Foto: LETA

Reliģiskā organizācija "Jaunā paaudze" varētu turpināt darboties arī pēc tās oficiālās slēgšanas, nereģistrējoties kā reliģiska organizācija, uzsvēra jurists, bijušais Reliģisko lietu pārvaldes priekšnieks Ringolds Balodis.

Jurists uzsvēra, ka ziņa par Ģenerālprokuratūras vēlmi slēgt "Jauno paaudzi" ir ievērojams notikums Latvijas reliģisko organizāciju dzīvē.

"Reliģiskās organizācijas slēgšana ir iespējama un atrunāta 1995. gada Reliģisko organizāciju likumā. Taču reliģisko organizāciju slēgšana ir ārkārtīgi rets gadījums," atzīmēja Balodis, papildinot, ka Uzbekistānā, Tadžikistānā un Krievijā tā ir ierasta prakse, bet Eiropas Savienības valstīs tā nav.

Profesors uzsvēra, ka Latvijas atbildīgās iestādes vairākkārt ir grasījušās spert šādus soļus, tomēr viņš domā, ka demokrātisko valstu pieredze liecina, ka tā ir cīņa ar vējdzirnavām.

Pirmkārt, reliģiskās organizācijas var darboties arī bez oficiālas reģistrācijas un varas iestādēm no tāda aspekta ir labāk komunicēt ar reģistrētu, nevis nereģistrētu organizāciju, uzsvēra Balodis. Otrkārt, viņš ir pārliecināts, ka šādas valsts iestāžu aktivitātes konkrētās reliģiskās organizācijas locekļus saliedēs. Balodis uzskata, ka organizācijas locekļi saliedēsies ap saviem vadītājiem, jo beidzot būs parādījies "ienaidnieks". Prokuratūrai tas viss aizņems daudz resursus, bet reliģiskai organizācijai un tās daudzskaitlīgajiem sekotājiem tas kļūs par "aizraujošu dzīvesveidu", domā Balodis.

Viņš domā, ka organizācijas slēgšanas gadījumā tā turpinās darboties nereģistrēta un pret Latviju tiks iesniegta sūdzība Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kurā valsts nebūšot uzvarētāja. Savukārt, ja šī organizācija tomēr netiks slēgta, tad tā "kļūs vēl nekaunīgāka, populārāka un spēcīgāka".

Kā ziņots, ģenerālprokurors Juris Stukāns tiesā ir iesniedzis pieteikumu reliģiskās organizācijas "Jaunā paaudze" darbības izbeigšanai.

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa aģentūrai apliecināja, ka šāds pieteikums no Ģenerālprokuratūras ir saņemts, bet pagaidām lieta nav ierosināta.

Savukārt ar "Jauno paaudzi" pagaidām nav izdevies sazināties.

Prokuratūra informēja, ka Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesai iesniegts ģenerālprokurora prasības pieteikums par divu organizāciju – "Evaņģēlisko kristiešu baznīcas "Jaunā paaudze" Rīgas draudzes" un "Evaņģēlisko kristiešu baznīcas "Jaunā paaudze"" – darbības izbeigšanu.

Pieteikumā lūgts piemērot pagaidu aizsardzības līdzekli - aizliegumu atbildētājam veikt noteiktas darbības, un aizliegt abām reliģiskajām organizācijām veikt jebkādus publiskus pasākumus klātienē, tai skaitā dievkalpojumus, neatkarīgi no pasākuma norises vietas.

Prokuratūras veiktajā pārbaudē konstatēts, ka, pretēji normatīvajos aktos terminēti noteiktajām prasībām ievērot sociālo distancēšanos un citus pasākumus, "Jaunā paaudzes" Rīgas draudze ne mazāk kā sešas reizes 2021. gada laikā pieļāvusi publiskus pasākumus ar dalībnieku piedalīšanos, neraugoties uz to, ka par šādiem pārkāpumiem tikuši piemēroti administratīvie sodi.

Materiāli, kas izvērtēti prokuratūrā veiktās pārbaudes gaitā, dod pamatu prasības celšanai par reliģiskās organizācijas darbības izbeigšanu ar tiesas nolēmumu, uzskata prokuratūra.

Reliģisko organizāciju likumā teikts, ka reliģiskās organizācijas darbību, pamatojoties uz tiesas nolēmumu, var izbeigt, ja tā ir pretrunā ar Satversmi un citiem normatīvajiem aktiem. Tāpat darbību var izbeigt, ja reliģiskā organizācija aicina citus neievērot likumu un ar savu darbību (mācību) apdraud demokrātisko valsts iekārtu, sabiedrisko mieru un kārtību, kā arī citu personu veselību un tikumību.

Reliģisko organizāciju likumā teikts, ka tiesa, ņemot vērā reliģiskās organizācijas izdarītā pārkāpuma smagumu un sekas, kā arī izvērtējot reliģiskās organizācijas darbības mērķi un darbību kopumā, var izteikt brīdinājumu reliģiskajai organizācijai, neizbeidzot tās darbību.

Tāpat tiesa, vērtējot reliģiskās organizācijas iestādes izdarīto pārkāpumu, ņem vērā reliģiskās organizācijas iestādes izveidošanas mērķi un izvērtē arī tās reliģiskās organizācijas darbības atbilstību normatīvajiem aktiem, kura ir dibinājusi minēto iestādi.

Tāpat ziņots, ka Valsts policija nesen atkārtoti konstatējusi epidemioloģisko noteikumu neievērošanu organizācijas "Jaunā paaudze" rīkotajos reliģiskajos pasākumos.

Zemgales iecirkņa policisti šā gada 27. oktobrī un 31. oktobrī veica plānotas pārbaudes reliģiskās organizācijas vietā Rīgā, Šampēterī. 27. oktobrī policisti konstatēja, ka pasākumā piedalās apmēram 50 cilvēku, savukārt 31. oktobrī sanākušo cilvēku skaits bija jau apmēram 150.

Saistībā ar notikušo abās reizēs pret organizāciju tika sākti administratīvie procesi. Juridiskais personai sods par epidemioloģisko noteikumu neievērošanu ir paredzēts līdz 5000 eiro.

Policija jau iepriekš vairākas reizes bija brīdinājusi gan organizācijas pārstāvi, gan citas atbildīgās personas, aicinot ievērot epidemioloģiskos noteikumus, taču šīs organizācijas dalībnieki nav izrādījuši pretimnākšanu un turpinājuši neievērot noteikumus.

Vairākos administratīvo pārkāpumu procesos jau ir pieņemti lēmumi.

Iepriekš sodi piemēroti Irlavas ielā 7, kur saskaņā ar "firmas.lv" informāciju atrodas "Jaunās paaudzes" Rīgas draudze. "Firmas.lv" informācija liecina, ka draudzes vadībā ir Aleksejs Ļedjajevs, Olga Ļedjajeva un Igors Geskins. Ļedjajevs dažādās publikācijās tiek dēvēts par "Jaunās paaudzes" vecāko mācītāju vai bīskapu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!