No 'sūrkak' līdz 'kalārok': ēdieni no lībiešu saimnieces recepšu klades
Foto: Privātais arhīvs

Izzinot Latvijas garšas, iepriekš atklājām latgaliešu šmakovkas noslēpumus, skaidrojām kā gatavojami Alūksnes profitroļi, Kandavas sniegs, Suitu plovs, Tukuma veltnīši, Carnikavas nēģi un citi dažādu novadu tradicionālie ēdieni. Šoreiz piedāvājam doties garšu ceļojumā uz Kurzemes pusi, kur ar lībiešu kulināro mantojumu “Tasty” lasītājus iepazīstinās Dženeta Marinska.

Stalto kurzemnieci daudzi iepazina LTV raidījumā "Īstās Latvijas saimnieces", kura ietvaros viņa savas viešņas mieloja ar plaucētu buti, zivju zupu un sklandraušiem (raidījumā gatavoto ēdienu receptes meklē šeit). Dženeta dzīvo Kolkā, pavisam netālu no Kolkas raga ,un viņai pieder neliels viesu nams "Ūši", kurā lībiešu ēdienus var nobaudīt ikviens interesents.

No 'sūrkak' līdz 'kalārok': ēdieni no lībiešu saimnieces recepšu klades
Foto: Privātais arhīvs

Darbīgā saimniece ir arī autore pirms pāris gadiem publicētai lībiešu recepšu grāmatai "Aicinām lībiešu ķēķī! Tulgid līvõd kēkõ!", kurā apkopotas senas un arī mūsdienīgākas lībiešu ēdienu receptes, apraksti, fotogrāfijas un stāsti par lībiešu virtuvi, ēdieniem un tradīcijām.

"Mana lībiešu ēdienu "recepšu klade" savulaik sākās ar sklandraušiem jeb "sūrkadūk", kā tos dēvē lībieši . Šo kurzemniekiem raksturīgo ēdienu, kurš, domājams, ir lībiešu ievedums, iepazinu jau bērnībā, kad to gatavojām kopā ar vecākiem," atklāj Dženeta Marinska.

No 'sūrkak' līdz 'kalārok': ēdieni no lībiešu saimnieces recepšu klades
Foto: LTV publicitātes foto
  • Lūk, te atrodama Dženetas Marinskas gatavoto sklandaraušu recepte.

Ar jautājumu: "Un ko vēl lībieši ēd?" "Ūšu" viesi pamudinājuši Dženetu izzināt arī citas lībiešu ēdienu receptes, un tā viņa nolēmusi kulinārā mantojuma izzināšanai pieķerties nopietnāk, proti, apzināt literatūru un citus avotus. "Pēc tiem meklēju Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, LU Vēstures institūta Etnogrāfisko materiālu krātuvē un Nacionālajā Mutvārdu vēstures arhīvā, kā arī pārlapoju periodiku un lasīju daiļdarbus, neaizmirstot arī mūsdienās praktizējošu saimnieču virtuves gudrības. Rezultāts - grāmata ir nedaudz līdzīga recepšu grāmatai, nedaudz stāstu grāmatai, tajā ir kaut kas no tūrisma ceļveža, bet visvairāk to gribētos saukt par Ziemeļkurzemes lībiešu identitātes atspulgu ēdienā."

Lūk, piecas no grāmatā iekļautajām receptēm un stāstiem!

Source

Tasty

Tags

Kurzeme Tradicionālā latviešu virtuve
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form