Foto: Shutterstock

18. novembris ir īpaša diena, kad izceļam mūsu dzimtenes un māju nozīmi. Latvija esam mēs paši, tāpēc šajos svētkos radīsim skaistus un priekpilnus brīžus mājās ne vien sev, bet arī viens otram! Lielisks veids, kā to izdarīt, – veidojot vienkāršu, tomēr radošu svētku galda klājumu. Piecas idejas latviskam galda noformējumam apkopojuši mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” eksperti.

Iedvesmojies no Latvijas karoga krāsām!

Svētkiem pieskaņotas krāsas galda elementos ir vienkāršs, bet efektīvs veids, kā radīt īpašu un svinīgu mielasta atmosfēru. Latvijas karoga toņus vari izmantot, piemēram, salvetēs, galdautā un dekoros.

Ja uz galda dominēs tumši sarkanie toņi, izvēlies baltas salvetes ar melniem vai zelta gredzeniem, lai radītu izteiksmīgu kontrastu. Šīs krāsas skaisti izskatīsies arī citos elementos, piemēram, galda celiņā, svečturos un svecēs, ziedu vāzēs, galda kartēs vai traukos.

Izmanto latvju rakstu zīmes

Latviešu kultūras mantojums ir īpaši daudzveidīgs un bagātīgs, un valsts svētki ir īstais laiks, kad ar to lepoties. Lai padarītu galda klājumu personiskāku un autentiskāku, pievieno noformējumam dažādus tradicionālos latvju rakstus! Kā centrālo elementu var izmantot, piemēram, tautisku jostu, kas vijas no viena galda gala līdz otram.

Katrai latvju rakstu zīmei (piemēram, Jumim, Ūsiņam un citiem) ir savs īpašais skaidrojums un spēks, tāpēc, pirms izmantot tās, veic nelielu izpēti. Iekļauj zīmes salvetēs un to turētājā, galda ziedu kompozīcijā un citviet. Šie simboli ne tikai piesaistīs skatienu, bet arī kalpos kā interesants temats sarunām.

Foto: Shutterstock

Iemūžini Latvijas dabas skaistumu

Vēl viena mūsu valsts bagātība, ko noteikti vērts celt godā šajos svētkos, ir gleznainā un daudzveidīgā daba. Iekļauj mežu, pļavu, ūdeņu vai pat dzīvnieku un putnu motīvus galda noformējumā un citviet telpā, kur atradīsies viesi.

Ja vēlies šo ideju izmantot praktiski, papildini mielasta noformējumu ar īstiem dabas elementiem – svaigiem vai sausiem ziediem, lapu un sūnu kompozīcijām, augļiem un ogām vai pītiem groziņiem un koka dekoriem.

Kļūsti par daļu no svētku atmosfēras

Lai kopīgā laika pavadīšana un maltītes baudīšana būtu patiesi svinīga un latviska, kļūsti par daļu no patriotiskās atmosfēras. Sāc ar atbilstoša apģērba izvēli – ja tu un tavi viesi ir gatavi iesaistīties, aicini uzvilkt latvisku apģērbu, piemēram, lina kreklu vai iekļaut tērpā latviskus elementus.

Ja dod priekšroku modernākam risinājumam, vari aicināt ciemiņus izvēlēties apģērbu un aksesuārus latviskās krāsās. Svētkus bagātīgākus un aizraujošākus padarīs arī kopīga latviešu dziesmu dziedāšana, tautasdziesmas, dzeja, latviešu autoru stāsti. Jebkas, kas saistās ar Latviju, radīs prieku pašiem un tuviniekiem.


Foto: Shutterstock

Baudi tradicionālo latviešu virtuvi

Kas gan būtu īsti svētki bez dažādiem latviešu ēdieniem, ko pazīst arī ārpus mūsu valsts robežām?! Padari maltīti vēl baudāmāku, iekļaujot vismaz dažus tradicionālos ēdienus un dzērienus. Tiem nav jābūt sarežģītiem, svarīgākais ir pasniegšanas veids un nodoms.

Viena no pamatlietām, ko var izmantot, ir aromātiska un mīksta rudzu maize. Tā lieliski iederēsies gan kā piedeva, gan kā sastāvdaļa latviskam desertam – rupjmaizes kārtojumam. Papildini galdu ar dažādām pašu vāktām un gatavotām veltēm – ogām, sēnēm, dārzeņiem. Šis ir īstais laiks, kad lepoties ar to, ko mums devusi Latvijas daba. Zemāk atradīsi "Tasty.lv" apkopojumu latviskajām garšām, latviskajām krāsām un latviskajām smaržām, ar kurām bagātināt svētkus.

Ikvienu no šīm idejām vari pielāgot savām vēlmēm, lai radītu unikālu un patiesi latvisku svinību atmosfēru. Lai skaisti svētki!

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!