Foto: LETA

Rīgas apgabaltiesa pirmdien piesprieda Ventspils mēram Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij") piecus gadus ilgu cietumsodu, kā arī 20 000 eiro lielu soda naudu. Politiķis tika apcietināts tiesas zālē. Tiesa arī nolēma konfiscēt virkni Lemberga īpašumu, tostarp akcijas vairāku miljonu eiro vērtībā, kā arī aproču pogas ar sarkanu akmeni, 'Opel Tigra' un Puzes māju, kurā politiķis dzīvo.

Ar pirmās instances tiesas spriedumu nolemts, ka Lembergam konfiscēs:

 • kompāniju "Logistics Holdings Ltd." un "Vitale Consulting Inc.", "Marvinside United S.A.", "Cisternville Investment Ltd.", "Kestrel Group Holdings Ltd.", "Misella United S.A.", "Girasol Invest & Trade S.A." finanšu līdzekļus;
 • kompāniju "Ventk Company Limited", "Briskly Limited", "Lanthorn Trading Limited" un "Hinch Invest & Finance S.A", "Tanar Vermögensberatungen S.A.", "Ost Services AG", "UBH United Baltic Holdings Limited", "PSC Foundation" un akcijas;
 • kompānijas "Regina Development Inc." patiesā labuma guvēja tiesības;
 • kompānijas "EURcom International Ltd." tiesības saņemt no "Bureau Projects Limited" aizdevuma 1 817 691,34 ASV dolāru apmērā un aizdevuma procentu atmaksu;
 • tiesības uz naudas līdzekļiem — aizdevuma 3 200 000 ASV dolāru un aizdevuma procentu atmaksu — kas pienākas "Pierson Finance Limited";
 • "Hinch Invest and Finance S.A." saistības izmaksāt kompānijai "Strategy Options Asset Management" 18 439 000 ASV dolārus un aizdevuma procentus;
 • tiesības uz naudas līdzekļiem, kuri kompānijai "EURcom International Ltd." pienākas no kompānijas "Barnaby International N.V." — 3 005 248 ASV dolāri ar aizdevuma procentiem un 151 405,75 ASV dolāri ar aizdevuma procentiem, kā arī kompānijas "Netherfin B.V." naudas līdzekļiem 3 623 291 ASV dolāru apmērā ar aizdevuma procentiem;

Tāpat tiks konfiscēta virkne vērtspapīru, kā arī bezskaidras naudas uzkrājumi un skaidrā nauda, kas glabājas prokuratūrā, kuras kopējā vērtība dažādās valūtās sastāda 236 571 eiro.

Tiesas spriedumā arī lemts konfiscēt virkni Lembergam piederošā kustamā īpašuma:

 • dzeltenas metāla aproču pogas ar tumši sarkanu akmeni;
 • 75 monētas, kuras katras nominālvērtība ir 100 lati (142,29 eiro),
 • automašīnu "Opel" "Tigra";
 • automašīnas piekabi "MAZ" 81144;
 • kravas transporta furgonu "Volkswagen" "Caddy";
 • transporta laivas vedēju;
 • transporta laivu vedēju;

Ja pirmās instances spriedums stāsies spēkā, Lembergam nāksies šķirties arī no nekustamā īpašuma "Ventas" Puzes pagastā, kurā viņš dzīvo.

Tāpat konfiscēta tikts īpašums "Dzintarkalni", kas arī atrodas Puzes pagastā, īpašumi "Vēres" un "Drostaliņas", kas atrodas Ugāles pagastā, kā arī Puzes pagastā esošas īpašums "Ceļmalas" un Rīgā, Ojāra Vācieša ielā esošais nekustamais īpašums

Tiesa arī lēma konfiscēt virkni Anrijam Lembergam piederošās akcijas dažādos uzņēmumos, kā arī domājamās daļas virknē dažādu īpašumu. Tāpat daudzi konfiscētie īpašumi dalīti piederējuši abiem Lembergiem.

Viens no lietas prokuroriem Juris Juriss sarunā ar portāla "Delfi" raidījumā "Spried ar Delfi" atzina, ka kopējā konfiscētās mantas vērtībā mērāma simtos miljonu eiro.

Jau vēstīts, ka Rīgas apgabaltiesa pirmdien atzina Lembergu par vainīgu virknē viņam inkriminēto noziegumu un piesprieda viņam piecus gadus aiz restēm, kā arī 20 000 eiro lielu naudas sodu.

Tiesa nosprieda Lembergu apcietināt tiesas zālē.

Tiesa Lembergam piespriestajā cietumsoda izciešanā ieskaitīs laiku, kuru Lembergs pavadīja atrodoties apcietinājumā un mājas arestā — 345 dienas. Tas nozīmē, ka faktiski Lembergam aiz restēm būs jāatrodas nedaudz vairāk nekā četrus gadus.

Savukārt Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda divus gadus un vienu mēnesi ilgu ieslodzījumu, bet Lemberga bijušajam biznesa partnerim Ansim Sormulim cietumā nāksies pavadīt divus gadus.

Tāpat visiem noteikta mantas konfiskācija.

Lemjot par cietumsoda ilgumu, tiesa ņēma vērā procesa ilgumu un tiesības uz procesa pabeigšanu saprātīgos termiņos, tādēļ visiem apsūdzētajiem tika piemērots nedaudz mīkstāks sods.

Tāpat no Aivara Lemberga par labu cietušajiem nolemts piedzīt 64 085 eiro.

Pirmdien pasludinātais spriedums vēl var tikt pārsūdzēts. Iesaistītās puses to varēs darīt pēc pilnā sprieduma sagatavošanas. Pilna sprieduma sagatavošanas datumu gan tiesa pirmdien nenoteica.

Pirmā tiesas sēde šajā kriminālprocesā notika 2009. gada 20. augustā. Kopš tā laika kopumā bijusi nozīmēta 971 tiesas sēde, no kurām notikušas 737, liecina portāla "Delfi" apkopotā informācija.

Prokuratūra tiesu debatēs lūdza Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā.

Viņa dēlam Anrijam Lembergam prokuratūra lūdza piemērot piecu gadu un sešu mēnešu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, bet uzņēmējam Ansim Sormulim – brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un ar mantas konfiskāciju.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kas viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem..

Visi trīs apsūdzētie iepriekš norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!