Foto: AFI

Augstākā tiesa (AT) pirmdien nolēma atstāt spēkā iepriekš piemēroto drošības līdzekli - apcietinājumu kukuļdošanā apsūdzētajam un no amata atstādinātajam Finanšu ministrijas (FM) ierēdnim Vladimiram Vaškevičam, kurš joprojām atrodas Austrijā, portālam "Delfi" apliecināja AT pārstāve Baiba Kataja.

Kataja paskaidroja, ka ar šo tiesas lēmumu sākas noteiktā drošības līdzekļa izpilde. Tas nozīmē, ka likumsargiem būs jārūpējas par apsūdzētā nogādāšanu Latvijā. AT par savu lēmumu informēs Rīgas apgabaltiesu, kuras izskatīšanā ir minētā krimināllieta, savukārt šī tiesa lems par to, kā Vaškevičs atgādājams uz Latviju.

Grozīt drošības līdzekli uz apcietinājumu iepriekš tiesai lūdza prokurors Arvis Miglāns. Rīgas apgabaltiesa pērn decembrī nolēma grozīt drošības līdzekli Vaškevičam, piemērojot viņam apcietinājumu. Taču Vaškevičs un viņa advokāti šo tiesas lēmumu pārsūdzēja. Tāpat viņi rosināja krimināllietu skatīt videokonferences režīmā.

Pērn prokurors jau lūdza apcietināt Vaškeviču, kurš ilgstoši neieradās Latvijā, savu uzturēšanos Austrijā skaidrojot ar ārstēšanos.

Rīgas apgabaltiesa jau 2013.gada 19.martā nolēma Vaškevičam kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu, taču 5.aprīlī AT šo lēmumu atcēla.

Vaškevičs, kurš tika turēts aizdomās par kukuļošanu, tika apcietināts jau 2011.gada ziemā, taču vēlāk viņu atbrīvoja pret 60 000 latu drošības naudu. Papildus Vaškevičam tika piemēroti arī trīs citi drošības līdzekļi - aizliegums tuvoties konkrētām personām un vietai, aizliegums izbraukt no valsts, kā arī noteiktas nodarbošanās aizliegums. Pirmās instances tiesa deva atļauju Vaškevičam doties uz Austriju, no kuras viņā tā arī nav atgriezies.

Tiesai nodotā lieta ir viens no diviem kriminālprocesiem, kas sākti pēc kukuļošanas fakta konstatēšanas. Otrs process, kas sākts par SIA "Kravu termināls" un SIA "Kravu serviss" amatpersonu iespējamo pretlikumīgo rīcību, tika nodots izmeklēšanai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldei.

Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Miglāns, izvērtējot lietā savāktos pierādījumus, iepriekš atzina tos par pietiekamiem, lai Vaškeviču sauktu pie kriminālatbildības par kukuļdošanu.

Pirmstiesas izmeklēšanā tika noskaidrots, ka laikā no 2010.gada decembra līdz 2011.gada janvārim Vaškevičs, būdams valsts amatpersona, atkārtoti nodevis kukuļus, proti, 2010.gada 26.decembrī 23 700 eiro (16 656 latus) un 2400 latus, šā gada 26.janvārī 1580 eiro (1118 latus) un 1500 latus, un 30.janvārī viņš nodevis naudu 27 600 eiro (19 397 latus) un 1700 latus. Kopumā kukuļos nodotā summa ir 52 880 eiro (37 164 lati) un 5600 latu.

Portāls "Pietiek.com" iepriekš vēstīja, ka Vaškevičs, iespējams, mēģinājis piekukuļot muitas šefu Tāli Kravali.

Saskaņā ar apsūdzību, 2011. gada 31.janvārī Vaškevičam pēc viņa lūguma VID amatpersona uzrādīja VID Muitas pārvaldes Inspekcijas daļas Riska vadības nodaļas pārbaudes lietu par SIA "Kravu termināls".

Pēc iepazīšanās ar pārbaudes lietas materiāliem Vaškevičs paņēma no šī pārbaudes materiāla astoņas lapas par "Kravu termināla" noformētajām alkoholisko dzērienu kravām. Pēc tam Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki Vaškeviču aizturēja.

Savu vainu viņam inkriminētajos nodarījumos Vaškevičs neatzīst.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!