Foto: LETA

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) jaunās A2 ēkas būvniecībai netiks apgūts plānotais Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums aptuveni 23,3 miljonu eiro apmērā, trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē teica jaunās valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis.

Iepriekš slimnīca prognozēja, ka būvniecības kavēšanās dēļ līdz gada beigām var zaudēt ES līdzfinansējumu 46 miljonu eiro apmērā, taču tagad sanāksmē pagaidu valdes priekšsēdētājs norādīja, ka slimnīca varētu neapgūt 23,3 miljonus eiro. Reizē šo finansējumu kopumā valsts nezaudēs, bet gan daļu novirzīs Bērnu slimnīcas Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra aprīkošanai, skaidroja Finanšu ministrijas pārstāve.

Atbildīgo institūciju pārstāvji pauda cerību, ka Stradiņa slimnīcas A2 korpusa projektu varēs pabeigt, izmantojot nākamā plānošanas perioda 2023.-2027. gadam ES finansējumu. Komisijas deputāti par to izteica skepsi.

Vidzis klāstīja, ka ir četri būvniecības līguma īstenošanas iespējamie scenāriji. Tagad valde īsteno otro scenāriju, kas nozīmē būvniecības līguma turpināšanu, noslēdzot papildu vienošanos par slimnīcas tiesībām veikt tiešos norēķinus ar apakšuzņēmējiem.

Deputātiem vaicājot par to, kas uzņemsies atbildību par būvniecības kavēšanos, valdes locekļi atbildēja, ka patlaban esot grūti pateikt, kam jāuzņemas atbildība, bet ir piesaistīts uzņēmums, kas veic projekta gaitas auditu, un līdz nākamā gada sākumam būs zināmi pirmie rezultāti.

Deputāte Ingūna Circene (JV) pauda nesapratni, kādēļ būvuzraugs regulāri neinformēja slimnīcas valdi un padomi par to, kā sokas darbi. Politiķe uzsvēra, ka jebkurā būvniecības procesā ir atbildīgās personas, tas ir noteikts visos līgumos, līdz ar to nemaz neesot nepieciešama izmeklēšana.

Parlamentāriete netic, ka nākamgad slimnīcai izdosies apgūt ES fondu finansējumu, kā arī atgūt zaudējumus no būvniekiem. Circene rosināja citā komisijas sēdē sākt runāt par to, ka medicīnas iestādes ir jānodala no būvniecības darbiem, jo slimnīcām neesot kapacitātes, lai veiktu nepieciešamos darbus, uzraugot būvniecību.

Valdes priekšsēdētājs piekrita deputātes paustajam, ka slimnīcai nebūtu jābūvē ēkas, bet jānodarbojas ar ārstēšanu.

Kā vēstīts, PSKUS padome oktobra beigās izteica neuzticību slimnīcas valdei, atceļot no amatiem Rinaldu Muciņu, Ilzi Kreicbergu, Jāni Nagli un Agru Melni. Atbilstoši Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā noteiktajam PSKUS padome iecēlusi slimnīcas pagaidu valdi ar pilnvaru termiņu uz vienu gadu.

Jaunā valde izraudzīta ar spēcīgām krīzes menedžmenta zināšanām un tās darbs būs orientēts uz zaudējumu samazināšanu, glābjot to, kas vēl glābjams, iepriekš sacīja slimnīcas pagaidu padomes loceklis Normunds Staņēvičs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!