Foto: LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (AS) pirmdien, 7. augustā, parakstīja rīkojumu par ārkārtas finanšu revīzijas veikšanu Rēzeknes valstspilsētas pašvaldībā, portālu "Delfi" informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Ar ministra parakstītu rīkojumu, īstenojot pašvaldību darbības pārraudzību, ministrija organizēs procesu, lai pieaicinātu zvērinātu revidentu vai zvērinātu revidentu komercsabiedrību ārkārtas finanšu revīzijai Pašvaldību likumā noteiktajā kārtībā un apjomā, tostarp par budžeta izdevumu sadalījums obligāto funkciju un brīvprātīgo iniciatīvu izpildē.

VARAM norādīja, ka Rēzeknes domes opozīcijas deputāti savā vēstulē ministram rosināja izvērtēt pašvaldības finanšu situāciju.

"Atbilstoši publiskā telpā izskanējušai informācijai Rēzeknes pilsētas budžetā šogad pietrūkst 3,9 miljonu eiro, kas pašvaldībai draud ar finanšu stabilizācijas procesa sākšanu. Pašvaldības vadība ir sākusi meklēt iespējas budžeta taupības pasākumiem, tostarp atlaižot darbiniekus un atceļot atvieglojumus daļai pilsētnieku," informēja ministrijā.

Ministrs situāciju Rēzeknes pilsētā pirmdien pārrunāja arī ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču.

Finanšu ministrijā (FM) portāls "Delfi" uzzināja, ka pirmdien, 7. augustā, finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) aicinājis Valsts kontroli (VK) izskatīt iespēju tuvākajā laikā veikt ārkārtas revīziju Rēzeknes valstspilsētas pašvaldībā, lai būtu iespējams iegūt visaptverošu informāciju, ko var izmantot par pamatu situācijas sakārtošanai.

Ministrs ir vērsies ar aicinājumu VK, jo FM pašvaldību finansiālās darbības uzraudzības procesā ir konstatējusi riskus Rēzeknes pašvaldības finanšu situācijai.

Pašreiz ir konstatēti vairāki riski Rēzeknes pašvaldības finanšu vadībā, starp tiem:

  • pašvaldībai ir uzņemtas augstas kreditoru saistības, ir uzsākta projektu realizācija, kuros ir paredzēts būtisks pašvaldības budžeta līdzfinansējums, bet nav gūta pārliecība, ka visas pašvaldības uzņemtās saistības ir iekļautas šā gada budžetā,
  • pašvaldībai ir apturēti vairāki maksājumi Eiropas Savienības līdzfinansētos projektos,
  • saskaņā ar pašvaldības ceturkšņa pārskatu par saistībām sniegto informāciju uz šā gada 30. jūniju pašvaldībai ir kavēti maksājumi vairāk nekā 1 miljona eiro apmērā, tajā skaitā ir arī SIA "Rēzeknes Siltumtīkli",
  • pašvaldība pie augstām aizņēmuma saistībām turpina plānot jaunus projektus vai esošu projektu papildizmaksas.

Papildus FM ir saņēmusi arī Rēzeknes domes opozīcijas deputātu iesniegumu par to, ka pašvaldības budžetā ir izveidojies deficīts, kas apdraud pašvaldības funkciju izpildi. Tāpat FM ir saņēmusi iesniegumu par iespējamiem pārkāpumiem pašvaldībā, kas tika nodots tiesību sargājošām iestādēm izvērtēšanai.

Ņemot vērā augstāk minēto informāciju, Rēzeknes domei jau tika pieprasīts līdz šā gada 22. jūnijam iesniegt domē apstiprinātu rīcības plānu finanšu situācijas uzlabošanai ilgtermiņā, uzdots izvērtēt finanšu situāciju un pārskatīt budžeta izdevumus, meklējot iespējas izdevumu optimizācijai. Pašvaldība ir lūgusi termiņa pagarinājumu līdz augustam. Informācija par dotā uzdevuma izpildi vēl nav saņemta.

Lai operatīvi sekotu līdzi Rēzeknes pašvaldības finanšu situācijai, tai ir lūgts līdz katra mēneša 23. datumam iesniegt FM informāciju par kavētajiem maksājumiem. Papildus uzraudzība dos iespēju FM savlaicīgi rīkoties gadījumā, lai finanšu situācija turpinās nepasliktinātos.

Svarīgi noradīt, ja pašvaldība nespēs pārskatīt savus izdevumus un norēķināties par uzņemtajām saistībām, un iestāsies kāda no likumā "Par pašvaldību finanšu stabilizēšanu un pašvaldību finansiālās darbības uzraudzību" noteiktajām pazīmēm, var tikt ierosināts pašvaldībai lemt par stabilizācijas procesa uzsākšanu, akcentē FM.

Saskaņā ar likumu „Par pašvaldību budžetiem" pašvaldības domes priekšsēdētājs atbild par pašvaldības budžeta izpildes procesa organizāciju un vadību, un pašvaldības dome organizē pašvaldības budžeta izpildi, nodrošinot līdzekļu racionālu izlietošanu, pamatojoties uz spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.

Jau ziņots, ka finanšu grūtībās nonākušās Rēzeknes pašvaldības deputāti Finanšu komitejas sēdē spriedīs par pilsētas budžeta sabalansēšanas iespējām.

Rēzeknes pilsētas budžetā šogad pietrūkst 3,9 miljonu eiro, kas pašvaldībai draud ar finanšu stabilizācijas procesa sākšanu, kad pašvaldības tēriņus kontrolētu Finanšu ministrijas nozīmēts uzraugs.

Pašvaldības vadība ir sākusi meklēt iespējas budžeta taupības pasākumiem, tostarp atlaižot darbiniekus un atceļot atvieglojumus daļai pilsētnieku.

Labklājības ministre Evika Siliņa (JV) pavēstīja, ka Rēzeknes domes iecere samazināt sociālā darba veicējus ir ne tikai tuvredzīga, bezatbildīga un nekalpo iedzīvotāju interesēs, bet tā ir pretrunā gan iedzīvotāju vajadzībām, gan arī ar sociālās politikas pamatnostādnēm, kas paredz sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā un sociālo atbalstu sabiedrības neaizsargātākajai daļai.

Savukārt Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs aicināja Sprindžuku izvērtēt Rēzeknes domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča ("Kopā Latvijai") atbildību saistībā ar Rēzeknes finansiālajām grūtībām.

"Tas, kas tur ir savārīts, prasa padziļinātu izvērtēšanu," intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" teica Rinkēvičs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!