Foto: LETA

Saeimas Juridiskā komisija trešdien galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus, ar kuriem paredzēts noteikt kriminālatbildību par viltota sadarbspējīga vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu. Tāpat iecerēts noteikt kriminālatbildību par citai personai izsniegta sadarbspējīga sertifikāta izmantošanu.

Saeimas preses dienestā portālu "Delfi" informēja, ka likumprojekta autori atsaucas uz plaši izskanējušo informāciju par vairākiem desmitiem kriminālprocesu saistībā ar vakcināciju apliecinošu dokumentu viltošanu, kā arī viltotu dokumentu izmantošanu, medicīnas darbinieku uzpirkšanas mēģinājumiem, kā arī svešu sertifikātu izmantošanu. Šāda rīcība apdraud sabiedrības veselību un, ņemot vērā tās kaitīgumu, būtu atzīstama par noziedzīgu, pausts likumprojekta anotācijā.

Ar likuma izmaiņām iecerēts noteikt, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu.

Vakcinācija šobrīd ir vienīgie pieejamie rīki Covid-19 izplatības ierobežošanai. Tie ir arī galvenie priekšnoteikumi epidemioloģiski drošu pakalpojumu sniegšanai, kā arī drošu darba apstākļu nodrošināšanai, kas ir nepieciešams gan tautsaimniecībai, gan iestāžu nepārtrauktam darbam, uzsvērts likumprojekta anotācijā.

Ar likuma izmaiņām iecerēts pastiprināt arī atbildību par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu piedāvāšanu vai nodošanu personiski vai ar starpnieku valsts vai pašvaldības iestādes darbiniekam, kurš nav valsts amatpersona. Plānots, ka par šādu pārkāpumu personu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Līdz šim brīvības atņemšana par šādu pārkāpumu likumā nebija paredzēta.

Plānots, ka jaunais regulējums būs izmantojams arī citu ar vakcīnām ierobežojamu slimību izplatīšanās gadījumā, atzīmē likumprojekta autori.

Lai likuma grozījumi stātos spēkā, tie vēl otrajā – galīgajā – lasījumā jāatbalsta Saeimai. Plānots, ka likuma izmaiņas stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas.

Iepriekš likumprojekta autors, deputāts Andrejs Judins (JV) skaidroja, ka pēc 15. novembra, kad beigsies valstī noteiktā mājsēde, cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātiem būs plašākas iespējas, tāpēc ir bažas, ka pieaugs viltoto sertifikātu skaits, tamdēļ likumdevējam ir jārīkojas. Vairāki pieaicinātie tieslietu eksperti gan norādīja uz atsevišķiem juridiskiem aspektiem, piemēram, ka jaunais regulējums, ja tiks pieņemts un stāsies spēkā, neskars jau uzsāktos kriminālprocesus.

Judins norādīja, ka jaunais regulējums netiek radīts, lai aizvietotu esošās Krimināllikuma normas, pēc kurām tiek sodīti cilvēki, kuri izsniedz viltotus Covid-19 sertifikātus, bet lai likumā noteiktu atbildību par sertifikāta iegādāšanos. "No Saeimas vajadzīgs signāls – netolerēsim šādas darbības, viltot dokumentus un riskēt ar savu un citu cilvēku dzīvībām nav pieļaujams," norādīja Judins.

Vairāki tieslietu eksperti arī pauda bažas, ka tiek plānots izstrādāt jaunu regulējumu, lai fiksētu parādību, kas varētu būt aktuāla vien dažus mēnešus vai gadu.

"Delfi" vasarā ziņoja, ka Valsts policija izmeklēšanā atklāja personu grupu, kas apmaiņā pret 200 līdz 400 eiro imitēja Covid-19 vakcinācijas faktu un aizpildīja datus, kas ļāva klientiem saņemt sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu.

Valsts policija šobrīd ir uzsākusi 18 kriminālprocesus par viltotu sertifikātu izmantošanu un iegādāšanos, sēdē informēja VP pārstāve Ance Stradiņa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!