Ceturtdien, leģionāru piemiņas dienā, Rīgā notiek vairāki pretēji noskaņotu organizāciju gājieni un pasākumi. Portāls "Delfi" piedāvāja organizācijas "Daugavas vanagi Latvijā" rīkotajam gājienam uz Brīvības pieminekli sekot teksta un video tiešraidē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

16. marts Rīgā
Gājiens un ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa beigušies samērā mierīgi. Policijas vadība un iekšlietu ministrs savu vērtējumu par pasākuma norisi sniegs vēlāk.
Tiešraide noslēgusies. Paldies, ka sekoji notikumiem "Delfi" teksta tiešraidē.
Likumsargi īsi pirms pulksten 12 pie Brīvības pieminekļa aizturējuši divus jaunus vīriešus, kuri izkliedza dažādus tekstus krievu valodā, vēsta aģentūra LETA. Biedrības "Daugavas Vanagi Latvijā" rīkotā leģionāru atceres gājiena dalībniekiem sapulcējoties pie pieminekļa, divi jauni vīrieši, kuri jau iepriekš bija gaidījuši gājiena tuvošanos, sāka izkliegt dažādus saukļus, piemēram, "Fašisms neies cauri" un Kauns Latvijai" krievu valodā. Vīriešiem pie jakām bija Georga lentītes un pēc provocējošo izteikumu izkliegšanas kārtības traucētājus aizveda policija, bet visu ceļu līdz policijas transportam viņi turpināja izkliegt dažādus saukļus.
Nedaudz nostāk no kliedzošā vīrieša un jau klusākā balsī to pašu skandēt mēģināja arī kāda sieviete gados, taču, neguvusi atbalstu no līdzcilvēkiem, viņa ātri pārtrauca sava viedokļa paušanu.
Sagaidot gājiena dalībniekus pie Brīvības pieminekļa, kāds jauns vīrietis kliedza "Pazor, pazor!" ("Kauns, kauns!"). Policisti operatīvi vīrieti aizturēja un aizveda uz policijas busiņu.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/kuzins-ar-diviem-biedriem-sak-piketu-pie-vacijas-vestniecibas.d?id=48631113
Biedrība "Latvijas Antinacistiskā komiteja" nav ieradusies uz pašas pieteikto mītiņu netālu no Brīvības pieminekļa, vēsta aģentūra LETA. Antinacisti bija iecerējuši pulcēties netālu no Brīvības pieminekļa laukuma Bastejkalnā jau plkst.10, taču arī stundu pēc noteiktā laika viņi nav ieradušies.
Pie brīvības piminekļa no karogiem izveidota aleja.
Gājiens pieminekli sasniedzis bez starpgadījumiem un samērā raiti.
Vairāki simti gājiena dalībnieku savu ceļu līdz piemineklim mēro dziedot.
Gājiena dalībnieki sāk ceļu, lai noliktu ziedus pie Brīvības pieminekļa.
Katru gadu Valsts policija izstrādā speciālu rīcības plānu 16.marta pasākumu norisei, neatklājot iesaistīto likumsargu skaitu.
Arī šogad gājiena dalībniekus pavada organizatoru nolīgta apsardze. Tāpat gājienu ieskauj policistu veidotas ķēdes.
Gājiena dalībnieki stājas, lai sāktu virzīties uz Brīvības pieminekli.
Saeimas deputāts Imants Parādnieks (NA), kurš piedalās gājienā, pirms tā sākuma žurnālistiem sacīja, ka cer, ka pret 16. martu naidīgi noskaņotā puse būs gājusi mazumā, bet nāktonē izzudīs vispār.
Policija kopā ar apsardzi no baznīcas teritorijas aizved divus protestētājus no Vācijas, kas iestājās pret 16. marta un tā brīža Vācijas armijas rīcības, ieskaitot holokaustu, glorifikāciju.
Vecrīgā interesenti pulcējas tradicionālajam leģionāru piemiņas dienas gājienam.
https://twitter.com/ingusklavins/status/842292972771258368
https://www.delfi.lv/news/national/politics/foto-16-marts-rigas-ielas.d?id=48630397
Ceturtdien pirms organizācijas "Daugavas vanagi Latvijā" rīkotā gājiena notiek arī ikgadējais piemiņas dievkalpojums, kurā mediju pārstāvjiem parasti ieeja ir bijusi liegta.
Pie baznīcas pulcējušies arī cilvēki, kas iestājas par Krimas pievienošanu Ukrainai.
Tradicionāli plašākais pasākums ir biedrības "Daugavas Vanagi Latvijā" Limbažu nodaļa pieteiktais gājiens no Svētā Jāņa baznīcas uz Brīvības pieminekli. Pagaidām pie baznīcas ir vairāk mediju pārstāvju, nekā cilvēku, kuri pulcējas gājienam.
https://twitter.com/juriskazha/status/842287622311559168
Policisti patrulē arī kanālā pie Bastejkalna.
https://twitter.com/Domuzime/status/842282870936866816
Lai gan sapulci Brīvības pieminekļa laukumā pulksten 10 bija pieteikusi arī biedrība "Latvijas Antinacistiskā komiteja", lai pieminētu "Waffen SS" upurus un paustu nosodījumu "Waffen SS" noziegumu attaisnošanai, līdz šim neviens no organizācijas pasākuma norises vietā nav ieradies.
Kopumā situācija pie Brīvības pieminekļa ir mierīga.
16. marta pasākumu atspoguļošanai policijā ir reģistrējušies 90 mediju pārstāvji.
Brīvības pieminekļa laukums jau kopš pusnakts ir norobežots ar barjerām. Jau no agra rīta tur dežurē Valsts policija.
16.martā, leģionāru piemiņas dienā, Rīgā notiek vairāki pretēji noskaņotu organizāciju gājieni un pasākumi. Portāls "Delfi" piedāvā tiem sekot teksta tiešraidē. 

Leģionāru piemiņas diena ir neoficiāla piemiņas diena, kad latviešu leģiona veterāni un citi cilvēki piemin valsts iedzīvotājus, kuri cīnījās Vācijas bruņotajos spēkos latviešu leģiona sastāvā.

Rīgas domē leģionāru piemiņas dienā, 16. martā, pasākumus bija pieteikušas dažādas pretēji noskaņotas organizācijas.

Ap pulksten 9 biedrības "Nacionālo karavīru atbalstam" pārstāvji solīja pulcēties pie Brīvības pieminekļa laukuma operas pusē, bet tradicionāli plašākais pasākums ir biedrības "Daugavas Vanagi Latvijā" Limbažu nodaļa pieteiktais gājiens no Svētā Jāņa baznīcas uz Brīvības pieminekli un ziedu nolikšanu pie pieminekļa.

Savukārt Brīvības pieminekļa laukumā biedrības "Nacionālo karavīru atbalstam" rīkotajā sapulcē bija paredzēts atgādināt par 1944. gada 16. martā noritējušajām latviešu leģiona kaujām un skaidrot leģiona kara vēsture garāmejošajiem interesentiem.

Tāpat kā citus gadus sapulci Brīvības pieminekļa laukumā bija pieteikusi arī biedrība "Latvijas Antinacistiskā komiteja", kā arī biedrība "Ceturtā atmoda" bija pieteikusi sapulci pie Vācijas vēstniecības Raiņa bulvārī 13. Tā būšot solidaritātes sapulce ar Vācijas antifašistu organizāciju "VVN-BdA", kas rīkošot protestus pie Latvijas konsulātiem Vācijā un pieprasīšot Vācijas valdībai asi nosodīt Saeimas un Rīgas domes deputātus, kas piedalās provokācijās pret Latviju, kā arī ieviest ekonomiskās sankcijas pret politiķiem un uzņēmējiem, kas piedalās leģiona piemiņas pasākumos Rīgā.

Brīvības pieminekļa laukumā no pulksten 17.30 līdz 19 sapulci pieteikusi kāda Alla Berezovska. Sapulce būšot veltīta kritušajiem Latvijas geto un koncentrācijas nometnēs Otrā Pasaules kara laikā. Radzevičs gan noteicis, ka pasākuma ir jānotiek tajā laukuma pusē, kas atrodas Bastejkalna pusē.

Drošības policija arī šogad strādās pastiprinātā režīmā. DP rīcībā esošā informācija liecina, ka līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šogad šis pasākums tiks izmantots, lai uzturētu Krievijas radīto un tā saukto antifašistu aktīvi tiražēto mītu par fašisma atdzimšanu Latvijā.

Policija drošības pasākumu īstenošanai Valsts policija (VP) arī šogad Brīvības pieminekļa laukumā izvietojusi dzeltenās norobežojošās barjeras.

Kā informē Rīgas domē, pēc policijas norādījuma 16. martā būs ierobežota satiksme Brīvības pieminekļa apkārtnē un Vecrīgā. No pulksten 8 līdz pasākumu beigām nepieciešamības gadījumā tiks ierobežota vai slēgta transportlīdzekļu satiksme un gājēju kustība Skārņu ielā, Jāņa sētā, Kaļķu ielas posmā no Šķūņu ielas līdz laukumam pie Brīvības pieminekļa, Meistaru ielas posmā no Amatu ielas līdz Kaļķu ielai, kā arī Kalēju ielas posmā no Kaļķu ielas līdz Gleznotāju ielai.

Ierobežojumi noteikti arī Riharda Vāgnera ielas posmā no Kaļķu ielas līdz Gleznotāju ielai, Vaļņu ielas posmā no Smilšu ielas līdz Gleznotāju ielai, Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī, Aspazijas bulvārī no Kaļķu ielas līdz Krišjāņa Barona ielai, Raiņa bulvārī no Krišjāņa Valdemāra ielas līdz Krišjāņa Barona ielai, kā arī laukumā pie Brīvības pieminekļa.

No pusnakts līdz pulksten 16 tiks aizliegts transportlīdzekļiem apstāties un stāvēt, izņemot operatīvo transportu, Aspazijas bulvāra abās pusēs, posmā no Teātra ielas līdz Kaļķu ielai, Zigfrīda Annas Meierovica bulvāra abās pusēs, posmā no Kaļķu ielas līdz Smilšu ielai, Raiņa bulvāra kreisā pusē, posmā no ēkas Raiņa bulvārī 9 līdz Brīvības bulvārim (izņemot diplomātisko transportu), Skārņu ielā, Kaļķu ielas posmā no Kungu ielas līdz Brīvības pieminekļa laukumam, Aspazijas bulvāra abās pusēs, posmā un virzienā no 13.janvāra ielas līdz Krišjāņa Barona ielai.

Nepieciešamības gadījumā atstātie transportlīdzekļi tiks pārvietoti uz tuvāko atļauto vietu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aspazija Daugavas Vanagi Valsts drošības dienests Juris Radzevičs Krievija Krišjāņa Barona iela Rīgas dome Valsts policija Vecrīga
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form