaunošanas dienu
Foto: F64

Rīgā 4. maijā – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienā – būs skatāmi tematiski pilsētvides noformējumi un tiks rīkoti dažādi kultūras pasākumi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis norāda, ka, sagaidot Latvijas Neatkarības atjaunošanas 32. gadadienu, ir gūts īpaši skaudrs atgādinājums par to, cik svarīga ir brīvība un demokrātija.

"Svinot Latvijas nacionālos svētkus, mūsu pienākums ir atkal un atkal uzsvērt neatkarības un pašnoteikšanās vērtību arī Ukrainā, kuras tauta pašlaik ar ieročiem rokās cīnās tostarp par mūsu un visu mūsu brāļu tautu brīvību. Tāpēc Rīgas pilsētu rotās vides plakāti, kuros ar vēsturiskām fotogrāfijām no 90. gadu sākuma akcentēti gan Latvijas, gan Ukrainas iedzīvotāju neatkarības centieni," stāsta Staķis.

Jau šobrīd pilsētā pakāpeniski parādās svētku noformējums – pie apgaismes stabiem uz tiltiem un ceļu pārvadiem tiek izvietotas vertikālās karoglentes, savukārt karogkonstrukcijās un mobilajos karogmastos plīvos valsts karogi.

Ierasto svētku noformējumu papildinās arī Latvijas un Ukrainas neatkarībai veltīti vides stendi un plakāti pilsētas afišu stabos un stendos, kā arī vides dizaina objekts "Liesma" pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Savukārt Aspazijas bulvāra un 13. janvāra ielas krustojumā atradīsies interaktīvs vides dizaina objekts "Brīvības karogs".

Svētku dienā Rātslaukumā šogad atkal klātienē notiks akcija "Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai!", kuras laikā ikviens varēs lepoties ar savu tautastērpu un doties svētku gājienā uz Brīvības pieminekli, lai svinīgi noliktu pie tā ziedus par godu Latvijas neatkarībai. Pēc gājiena koncertā Rātslaukumā uzstāsies postfolkloras grupas "Iļģi" un "Rikši", kā arī Katrīna Dimanta ar draugiem un dejotājiem no Rīgas Danču kluba.

Savukārt kultūras un izklaides centrā "Hanzas perons" būs vērojama vērienīga dejas izrāde "Vilkaču mantiniece", kas skatītājiem dāvās jaunas horeogrāfijas, konceptuālu un simboliski bagātīgu skatījumu par tradīcijām, latvisko dzīvesziņu un mītisko jūtu pasauli.

Galvaspilsētā skanēs arī daudzveidīga muzikālā programma. VEF Kultūras pilī klausītājus priecēs orķestris "Rīga" un vairāki solisti, kultūras pilī "Ziemeļblāzma" ikviens būs gaidīts kontrastiem bagātā koncertā "ZeMes balss", Rīgas Sv. Pētera baznīcā būs dzirdams koncerts "Rītausmas mūzika Latvijai", bet kultūras un tautas mākslas centrā "Mazā ģilde" uzstāsies jauniešu koris "Balsis", soliste Viktorija Pakalniece, dzejniece un rakstniece Inese Zandere, kā arī koncertmeistare Ieva Dzērve.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Svētku dienas noslēgumā, lai vienotos kopīgās patriotiskās izjūtās, visi aicināti uz koncertu "Idejas vārdā" laukumā pie Rīgas Kongresu nama – vietā, kas šobrīd nozīmīga kļuvusi arī tūkstošiem ukraiņu. Tajā dzirdēsiet mūziķi Kārli Kazāku un tādas grupas kā "Siensliens", "Stūrī zēvele", "JUUK", "Baložu pilni pagalmi", "Dzeltenie pastnieki" un "Dzelzs vilks".

Vēl šajā svētku dienā ikviens, īpaši ģimenes, ir aicinātas apmeklēt Kronvalda parku, kur notiks radošās darbnīcas "Radi zaļu Latviju!", bet pie kultūras un atpūtas centra "Imanta" būs skatāma mobilā izstāde "Demokrātijas atdzimšana".

Tradicionālais Latvijas filmu maratons šogad norisināsies ne tikai kinoteātrī "Splendid Palace", bet arī Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē, Rīgas kultūras centros "Iļģuciems" un "Imanta".

Savukārt muzejā "Rīgas Jūgendstila centrs" varēs apmeklēt svētku ekskursijas, iepazīstoties ar notikumiem, kas veicinājuši tautas brīvības garu, stiprinājuši ticību saviem spēkiem un modinājuši lieliem sapņiem.

Bezmaksas ekskursijas un nodarbības visai ģimenei sagaidāmas arī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā un Tautas frontes muzejā. Tāpat pie Brīvības pieminekļa jau tradicionāli tiks veidota kompozīcija "Ziedu Latvija", skanēs jauniešu pūtēju orķestru koncerti un defilē programma, bet Rīgas centrā un apkaimēs iedzīvotājiem svētku sajūtu dāvās aktīvāko Rīgas koru dalībnieku uzstāšanās zibakcijā "Brīvības balsis".

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienai veltītā svētku programma galvaspilsētā tapusi sadarbībā ar kultūras centriem un biedrībām.

4. maijs ir Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadiena. 1990. gada 4. maijā 134 no 201 Augstākās padomes deputāta pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu". Augstākā padome noteica valsts varas "de facto" atjaunošanai pārejas periodu, kas beidzās ar Latvijas Republikas 5.Saeimas sasaukšanu.

1990. gada 4. maijā visu dienu pie parlamenta ēkas stāvēja cilvēku tūkstoši, kas sekoja līdzi balsojumam. Deputāti, kas pēc balsojuma par Latvijas neatkarības atjaunošanu devās uz mītiņu Daugavmalā, tika sveikti ar ziediem un skaļām gavilēm. Komunisti un interfrontieši, kas atteicās piedalīties balsošanā, parlamenta namu atstāja pa sētas durvīm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Idejas Dzeltenie pastnieki Katrīna Dimanta Hanzas perons Mārtiņš Staķis Iļģuciems Aspazija Baložu pilni pagalmi Iļģi Inese Zandere Kultūras pils "Ziemeļblāzma" Latvijas Nacionālā bibliotēka Rīga Rīga (HK) Rīgas dome Rīgas Jūgendstila centrs Rīgas pils Saeima Splendid Palace Stūrī zēvele Ziemeļblāzma Ukraina VEF Vilkaču mantiniece
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form