Kā radīt veselīgu telpu mikroklimatu?
Foto: Shutterstock

Mēs pavadām caurmērā 90 % mūsu dzīves slēgtās telpās. Tieši tāpēc iekštelpu gaisa kvalitāte ir ārkārtīgi svarīga mūsu komfortam, veselībai un vispārējai dzīves kvalitātei. Iekštelpu klimatu būtiski ietekmē ne vien gaisa un virsmu temperatūra, mitrums, gaisa plūsmas, bet arī būvmateriāli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Gaiss ir mūsu nepieciešamība

Katrs no mums diendienā patērē vidēji 13,5 kg iekštelpu gaisa un 1,5 kg svaiga gaisa, tādējādi gaiss ir mūsu svarīgākā „barība". Tādējādi tā kvalitāte ir ļoti nozīmīga mūsu veselībai. Tieši tāpēc svaigu un veselīgu gaisu iekštelpās nedrīkst uzskatīt par pašu par sevi saprotamu lietu.

Gaisa mitrumam ir izšķiroša nozīme

Uzturēšanās pārāk sausās telpās sausina mutes gļotādu, kā arī rada sausu acu sindromu. Sausai gļotādai viegli var uzbrukt baktērijas, izraisot iekaisumu, saaukstēšanos, vai deguna asiņošanu. Ja mums apkārt esošā gaisa mitrums ir 30 % vai mazāks, mēs kļūstam uzņēmīgāki pret infekcijas slimībām. Tāpēc, lai nodrošinātu komfortablu klimatu, neapšaubāmi ir nepieciešams uzturēt optimālu gaisa mitrumu un nodrošināt atbilstošu ventilāciju.

Pienācīgs iekštelpu mitrums palīdz uzlabot dzīves komfortu, novērš pelējuma rašanos un mazina saslimšanas iespējas ar dažādām slimībām. Augsta gaisa mitruma cēlonis var būt nepietiekami izžuvuši izmantotie materiāli, proti, ūdens iekļūst caur konstrukcijas defektu vietām, taču tāpat arī nepietiekama mitruma novadīšana no iekštelpām, tas ir, nepietiekama ventilācija vai slikta apsilde. Četru cilvēku ģimene, uzturoties iekštelpās, diennaktī gaisā izdala vidēji 20 litrus ūdens. Ir svarīgi iekštelpās uzturēt optimālu gaisa mitrumu, turklāt vēlams diapazonā 40–60 %.

Kā radīt veselīgu telpu mikroklimatu?
Foto: Shutterstock

Kā temperatūra ietekmē mūsu labsajūtu?

Katram no mums ir sava un atšķirīga komforta temperatūra, kurā mēs jūtamies vislabāk. Kādam vairāk patīk atrasties vēsas telpas, kamēr cits daudz komfortablāk jūtas siltākā vidē. Tomēr neskatoties uz to, jums ir jāievēro noteikti principi. Dzīvojamās istabās un vannas istabās ieteicamā temperatūra ir augstāka – apmēram 23 grādi, savukārt guļamistabās ap 18 grādiem. Tāpat ir ļoti svarīgi nepieļaut pārāk lielas temperatūras svārstības starp iekštelpu gaisu un temperatūru uz sienu virsmām, telpas apakšējā daļā un galvas augstumā. Šī atšķirība nedrīkst pārsniegt 4°C.

Kas gaisu padara svaigu?

Līdzīgi kā jebkura cita viela, arī gaiss sastāv no atsevišķām molekulām. Šīm molekulām var būt negatīvs vai pozitīvs jons. Jo vairāk gaisā ir negatīvo jonu, jo svaigāks tas ir. Šādi bagātināts gaiss uzlabo asins piesātināšanu ar skābekli, uzlabojot vispārējo orgānu darbību un veicinot labāku barības vielu uzsūkšanos, kā rezultātā jūs jutīsieties daudz labāk un būsiet aktīvāki. Augstu labo jonu saturu gaisā nodrošina svaigs gaiss, kurā nav kaitīgu vielu daļiņu. Tāpēc neaizmirstiet par pienācīgu un biežu ventilāciju, kā arī rūpīgi izvēlieties apdares materiālus iekšdarbiem.


Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form