Laikraksts: 'Vienotība' iebilst pret ārlietu ministru Latvijas-Krievijas starpvaldību komisijas vadītāja amatā
Foto: LETA

Pēc "Vienotības" lūguma uz nedēļu atlikta Latvijas–Krievijas starpvaldību komisijas sastāva apstiprināšana. Partijas frakcija argumentē, ka komisiju iepriekš vadījuši ekonomikas vai satiksmes ministri, bet šoreiz bija plānots tās vadību uzticēt ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam (ZRP), informē laikraksts "Latvijas Avīze".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iepriekšējo Latvijas–Krievijas starpvaldību komisiju no Latvijas puses vadīja bijušais ekonomikas ministrs Artis Kampars (V). Izveidojoties jaunajai valdībai, tās sastāvu vajadzēja pārskatīt, un komisijas vadību bija iecerēts uzticēt ārlietu ministram Rinkēvičam, kuru politikas vērotāji mēdz arī saukt par bijušā Valsts prezidenta Valda Zatlera vizītes Maskavā galveno dramaturgu.

Tomēr valdošās koalīcijas padomes sēdē nolemts jautājumu uz nedēļu atlikt pēc "Vienotības" frakcijas lūguma, ziņo "Latvijas Avīze".

Frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis (V) atzina, ka komisijas vadībā vajadzētu būt ekonomikas vai satiksmes ministram, jo tās kompetencē esošie jautājumi ir saistīti ar ekonomiku. "Vai tiešām komisija, kura pārsvarā nodarbojas ar ekonomiskiem jautājumiem, būtu jāvada diplomātiem," retoriski jautāja Zaķis.

Rinkēvičs šo jautājumu atteicās komentēt, bet atbildi ārlietu ministra vārdā laikrakstam sniedza Zatlera Reformu partijas runasvīrs Reinis Tukišs, kurš argumentēja, ka Ārlietu ministrijai komisijas vadīšanai esot "pilns komplekts ar rīkiem" – tā uztur attiecības ekonomiskā, politiskā un kultūras līmenī. "Ārlietu ministrijas loma ir nozīmīgāka – tajā informācijas apmaiņa notiek pa diplomātiskajiem kanāliem," teica Tukišs. Viņš uzsvēra, ka ārējās ekonomikas politikas veidošanā ar Krieviju mēdz būt arī politiskā dimensija, kuru labāk varētu risināt ĀM.

Savukārt ministrijas preses sekretārs Jānis Sīlis kā argumentu minēja to, ka komisijas sekretariāts atrodas ĀM paspārnē.

Latvijas Universitātes politiskās komunikācijas profesors Ojārs Skudra laikrakstam uzsver, ka ārlietu ministra virzīšana komisijas vadītāja amatā būtu komisijas līmeņa paaugstināšana, taču pēc diplomātiskās prakses komisijā no Krievijas puses arī vajadzētu ievērot līdzsvaru un kaimiņvalstij tajā iecelt savu ārlietu ministru. Pēc eksperta domām, ārlietu ministra virzīšanu var vērtēt kā akcentu maiņu komisijā, taču, ja iepriekš komisiju vadījuši satiksmes vai ekonomikas ministri, rodas jautājums, kāpēc radusies nepieciešamība kaut ko mainīt.

Skudra piebilst, ka Rinkēvičs, iespējams, "nejūtas drošs uz Briseles parketa, un tad paliek Krievija, kur viņš var sevi labāk apliecināt", turklāt tā ir viņa iespēja kopt Zatlera vizītes Maskavā mantojumu. Uz "Briseles parketa" jau darbojas premjers Valdis Dombrovskis (V), un ārlietu ministru loma šajā arēnā neesot tik būtiska.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Artis Kampars Dzintars Zaķis Edgars Rinkēvičs Latvijas Universitāte Valdis Dombrovskis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form