Rīgas dome līdz gada beigām no Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) atpirks Lielo kapu teritoriju, kā arī Jēkaba kapu teritoriju, pastāstīja Īpašumu departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR).

Viņš pauda, ka īpašumi no LELB tiks atpirkti par tirgus vērtību. Patlaban notiek tirgus vērtības noteikšana, bet Īpašumu departamenta direktors pieļauj, ka tirgus vērtība šai gadījumā būs aptuveni tāda pati kā kadastrālā vērtība. Burovs norādīja, ka publiski konkrēto summu nosauks tad, kad to apstiprinās LELB un Rīgas domes Īpašumu pirkšanas komisija, kuras sēde varētu notikt 5.decembrī.

Īpašumu departamenta direktors pastāstīja, ka lēmums par Lielo kapu un Jēkaba kapu atpirkšanu tika pieņemts pagājušā nedēļā, kad pie Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Andra Amerika (GKR) notika operatīvā sanāksme, kurā piedalījās Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) vadītājs Juris Dambis un LELB pārstāvji. Kopā tiks atpirkta aptuveni 26 hektāru teritorija.

Turklāt nekustamo īpašumu plānots sadalīt, atsevišķi izdalot teritoriju zem divām baznīcu ēkām Jēkaba kapos un Lielajos kapos, kā arī zem atsevišķām būvēm Klusajā ielā. Burovs pastāstīja, ka Dambis un Rīgas būvvaldes pārstāvji esot apsolījuši dot piekrišanu atsevišķu zemesgabalu izveidei zem šīm ēkām. Atdalītie zemesgabali paliktu LELB īpašumā.

Burovs uzsvēra, ka īpašuma sadalīšanas process varētu ilgt vairākus mēnešus, tāpēc patlaban ir plānots apstiprināt nevis visu platību, bet atpirkt kapu zemi, aprēķinot viena kvadrātmetra izmaksas. Kad būs izveidoti atsevišķie zemesgabali zem konkrētajām būvēm, būs zināma konkretizēta platība. Viņš arī norādīja, ka zemesgabali, kas paliks LELB īpašumā, tiks nodalīti tikai juridiski, tāpēc tas nebūs redzams.

Burovs pastāstīja, ka īpašuma atpirkšanas projektu virzīs uz Īpašumu pirkšanas komisiju un pilsētas Īpašumu komiteju, lai domes sēdē, kas notiks 20.decembrī, varētu apstiprināt īpašuma iegādi.

Iepriekš tika runāts par to, ka Rīgas dome LELB varētu piedāvāt kādu citu teritoriju, piemēram, Imantā, kur baznīcai jau ir draudze un kur varētu būvēt jaunu dievnamu.

Burovs pastāstīja, ka gandrīz 4000 kvadrātmetru lielo zemesgabalu Imantā ir jāatdala no lielāka zemesgabala, pirms to var nodot baznīcai. Rīgas dome ir gatava šo zemi rezervēt LELB vajadzībām un ar baznīcu varētu tikt veidotas nomas attiecības. Turklāt patlaban īpašuma zonējums paredz, ka uz tā var tikt veikta komerciālā apbūve, kas palielina tā kadastrālo vērtību, tāpēc pirms īpašuma nomāšanas baznīcai varētu tikt veikta tā zonējuma maiņa. Šobrīd vēl nav konkrēti zināms, kad varētu sākt runāt par nomas līgumu ar LELB.

Par citiem īpašumiem, ko Rīgas dome varētu atsavināt, izbūvējot plānoto Skanstes tramvaju, Burovs pastāstīja, ka patlaban ir saņemtas astoņu īpašnieku atbildes. Patlaban Īpašumu departaments vēl neplāno nekādu virzību īpašumu atsavināšanā, jo vispirms ir jāredz, kā attīstīsies Skanstes tramvaja projekts. Sākot tehniskā projekta izstrādi, būs skaidrs, cik daudz īpašumu un kādā apjomā ir atsavināmi.

Jau ziņots, ka pagājušā nedēļā, tiekoties ar kultūras ministri Daci Melbārdi (VL-TB/LNNK), LELB un VKPAI pārstāvjiem, Ušakovs norādīja, ka notiek aktīvs darbs ar LELB, lai Rīgas dome varētu veikt teritoriju apmaiņu vai atpirkšanu. "Absolūti skaidrs, ka nevar prasīt no baznīcas, ka viņi būs finansiāli atbildīgi par 22 hektāru teritorijas attīstīšanu, jo tas prasa ārkārtīgi lielu finansējumu," teica Ušakovs.

Viņš norādīja, ka pastāv divi rīcības plāni, - vai baznīcai par Lielo kapu teritoriju kompensēs to vērtību 320 000 eiro apmērā, vai piedāvās kādu citu teritoriju, piemēram, Imantā, kur baznīcai jau ir draudze un kur varētu būvēt jaunu dievnamu.

LELB virsvaldes sekretārs Romāns Ganiņš norādīja, ka baznīca ir gandarīta par to, ka Lielie kapi nonāks pilsētas īpašumā un beidzot tie varēs tikt sakārtoti, jo pilsētai noteikti ir lielākas iespējas un pieejamie līdzekļi nekā baznīcai.

Viņš sacīja, ka LELB jau sākotnēji lūdza domei Lielos kapus mainīt pret dažām vietām Rīgā, kur patlaban nav dievnamu, bet tie varētu tikt celti - saraksts ar iespējamām teritorijām ir iesniegts Rīgas domē.

Tāpat ziņots, ka turpmāko gadu laikā Rīgā ir plānots izbūvēt jaunu tramvaja līnijas posmu, kas savienos 6.tramvaja maršrutu un 5., 9.tramvaja maršrutu, lai nodrošinātu videi draudzīga elektrotransporta kustību Skanstes ielā.

Rīgas domes Īpašuma iegādes un perspektīvās attīstības pārvalde oktobra sākumā izsūtīja paziņojumus 46 nekustamo īpašumu īpašniekiem, lūdzot piekrist nekustamā īpašuma vai tā daļas atsavināšanai un atlīdzības noteikšanai par sabiedrības vajadzībām nepieciešamo atsavināmo nekustamo īpašumu. Vēstulē Īpašuma iegādes un perspektīvās attīstības pārvalde lūdza īpašnieku piekrist zemesgabalu atsavināšanai un atlīdzības noteikšanai, turklāt tiek minēts, ka zemes gabala vērtību noteiks sertificēts nekustamo īpašumu vērtētājs.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!