Foto: LETA

Jaunais Baldones mērs Andrejs Požarnovs (GKML) arī pēc kļūšanas par pašvaldības vadītāju ir saglabājis dāsni atalgoto amatu "Rīgas satiksmes" valdē, svētdien vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

Amatus savienot viņam atļāvuši gan Baldones domes deputāti, gan "Rīgas satiksmes" kapitāldaļu turētājs Nils Ušakovs (S). Pats Požarnovs "de facto" apgalvoja, ka amatu apvienošana nevienā no darbiem viņam netraucējot.

Kā vēsta "de facto", pašvaldību vēlēšanas Baldonei nesa būtiskas pārmaiņas – pēc 20 gadiem domes priekšsēdētājas krēslā no tā tika gāzta Karina Putniņa (RA) un viņas vietu ieņēma bijušais mediķis Andrejs Požarnovs, kurš Latvijas politikā ienāca 1995.gada, kad kā "tēvzemietis" tika ievēlēts Saeimā. Divus gadus Požarnovs bijis arī labklājības ministrs, bet vēlāk vadīja Satiksmes komiteju Rīgs domē. Neilgi pēc izstāšanās no TB/LNNK, kad tā grasījās veidot Nacionālo apvienību kopā ar "Visu Latvijai!", Požarnovs kļuva par vienu no Andra Amerika partijas "Gods kalpot Rīgai" dibinātājiem. Savukārt pirms pusotra gada Požarnovs nodibināja partiju "Gods kalpot mūsu Latvijai" un kļuva par tās vadītāju.

"Gods kalpot Rīgai" radniecīgā spēka mērķis bija startēt vēlēšanās ārpus galvaspilsētas. Vislabāk partijai veicās Baldonē, kur Požarnova vadītais saraksts ieguva četras deputāta vietas un spēja izveidot koalīciju, atstājot "Reģionu aliansi" opozīcijā.

Požarnovs "de facto" atzīst, ka kļūšana par mēru viņam bijusi negaidīta: "Nākot uz vēlēšanām, es nebiju cerējis, ka man būs jāieņem domes priekšsēdētāja amats. (..) To, ka man nāksies vadīt Baldones domi (..) pirms vēlēšanām tas, godīgi sakot, man pat sapņos nerādījās."

Raidījums atzīmē, ka Požarnova vēlmi saglabāt abus amatus var labi saprast, jo viņa alga "Rīgas satiksmē" pērn pārsniedza 5000 eiro mēnesī, kamēr Baldones mēra atalgojums ir 1500 eiro. Arī uz darbu Baldones domē Požarnovs ierodas ar "Rīgas satiksmes" dienesta automašīnu – 2013.gada izlaiduma "Volvo XC70".

Bijusī domes vadītāja Putniņa gan norāda, ka savulaik domes opozīcija, kas tagad veido koalīciju ar Požarnova partiju, viņai pārmetusi skolotājas amatu Baldones vidusskolā: ""Es atceros, ka iepriekšējā domes sasaukumā no Nacionālās apvienības deputāts Guntis Tamanis ārkārtīgi satraucās, kā gan es varu apvienot domes priekšsēdētājas darbu ar sešām mācību stundām skolā."

Putniņa uzskata, ka Požarnovs šobrīd pilnvērtīgi nespēj pildīt pienākumus ne Baldones domē, ne "Rīgas satiksmē". Tomēr Ušakovs Požarnovam amatus apvienot atļāvis. "Šai situācijā jautājums pirmām kārtām ir Baldones iedzīvotājiem, jo man kā kapitāldaļu turētājam no Rīgas noteikti ir izdevīgi, ka Pierīgas pašvaldības vadītājs strādā pie mums uzņēmumā, jo mums ir ārkārtīgi svarīgi veicināt sadarbību ar Pierīgas pašvaldībām. Ja mēs redzam tur saprotamu partneri, Rīgai tas ir pluss. Vai Baldones iedzīvotājiem der, ka Baldones novada priekšsēdētājs strādā paralēli arī Rīgā, tas ir viņiem jautājums," raidījumam klāstījis Ušakovs.

No Ušakova teiktā arī noprotams, ka Požarnova līgums nav grozīts un viņa alga tagad nebūs mazāka. Ja ar darbiem "Rīgas satiksmes" valdē viņš netikšot galā, tad Ušakovs lems, kādā lomā Požarnovs turpmāk paliks uzņēmuma struktūrās.

Požarnovs gan nepaskaidro, kā tieši viņš plāno sadalīt savu darba laiku starp abiem amatiem: "Es uzturos katrā vietā pēc nepieciešamības, lai padarītu visus darbus. Lai nekur nekas nekavējas un visi darbi tiek izdarīti. Jā, nu ir grūti, jā. Nu bet nākās strādāt."

Viens no pirmajiem lielajiem darbiem, pie kuriem ķēries Požarnovs, ir Baldones domes struktūru un funkciju audits, kuram atvēlēti gandrīz 10 000 eiro. Formālas cenu aptaujas rezultātā tas ir pasūtīts SIA "CMAP", kura valdes loceklis un īpašnieks ir Mārcis Pūķis.

Pūķis šobrīd ir Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas pilsētbūvnieks" iekšējais auditors. Uzņēmumā viņš sāka strādāt laikā, kad tā valdes priekšsēdētājs bija Požarnovs. Vēl agrāk Požarnovs Pūķi bija pieņēmis darbā arī Elektronisko sakaru direkcijā. Tagad abus saista arī politika – Pūķis ir "Gods kalpot mūsu Latvijai" valdes loceklis un ģenerālsekretārs.

"Es viņu izvēlējos tāpēc, ka man bija ļoti laba pieredze iepriekš, jo Mārcis Pūķis bija "Rīgas pilsētbūvniekā" iekšējais auditors, viņa laikā tika ieviests ISO standarts, un vienkārši tas rezultāts ir ļoti pozitīvs," atzīst Požarnovs un uzsver: "Faktiski sanāk tā, ka katru dienu no audita rezultātā veiktajiem materiāliem parādās, ka ir bijusi kāda nelikumīga darbība."

Pūķis atzīst, ka viņu par plānoto auditu informēja un piedalīties cenu aptaujā aicināja tieši Požarnovs, tomēr neuzskata, ka tas var ietekmēt audita secinājumus.

"de facto" vēsta, ka par auditora izvēli Nacionālā apvienība prasīs Požarnova paskaidrojumus. Pēc Požarnova skaidrojuma Nacionālā apvienība varētu arī rosināt sludināt jaunu cenu aptauju. Tiesa gan, Baldones domei jebkurā gadījumā vajadzēs samaksāt Pūķa firmai "CMAP" par līdz šim padarīto.

Partijai "Gods kalpot mūsu Latvijai" šīs pašvaldību vēlēšanas bija ugunskristības. Požarnovs neslēpj, ka šobrīd partija konsultējas ar citiem spēkiem par iespējamo sadarbību nākamā gada Saeimas vēlēšanās, tomēr neatklāj, ar kurām. Požarnovs nenoraida iespēju, ka arī pats varētu mēģināt atgriezties Saeimā. Jāatgādina, ka pirms četriem gadiem, Rīgas domes vēlēšanās startējot no "Saskaņas"/"Gods kalpot Rīgai", Požarnovs sarakstā palika pēdējais, atzīmē raidījums.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!