Saeima konceptuāli atbalsta kriminālatbildību par viltota Covid-19 sertifikāta iegūšanu
Foto: LETA

Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, paredzot noteikt kriminālatbildību par viltota Covid-19 sertifikāta iegūšanu. Par likumprojektu balsoja 70 deputāti, bet pret bija četri.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Minētos grozījumus izstrādāja deputāts Andrejs Judins (JV) un ar tiem paredzēts noteikt, ka par viltota sertifikāta iegādāšanos personu varētu sodīt ar brīvības atņemšanu līdz vienam gadam, vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbu vai naudas sodu. Tāds pats sods varētu tikt piemērots, ja persona izmanto citas personas sadarbspējīgo sertifikātu.

Pret likumprojektu iestājās opozīcijas deputāts Aldis Gobzems, kurš norādīja, ka likumprojekta formulējums pēc savas būtības ir juridiski analfabētisks un bezjēdzīgs. Savukārt opozīcijas deputāte Jūlja Stepaņenko pauda viedokli, ka plānotais sods ir prettiesisks un tas ir cilvēktiesību pārkāpums. Judins gan piebilda, Covid-19 sertifikāts ir dokuments, tāpēc gadījumā, ja kāds to vilto, tad par to ir jāatbild, jo šādas rīcības rezultātā tiek apdraudēta cilvēku dzīvība un veselība.

Likumprojekts arī paredz, ka personu, kura paziņojusi par viltota sertifikāta iegādāšanos, plānots atbrīvot no kriminālatbildības. Vienlaikus piedāvātais likumprojekts paredz palielināt sodu par Krimināllikuma 326.3 panta pirmās daļas pārkāpumu.

Šis pants nosaka, ka par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu piedāvāšanu vai nodošanu personiski vai ar starpnieku valsts vai pašvaldības iestādes darbiniekam, kurš nav valsts amatpersona, vai valsts institūcijas pilnvarotai tādai pašai personai, lai tā izdarītu kādu nelikumīgu darbību, izmantojot savas pilnvaras, neatkarīgi no tā, vai materiālās vērtības, mantiska vai citāda rakstura labumi domāti šai vai jebkurai citai personai, soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

Tagad par to plānots kā sodu piemērot arī brīvības atņemšanu līdz vienam gadam vai īslaicīgu brīvības atņemšanu.

Trešdien Saeimas Juridiskajā komisijā Judins skaidroja, ka pēc 15. novembra, kad beigsies valstī noteiktā mājsēde, cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātiem būs plašākas iespējas, tāpēc ir bažas, ka pieaugs viltoto sertifikātu skaits, tamdēļ likumdevējam ir jārīkojas. Vairāki pieaicinātie tieslietu eksperti gan norādīja uz atsevišķiem juridiskiem aspektiem, piemēram, ka jaunais regulējums, ja tiks pieņemts un stāsies spēkā, neskars jau uzsāktos kriminālprocesus.

Judins norādīja, ka jaunais regulējums netiek radīts, lai aizvietotu esošās Krimināllikuma normas, pēc kurām tiek sodīti cilvēki, kuri izsniedz viltotus Covid-19 sertifikātus, bet lai likumā noteiktu atbildību par sertifikāta iegādāšanos. "No Saeimas vajadzīgs signāls – netolerēsim šādas darbības, viltot dokumentus un riskēt ar savu un citu cilvēku dzīvībām nav pieļaujams," norādīja Judins.

Vairāki tieslietu eksperti arī pauda bažas, ka tiek plānots izstrādāt jaunu regulējumu, lai fiksētu parādību, kas varētu būt aktuāla vien dažus mēnešus vai gadu.

"Delfi" vasarā ziņoja, ka Valsts policija izmeklēšanā atklāja personu grupu, kas apmaiņā pret 200 līdz 400 eiro imitēja Covid-19 vakcinācijas faktu un aizpildīja datus, kas ļāva klientiem saņemt sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu.

Valsts policija šobrīd ir uzsākusi 18 kriminālprocesus par viltotu sertifikātu izmantošanu un iegādāšanos, sēdē informēja VP pārstāve Ance Stradiņa.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Aldis Gobzems Vakcinācija pret Covid-19 Saeima Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form