Foto: 24/7

Izvirzot neizpildāmus un absurdus nosacījumus Jūrmalas pašvaldībai, kas šobrīd ir vienīgais pretendents, kurš vēlas un spēj uzņemties atbildību par nacionālās kultūrvēsturiskās vērtības – Ķemeru sanatorijas – glābšanu, valsts faktiski demonstrē atklātu bezatbildību, atklātā vēstulē valsts augstākajām amatpersonām norāda Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis (ZZS).

Vēstulē, kas adresēta Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), finanšu ministram Andrim Vilkam (V) un kultūras ministrei Žanetai Jaunzemei - Grendei ("Visu Latvijai!"- TB/LNNK), Truksnis uzsver, ka izcilāko Latvijas kultūrvēsturisko objektu, kas ir nacionālās pašapziņas pamats, "sabrukums mūsu acu priekšā simbolizē arī nacionālo pamatvērtību izzušanu".

Viņš atgādina, ka trešdien Finanšu ministrijas Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padome it kā pieņēmusi pozitīvu lēmumu atļaut Jūrmalas pilsētas domei ņemt aizņēmumu Valsts kasē vai citā kredītiestādē Ķemeru sanatorijas iegādei un arī Jūrmalas pašvaldības pārstāvji sēdes laikā guva pārliecību, ka no valsts puses nekādi šķēršļi nepastāv.

"Tāpēc bijām pilnīgā neizpratnē, kad pēc padomes sēdes Finanšu ministrija, kuras pārraudzībā ir šī padome, izplatīja informāciju par papildu nosacījumiem aizdevuma saņemšanai (dēvējot tos par Jūrmalas domes „mājasdarbiem"), kas faktiski ir nekas cits kā birokrātiski formulēts atteikums, jo uzliek par pienākumu Jūrmalas pašvaldībai izpildīt neizpildāmus un pat absurdus nosacījumus, par kuru atrisināšanu atbildība ir jāuzņemas pašai valstij," uzsver Truksnis.

Viņš atzīmē, ka ministrijas izvirzītie nosacījumi "skaidri norāda uz valsts neizdarītiem vai apzināti nepamanītajiem „mājasdarbiem", uz valsts institūciju nespēju ilgstoši atrisināt pašradītas juridiskās un saimnieciskās problēmas, kas Ķemeru sanatorijas iegādi padara nepievilcīgu jebkuram investoram".

Kūrortpilsētas domes vadītājs atzīst, ka galvenā problēma, kas nepārprotami ietekmē valsts lēmumus šobrīd, ir Saūda  Arābijas investoru intereses, kuru līdzšinējā Ķemeru atdzimšanas projekta realizācija ir vērtējama kā nolaidīga un haotiska. "Un valsts ierēdņi atkal nostājas pasīvā pozīcijā, tādējādi ļaujoties šo investoru noalgoto ietekmīgo advokātu īstenotajam spiedienam. Sekas ir acīmredzamas - nav potenciālo investoru, nav līdzekļu ēkas uzturēšanai un apsardzei, nav neviena priekšlikuma par reāliem rīcības modeļiem," norāda Truksnis.

 Viņš uzsver, ka šādās "spēlēs" tiek zaudēts laiks, jo tuvojas ziemas sezona, kas Ķemeru sanatorijas kompleksam var nodarīt neatgriezeniskus bojājumus, pazeminot tā finansiālo un kultūrvēsturisko vērtību.

Truksnis atzīmē, ka Ķemeru sanatorijas iegāde nav Jūrmalas domes pašmērķis, bet gan "sakņojas vīzijā par nacionālās kūrorta pērles atdzimšanu, kas sekmētu Jūrmalas kā galvenā Baltijas kūrorta attīstību".

Vēstulē norādīts, ka Jūrmalas pašvaldība neprasa no valsts nekādas dāvanas vai ziedojumus - "Jūrmalas dome nāk ar izsvērtu piedāvājumu un apņemšanos Ķemeru sanatorijas iegādei nepieciešamo aizdevumu ar visiem aizdevuma procentiem pilnībā segt no finansiāli stabila pašvaldības budžeta, neprasot par to no valsts ne santīma".

"Ja valsts šobrīd liek šķēršļus pašvaldībai Ķemeru sanatorijas problēmas risināšanai, tad valsts atbildīgajām institūcijām nekavējoties jānāk klajā ar reāliem priekšlikumiem un rīcības modeļiem, kā saglābt šo nacionālās nozīmes vērtību," teikts Jūrmalas domes priekšsēdētāja parakstītajā vēstulē.

Jau ziņots, ka Jūrmalas pilsētas dome nolēmusi iegādāties Ķemeru sanatoriju, kuru pirms aptuveni desmit gadiem privatizēja "Ominasis Latvia", taču  nespēja tikt galā ar uzņemtajām saistībām un pilnībā atjaunot sanatoriju un atvērt tajā viesnīcu. 2010.gada septembrī Jūrmalas pilsētas dome noslēdza sadarbības līgumu ar "Ominasis Latvia", bet vēlāk no tā vienpusēji atkāpās, jo uzņēmums nepildīja neskaitāmos solījumus pabeigt sanatorijas rekonstrukciju.

Tagad "Ominasis Latvia" pasludināts par maksātnespējīgu.

Jūrmalas pašvaldība Ķemeru sanatorijas kompleksu vēlas iegūt savā īpašumā, lai tajā saglabātu un atjaunotu sanatorijas un kūrorta funkciju, kas tādējādi palīdzētu arī apkaimes attīstībai.

SIA "Ominasis Latvia" kreditoru sapulce 17.jūlijā vienbalsīgi nolēma  piekrist pārdot Ķemeru sanatorijas kompleksu bez izsoles Jūrmalas pilsētas domei vai pašvaldības dibinātam uzņēmumam atbilstoši piespiedu pārdošanas vērtībai - 4,6 miljoni latu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!