Latvijā plāno pārbaudīt visus no Krievijas un Baltkrievijas ieceļojošos
Foto: DELFI

Latvijā plāno pārbaudīt visus no Baltkrievijas un Krievijas ieceļojošos pilsoņus, paredz Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotie un saskaņošanai nodotie grozījumi noteikumos par valstīm, kuru pilsoņiem, izsniedzot vīzu vai uzturēšanās atļauju, veic papildu pārbaudi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Spēkā esošie noteikumi nosaka, ka Valsts drošības dienests (VDD) sadarbībā ar Satversmes aizsardzības biroju ne retāk kā reizi trijos gados pārskata šo noteikumu pielikumā esošo valstu sarakstu un informē iekšlietu ministru par tajā nepieciešamajām izmaiņām.

Drošības dienests iesaka sarakstā iekļaut Baltkrieviju, Kamerūnu un visu Krievijas Federāciju (līdz šim papildu pārbaude tika veikta Krievijas Federācijas pilsoņiem, kuru dzīvesvietas adrese vai dzimšanas vieta bija Čečenija, Dagestāna, Ingušija un Ziemeļosetija).

Valdībai pieņemot izmaiņas noteikumos, turpmāk, izsniedzot vīzu vai uzturēšanās atļauju minēto valstu pilsoņiem, tiks veikta papildu pārbaude, lai izvērtētu, vai ārzemnieka ieceļošana neradīs draudus valsts drošībai vai sabiedriskajai kārtībai un drošībai.

Ja Krievijas un Baltkrievijas iekļaušana sarakstā tiek pamatota ar drošības apsvērumiem, tad Kamerūnas iekļaušana tiek pamatota ar faktu, ka pēdējos gados palielinās Kamerūnas pilsoņu iesniegto ilgtermiņa vīzu pieteikumu skaits – 2018. gadā tika saņemti četri pieteikumi, 2019. gadā – 22, 2020. gadā – 83, bet 2021. gadā jau 216 pieteikumi.

Tāpat 2021. gadā vēstniecībā būtiski audzis tieši Kamerūnas pilsoņiem atteikto vīzu skaits – no kopumā 36 vīzu atteikumiem 33 vīzas ir atteiktas Kamerūnas pilsoņiem. Tāpat gan vēstniecībā, gan Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā, veicot Kamerūnā izsniegto dokumentu legalizāciju, bieži tiek konstatēti dokumenti ar redzamām viltojumu pazīmēm.

"Pastāvot augstam viltoto dokumentu īpatsvaram, rodas pamatotas aizdomas par šo dokumentu iesniedzēju patieso identitāti, tādēļ ir pamats uzskatīt, ka Kamerūnas pilsoņu ieceļošana varētu būt saistīta ar draudiem valsts drošībai, sabiedriskajai kārtībai un drošībai," secina drošības dienesti.

IeM norāda, ka saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā no šā gada 25. februāra uz nenoteiktu laiku Latvijas pārstāvniecības ārvalstīs ir pārtraukušas vīzu pieteikumu pieņemšanu no Krievijas pilsoņiem.

Tiesa, vīzas tiek izsniegtas tikai atsevišķos izņēmuma gadījumos, ja tas saistīts ar humāniem apsvērumiem, proti, ja vīzas pieteicējam konstatējams dzīvības vai drošības apdraudējums, īpaši tas attiecas uz Latvijas un Eiropas Savienības pilsoņu ģimenes locekļiem, kā arī radinieku smagas slimības vai bēru gadījumā. Tādu pašu modeli realizē arī Igaunija un Lietuva, kā arī Polija un Čehija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lēmums par izmaiņām noteikumos jāpieņem Ministru kabinetam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Baltkrievijas Krievijas iebrukums Ukrainā Ārlietu ministrija Čečenija Čehija Dagestāna Valsts drošības dienests Eiropas Savienība Iekšlietu ministrija Igaunija Kamerūna Krievija Lietuva Satversme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form