Foto: LETA
14. Saeimā ievēlētie politiskie spēki parlamenta prezidiju informējuši par to frakciju vadītājiem.

Politiskā spēka "Jaunā vienotība" Saeimas frakcijas vadītājs arī turpmāk būs Ainars Latkovskis, savukārt Zaļo un zemnieku savienības frakciju vadīs Viktors Valainis.

Apvienotā saraksta frakciju vadīs Edgars Tavars, partijas "Stabilitātei!" – Aleksejs Rosļikovs, bet Nacionālo apvienības – Raivis Dzintars.

Partijas "Progresīvie" frakcijas vadītājs būs Kaspars Briškens, bet partijas "Latvija pirmajā vietā" – Ainārs Šlesers.

Frakcijas ir Saeimas sastāva politiskā struktūra. Frakcijās apvienojas deputāti, kuri Saeimā ievēlēti no viena nosaukuma deputātu kandidātu saraksta, skaidroja Saeimā.

Frakcijām ir būtiska loma politisko viedokļu un nostāju formulēšanā gan likumdošanas, gan parlamenta politiskās dienaskārtības jautājumos. Darbs frakcijās ļauj Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem efektīvāk īstenot savus politiskos mērķus.

Frakcijām ir tiesības rosināt izmaiņas Saeimas sēdes darba kārtībā un iesniegt priekšlikumus grozījumiem likumprojektos. Tāpat frakciju pārstāvjiem ir priekšroka Saeimas debatēs izteikties frakcijas vārdā – viņi, iepriekš piesakoties, var debatēt pirms citiem deputātiem.

Frakciju var izveidot ne mazāk kā pieci deputāti, kas ievēlēti Saeimā no viena nosaukuma deputātu kandidātu saraksta, turklāt frakcijas piederību mainīt nav iespējams. Tādējādi no viena kandidātu saraksta ievēlētie deputāti var izveidot tikai vienu frakciju un nevar iestāties citā.

Ja kāds deputāts izstājas no frakcijas, viņš nezaudē deputāta mandātu, taču turpmāk ir pie frakcijām nepiederošs deputāts. Arī šajā gadījumā viņš nevar iestāties citā frakcijā.

Frakcija savu darbu organizē saskaņā ar pašu frakcijas deputātu apstiprinātu nolikumu. Frakcijas darbu vada no pašu vidus ievēlēts frakcijas priekšsēdētājs, viņu aizvieto priekšsēdētāja biedrs. Ja nepieciešams, frakcija var ievēlēt vairākus priekšsēdētāja biedrus.

Atsevišķas frakcijas var apvienoties politiskajos blokos, kuros var iesaistīties arī pie frakcijām nepiederošie deputāti.

Lai saskaņotu frakciju un politisko bloku darbību Saeimā un komisijās, kā arī kopā ar Saeimas Prezidiju izlemtu jautājumus, kurus neregulē Saeimas kārtības rullis, darbojas Frakciju padome. To veido pa vienam deputātam no katras frakcijas un politiskā bloka. Frakciju padomes atzinumiem ir ieteikuma raksturs. Frakciju padomes sēžu darba kārtību noteic un sēdes sasauc Saeimas Prezidijs. Sēdes vada Saeimas priekšsēdētājs vai viņa biedrs.

Jau vēstīts, ka otrdien, 1. novembrī, uz pirmo sēdi sanāca 14. Saeima. Svinīgo solījumu deva 99 deputāti un pēc tam visiem tika apstiprināts deputāta mandāts.

Pirmajā sēdē 14. Saeima ievēlēja parlamenta prezidiju – Saeimas spīkera amatā ieceļot Edvardu Smiltēnu (AS), bet par viņa vietniekiem Zandu Kalniņu-Lukaševicu (JV) un Jāni Grasbergu (NA).

Tāpat Saeimas prezidijā tika iecelts parlamenta sekretārs Armands Krauze (ZZS) un viņa biedre Antoņina Ņenaševa (P).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!