PVD sola pastiprināti uzraudzīt pārtikas produktus un to marķējumu
Foto: LETA

Izmeklējot gadījumus, kad zirgu gaļa apzināti vai neapzināti izmantota pārtikas produktu ražošanā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) turpina pārbaudes Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmumos, pastiprinātu uzmanību pievēršot ražošanā izmantoto izejvielu un gatavās produkcijas izsekojamībai, sastāva atbilstībai produkta receptei un marķējumam, informē PVD.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai gan zirgu gaļa nerada nekādus draudus patērētāju veselībai, PVD šādas pastiprinātas pārtikas produktu sastāva atbilstības pārbaudes plāno arī turpmāk.

Līdzšinējās pārbaudēs konstatēts, ka zirgu gaļu, nenorādot to marķējumā, ražošanā izmantojuši trīs Latvijas ražotāji – SIA "Forevers", kura desmit produktu, pārsvarā desu, paraugos tika konstatēts zirgu DNS, SIA "Kuršu zeme", kuras divos produktu veidos – liellopu gaļas konservos "Nostaļģija" un "Militārā kvalitāte" zirgu gaļas klātbūtni konstatēja Vācijas un Lietuvas pārtikas apriti uzraugošās iestādes, kā arī SIA "Rēzeknes gaļas kombināts", kura ražotajos liellopu gaļas konservos "Tūristu brokastis" zirgu gaļas klātbūtni konstatēja Lietuvas atbildīgais dienests.

"Forevers" pārbaudēs PVD jau ir noskaidrojis, ka uzņēmumam zirgu gaļu piegādāja Latvijas kautuves. Uzņēmums neatzīst, ka zinājis par zirgu gaļas izmantošanu ražošanā un arī nevienā "Forevers" ražotās produkcijas receptē un marķējumā zirgu gaļa nav atrodama.

Pārbaudēs "Rēzeknes gaļas kombināts" PVD noskaidrojis, ka zirgu gaļu uzņēmums iegādājies no piegādātājiem Ungārijā un Spānijā. Tā izmantota zirgu gaļas konservu ražošanā un produkcija bija atbilstoši marķēta. Kādu iemeslu dēļ liellopu gaļas konservos Lietuvā ir konstatēta zirgu DNS klātbūtne, dienests turpina izmeklēt. Laboratoriskajiem izmeklējumiem zirgu gaļas klātbūtnes noteikšanai produktā PVD ir nosūtījis liellopu gaļas konservu paraugu.

Pārbaudot produktu ražošanā izmantotās izejvielas "Kuršu zeme", noskaidrojies, ka uzņēmums vispār nav iegādājies zirgu gaļu un PVD šobrīd nav pierādījumu, ka uzņēmums zinājis par tās izmantošanu ražošanā. PVD laboratoriskai izmeklēšanai uz Lielbritāniju nosūtījis piecus gatavās produkcijas un divus izejvielu paraugus.

"Līdz šim mūsu prioritāte pārtikas aprites uzraudzībā bija pārtikas nekaitīgums, taču pēdējo mēnešu notikumi liecina, ka nepieciešams daudz lielāku vērību pievērst pārtikas produktu sastāvam un marķējumam", saka PVD ģenerāldirektors Māris Balodis. "Zirgu gaļu nav aizliegts izmantot pārtikas ražošanā, turklāt tās garšas īpašības ir ļoti līdzīgas liellopu gaļai, tomēr ražotājam ir jābūt atbildīgam un jāinformē patērētājs par precīzu produkta sastāvu," uzsver PVD vadītājs.

Jau ziņots, ka PVD ir vērsies Valsts policijā, Valsts ieņēmumu dienestā un Konkurences padomē ar lūgumu savas kompetences ietvaros pārbaudīt vairākus Latvijas uzņēmumus, jo PVD rīcībā ir informācija par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem (krāpšanu), zirgu gaļu pavaddokumentos norādot kā liellopu gaļu, kā arī nenoformējot pavaddokumentus.

PVD arī mazumtirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos ir paņēmis 26 dažādu valstu, dažādu ražotāju liellopu gaļu saturošu produktu paraugus un nosūtījis laboratoriskai izmeklēšanai, lai noskaidrotu, vai produktu sastāvā nav zirgu gaļa. Lielbritānijas laboratorija, kurā notiek izmeklējumi, atbildes sola tuvāko divu nedēļu laikā.

Arī turpmāk PVD pastiprināti pārbaudīs no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm ievestās produkcijas marķējuma atbilstību sastāvam, tādēļ jau šogad tiks pieprasīts finansējums šādām pārbaudēm.

"Šobrīd valsts atvēlētais finansējums laboratorisko izmeklējumu veikšanai mums pietiek, lai veiktu obligātos izmeklējumus, kas nepieciešami, lai Latvijas ražotāji vispār drīkstētu piedalīties Eiropas Savienības dalībvalstu kopējā tirgū, kā arī, lai vismaz minimāli, izlases veidā, laboratoriski pārbaudītu, vai pārtikas produktos nav piesārņojums, kas var apdraudēt patērētāju veselību", saka Balodis.

2012. gadā PVD laboratoriskai izmeklēšanai ir nosūtījis 3608 pārtikas paraugus. Piecos kūpinātu produktu (gaļas un zivju) paraugos pērn ticis konstatēts paaugstināts benzo(a)pirēna daudzums, divos lašu paraugos – paaugstināts dioksīna daudzums, divos dzeltenās paprikas paraugos – pesticīdi. Vairākos izmeklētajos meža dzīvnieku iekšējo orgānu paraugos konstatēts paaugstināts kadmija un svina daudzums. 20 gaļas izstrādājumu paraugos, trijos nomazgājumu no cūku liemeņiem paraugos un vienā putnu olu paraugā konstatētas salmonellas.

Lielākoties nekaitīguma prasībām neatbilstošie paraugi izrādījušies citu valstu izcelsmes pārtika nevis Latvijā ražotā.

Pērn pārtikas ražošanas uzņēmumos PVD organizējis vairāk nekā 9000 pārbaužu, pārliecinoties, kā uzņēmumi ievēro higiēnas prasības, novērtējot ražošanas telpas, analizējot riska faktorus un to iespējamo ietekmi uz pārtikas produktu nekaitīgumu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Savienība Lielbritānija Lietuva Pārtikas un veterinārais dienests Rēzekne Zirga gaļas skandāls Vācija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form