10 muižas, ko iesaka apskatīt enciklopēdijas 'Muižas Latvijā' autors
Foto: Vitolds Mašnovskis

Pērnā gada nogalē klajā nāca ilgi gaidītais un lolotais fotogrāfa un kultūras pieminekļu pētnieka Vitolda Mašnovska veikums – enciklopēdijas "Muižas Latvijā" pirmais sējums, kurā apkopota 40 gadu laikā savākta informācija un fotoliecības par 179 muižām alfabētiskā secībā no A līdz H. Sarunā ar portālu "Delfi" Vitolds Mašnovskis jau atklāja apjomīgā darba tapšanas gaitu, savukārt šajā materiālā piedāvājam iepazīties ar 10 Latvijas muižām, kuras enciklopēdijas autors iesaka noteikti apskatīt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rundāles pils

10 muižas, ko iesaka apskatīt enciklopēdijas 'Muižas Latvijā' autors
Foto: Vitolds Mašnovskis

"Atrodas Rundāles novada Pilsrundālē. Izcila, unikāla, ideāli atjaunota pils lauku panorāmā, ar bagātīgu interjeru un parku, kuru vēlams apmeklēt visos gadalaikos un vairākkārt," tā Latvijas slavenāko pili raksturo Mašnovskis.

Rundāles pils ir viens no Latvijas izcilākajiem arhitektūras pieminekļiem, kas diez vai kādam vēl jāreklamē, – nozīmīgs baroka laikmeta pils ansamblis ar pili, staļļiem un parku. Pils tapusi kā Krievijas ķeizarienes Annas Joanovnas favorīta, Kurzemes hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidence.

Celta laikā no 1736. līdz 1740. gadam pēc slavenā Krievijas galma arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli projekta. Pils ansamblis paceļas Zemgales līdzenumā, neskartā lauku ainavā, tā saglabājot sākotnējo arhitekta ieceri – centrā visam pāri ir pils kā valdnieka varenības simbols, no kura alejas aiziet bezgalībā.

Vairāk lasi šeit.

Kopš 2. janvāra pili vada Laura Lūse. Intervijā "Delfi" viņa stāstīja: "Mums ir brīnišķīga pils ar vēsturiski atbilstošu telpu interjeru, kas raksturo Bīronu periodu, mums ir izstāde, kas veltīta vēsturiskajiem mākslas stiliem, kur apskatāmi šo stilu paraugpriekšmeti, kas ir arī kā neliels dekoratīvās mākslas muzejs. Mums ir baznīcu dekoratīvās mākslas ekspozīcija, kā arī pils sadzīves stūrītis, virtuve ar tās priekšmetiem, arī parks ar rožu dārzu un teritoriju, kas ir rūpīgi iekopta. Šī ir līnija, ko noteikti vajag saglabāt un turpināt – ne tikai uzturēšanu, bet arī teritorijas tālāko attīstību. Tā kā Rundālei ir ļoti plaša teritorija, tad arī ieceres ir grandiozas." Pilnu interviju ar jauno pils muzeja direktori par pils nākotni lasi šeit.

Tags

Bauska Durbes pils Jelgava Kurzeme Lasāmgabali Pilis un muižas Latvija Eiropa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form