Foto: LETA
No šī gada 1.februāra stāsies spēkā jaunas biļešu cenas Rīgas sabiedriskajā transportā un viena brauciena biļetes galīgā cena tiks noteikta 1,15 eiro. Tas darīts, jo valdība tā arī nav piekritusi sadarboties ar Rīgas domi pilsētas sabiedriskā transporta finansēšanā, kā arī to, ka ir traucēts piemērot atšķirīgus apmaksas noteikumus rīdziniekiem un nerīdziniekiem, portālu "Delfi" informēja pašvaldībā.

Piektdienas pēcpusdienā Domes īpaši sasauktā ārkārtas sēdē arī tika pieņemti nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos.

Rīgas domei nav iespēju turpināt tādā pašā apjomā kompensēt uzņēmumam "Rīgas satiksme" tarifu 0,60 eiro apmērā visiem pasažieriem - gan tiem, kas maksā nodokļus Rīgā, gan tiem, kas maksā nodokļus citās pašvaldībās.

No 1. februāra viena brauciena cena pilsētas sabiedriskajā transportā tiks pielīdzināta uzņēmuma "Rīgas satiksme" pašlaik aprēķinātai viena pasažiera pārvadājuma pašizmaksai. "Rīgas satiksme" ir pārrēķinājusi viena pasažiera pārvadāšanas pašizmaksu sabiedriskajā transportā 2015.gadam. Tagad tā ir 1,175 eiro - zemāka par līdzšinējo 1,20 eiro līmeni.

Ņemot vērā, ka tieši šāda summa - 1,175 eiro - norēķinos rada ievērojamas tehniskas problēmas, viena brauciena biļetes galīgā cena tiks noteikta 1,15 eiro, skaidro pašvaldībā.

Rīgā tiks saglabātās visas esošās atlaides un brīvbiļetes, bet daudzām plašām grupām tiks noteiktas jaunas atlaides, saglabājot viņiem esošās biļešu cenas.

Nestrādājošie pensionāri, skolēni, visu grupu invalīdi arī turpmāk Rīgas sabiedrisko transportu varēs izmantot bez maksas. Tāpat skolotājiem, pilna laika studentiem, daudzbērnu ģimenēm u.c. pasažieru kategorijām, kurām ir tiesības saņemt atlaides, braukšanas maksa nemainīsies un paliks 2014.gada līmenī - 0,30 eiro.

Strādājošie pensionāri arī saņems braukšanas maksas atlaidi, kas ļaus viņiem saglabāt līdzšinējo viena brauciena cenu – 0,60 eiro. Tiks piešķirta arī jauna atlaide nepilna laika studentiem, kas turpmāk saņems tādu pašu atlaidi kā pilna laika studenti, proti, par vienu braucienu maksās 0,30 eiro.

Tiek uzsvērts, ka Rīgas dome turpinās būtiski dotēt abonementu biļešu cenas "Rīgas satiksmes" pastāvīgajiem klientiem. Rezultātā abonementu biļešu cenas tiks palielinātas ļoti piesardzīgi un dažas cenas joprojām saglabāsies zemākas nekā tās bija 2013.gadā. Piemēram, dārgākajai mēnešbiļetei (visiem transporta veidiem, visiem maršrutiem, visām mēneša dienām) cena palielināsies par 25% - no 40 eiro līdz 50 eiro. 2013.gadā cena šai biļetei bija 45,90 lati jeb 65,50 eiro, atgādina Rīgas dome.

Pašlaik atlaide par vienu braucienu ir noteikta visiem pasažieriem, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas. Tādējādi Rīgas dome no pilsētas budžeta līdzekļiem nodrošina 50% atlaidi no brauciena līdzšinējās pašizmaksas – 1,20 eiro - gan rīdziniekiem, gan nerīdziniekiem. Ar Rīgas domes lēmumu šāda kārtība noteikta līdz 31.janvārim.

Lēmums par to, ka atlaide 50% apmērā tiek piemērota gan rīdziniekiem, gan nerīdziniekiem un to finansē Rīgas dome, tika pieņemts pagājušā gada sākumā pēc vienošanās ar toreizējo Vides un reģionālās attīstības ministru Eināru Cilinski. Tas bija pagaidu risinājums, un ar 2015.gadu valdībai vajadzēja kompensēt izdevumus par atlaidēm nerīdzinieku pārvadājumiem, norāda pašvaldība.

Pašlaik, pēc "Rīgas satiksmes" sniegtās informācijas, sabiedriskajā transportā par pilnu cenu biļetes pērk 44,8% no kopējā pasažieru skaita, ar Rīgas domes noteiktajām atlaidēm brauciens daļēji ir apmaksāts 10,5%, bet bez maksas sabiedrisko transportu izmanto 44,7% pasažieru. Ņemot vērā arī jaunas atlaides, tarifa izmaiņas skars mazāk kā pusi Rīgas sabiedriskā transporta pasažieru.

VARAM domes iniciatīvu vērtē izvairīgi. Ministra sabiedrisko attiecību padomnieks Arnis Zacmanis norāda, ka biļešu cenu noteikšana ir Rīgas domes kompetence, kas viņiem jāizvērtē pēc savām budžeta iespējām. Tāpat VARAM atgādina, ka joprojām neatbalsta biļešu cenu noteikšanā dalīt pasažierus rīdziniekos un nerīdziniekos.

Zacmanis arī atgādina, ka domē sabiedriskā transporta biļešu cenas jautājumiem tikusi radīta speciāla darba grupa, kura gan pēdējā pusgada laikā sanākusi tikai vienu reizi.

"Delfi" jau ziņoja, ka Saeimas vairākuma lēmums nepiešķirt dotāciju nerīdzinieku pārvadājumiem Rīgas sabiedriskajā transportā pērnā gada nogalē pamatīgi sadusmoja Rīgas mēru Nilu Ušakovu (SC), kurš to nodēvēja par spļāvienu sejā visiem rīdziniekiem.

Saeima noraidīja priekšlikumu piešķirt 15 miljonus eiro lielu dotāciju, lai segtu izdevumus par Rīgā nedeklarēto iedzīvotāju pārvadāšanu ar 50% atlaidi Rīgas sabiedriskajā transportā.

Atlaide 50% no pašizmaksas pašlaik tiek nodrošināta par Rīgas budžeta līdzekļiem visiem pasažieriem, gan rīdziniekiem, gan nerīdziniekiem. Rīgas sabiedriskajā transportā 25% no pasažieriem ir nerīdzinieki, liecina RD apkopotie dati. Pie esošās pašizmaksas 1,20 eiro un atlaides 50% nerīdzinieku pārvadāšana izmaksā Rīgas budžetam līdz 15 miljoniem eiro gadā.

Atbilstoši uzņēmuma "Rīgas satiksme" aprēķiniem, 50% atlaides piemērošana nerīdziniekiem sabiedriskajā transportā šogad Rīgas budžetam izmaksājusi 13,7 miljonus eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!