Foto: LETA
Satekles biznesa centra būvlaukumā, kurā ceturtdien sabruka piecstāvu neapdzīvota ēka, būvdarbi tika veikti atbilstoši projekta dokumentācijai, sacīja projekta būvdarbu ģenerāluzņēmēja SIA "Bukoteks" valdes priekšsēdētājs Aivars Kronbergs.

Viņš sacīja, ka patlaban vēl nav nekādu secinājumu, kāpēc tieši ēka ir sabrukusi. Iemeslu noskaidrošanai ir piesaistīti būvinženieri, kā arī uzņēmums sadarbojas ar Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) speciālistiem.

Kronbergs prognozēja, ka pirmie secinājumi varētu būt tikai nākamās nedēļas vidū.

Vienlaikus Kronbergs uzsvēra, ka būvdarbi tika veikti atbilstoši projekta dokumentācijai, kā arī ievērojot visas drošības prasības.

Jautāts, vai nebūs jāmaina Satekles biznesa centra projekts, jo sabrukušo ēku bija paredzēts integrēt jaunajā būvapjomā, Kronbergs sacīja, ka projekta izmaiņas ir attīstītāja "Linstow Baltic" kompetencē.

Kronbergs piebilda, ka projekts ir ļoti apjomīgs un līdz šī gada rudenim jāpabeidz visi nulles cikla darbi. Līdz ar to ēkas neesamība un iespējamās būvprojekta izmaiņas patlaban būvdarbus neietekmē.

Jau ziņots, ka pēc negadījuma, kad Rīgas centrā sabruka ēka, savas mājas no blakusesošajiem dzīvokļiem biji spiesti pamest četri cilvēki, tai starpā viena ukraiņu ģimene, preses preses brīfingā par aktualitātēm sociālajā jomā pašvaldībā sacīja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Viņš uzsver, ka šodien būs zināms cik cilvēkiem būs nepieciešams uz kādu laiku pamest savas mājas, bet jau tagad ir skaidrs, ka vienam vai diviem cilvēkiem būs piedāvāta īslaicīga izmitināšana kaut kur citur.

LETA piektdienas pusdienlaikā notikuma vietā novēroja, ka tajā atrodas Valsts policijas un Rīgas pašvaldības policijas ekipāžas, savukārt būvlaukumā izvietotā būvtehnika nedarbojas.

Rīgas centrā ceturtdien būvlaukumā sagruva neapdzīvota piecstāvu ēka. Negadījumā cieta 11 automašīnas, savukārt izdevās izvairīties no cilvēku upuriem.

BVKB pārstāvji informēja, ka BVKB vērtēs ceturtdien Rīgas centrā būvlaukumā sabrukušās neapdzīvotās piecstāvu ēkas būvprojekta atbilstību normatīvo aktu prasībām un būvniecības procesa dalībnieku veiktās darbības objektā.

Šajā būvlaukumā notiek nekustamā īpašuma attīstītāja "Linstow Baltic" plānotā Satekles biznesa centra būvdarbi. Būvdarbu ģenerāluzņēmējs ir SIA "Bukoteks".

"Linstow Baltic" pārstāvji aģentūru LETA informēja, ka incidents noticis norobežota būvlaukuma teritorijā ar vienu no būvlaukumā esošajām ēkām. Būvlaukums 2023.gada februārī tika nodots ģenerāluzņēmējam "Bukoteks", pamatojoties uz parakstīto būvdarbu līgumu. "Linstow Baltic" no būvdarbu ģenerāluzņēmēja ir pieprasījis detalizētu skaidrojumu par notikušā apstākļiem un iemesliem.

Pēc pašreiz "Linstow Baltic" pieejamās informācijas incidentā cietušo nav.

"Linstow Baltic" sadarbosies ar varas iestādēm, lai pēc iespējas ātrāk noskaidrotu un izmeklētu incidenta iemeslus, kā arī atvainojas par sagādātajām neērtībām vai satraukumiem vietējiem iedzīvotājiem un garāmgājējiem un veiks visas nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu Satekles ielas būvlaukuma un tās apkārtnes drošību.

"Linstow Baltic" pārstāvji piebilda, ka būvprojekta realizācijas laikā konkrētās sabrukušās ēkas fasādi bija plānots saglabāt, integrējot to jaunajā apbūvē.

Biroju komplekss atradīsies Rīgas Centrālās dzelzceļa pasažieru stacijas un "Origo One" biznesa centra apkaimes kvartālā starp Elizabetes, Ernesta Birznieka-Upīša, Dzirnavu un Satekles ielām.

Topošais 12 000 kvadrātmetru plašais Satekles biznesa centra biroju komplekss kopumā ietvers piecas savstarpēji saistītas ēkas, tostarp integrējot arī divas pilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma ēkas. Kompleksa galvenajai ēkai būs septiņi stāvi un jau šobrīd ir zināms, ka par jaunās ēkas enkurnomnieku kļūs "SEB banka", pārceļot uz Satekles biznesa centru galveno biroju.

"SEB banka" 2021. gada oktobrī parakstījusi līgumu ar "Linstow Baltic" par biroja ēkas celtniecību un nomu Rīgas centrā – Ernesta Birznieka-Upīša ielā bijušā "Mildas tirdziņa" vietā, kas atrodas līdzās Stacijas laukumam. Uz jauno biroju "SEB banka" plāno pārcelties 2025. gada sākumā. Patlaban "SEB bankas" Latvijā galvenais birojs ir Valdlaučos, Meistaru ielā.

Darījuma summu puses vienojušās neizpaust.

"Linstow Baltic" valdes priekšsēdētājs Frode Gronvolds norāda, ka personu apvienības "SN&L" (SIA "Lauder Architects", SIA "Sarma&Norde arhitekti") izstrādātais risinājums pilnībā atbilda "Linstow Baltic" iecerei par ilgtspējīga biznesa centra attīstības vīziju pilsētas centrā un ieguvis atļauju tā turpmākai realizācijai arī no galvaspilsētas attīstību uzraugošo institūciju puses.

Jau ziņots, ka "Linstow Baltic" bijušā "Mildas tirdziņa" vietā pie Stacijas laukuma iecerējis būvēt biroju kompleksu.

Iepriekš 2017. gadā nekustamo īpašumu attīstītājs "Astor Group" bija paziņojis par ieceri šajā vietā veikt "Radisson RED" zīmola viesnīcas būvniecību. Bija plānots, ka viesnīcu grupa "The Rezidor Hotel Group" jaunu "Radisson RED" zīmola viesnīcu Rīgā atvērs līdz 2020.gadam. Jaunajā viesnīcā tika plānoti 220 numuriņi.

"Linstow Baltic" pārstāvji pastāstīja, ka šī zemesgabala īpašuma tiesības uz "Linstow" grupas uzņēmumu tika pārreģistrētas 2021. gada 16. jūnijā. Teritorijas zemes vienību juridiskais īpašnieks tagad ir SIA "Satekles Business Center".

"Linstow Baltic" 2021. gadā strādāja ar 3,524 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 24,1% vairāk nekā 2020.gadā, savukārt uzņēmuma zaudējumi samazinājās vairākas reizes un bija 21 093 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

"Linstow Baltic" reģistrēta 2004. gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,1 miljons eiro. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Norvēģijas uzņēmums "Linstow". "Linstow" apsaimnieko un attīsta Latvijas tirdzniecības centru "Origo", kā arī lielāko tirdzniecības centru Igaunijā – "Ülemiste".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!