Foto: LETA
Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) piektdien no kandidātu sarakstiem izsvītroja septiņus deputātu kandidātus, tostarp basketbola kluba "Jelgava/LLU" basketbolistu Edgaru Krūmiņu. Visi pieteiktie deputātu kandidāti no sarakstiem svītroti, jo uz tiem attiecināmi kandidēšanas ierobežojumi Saeimas vēlēšanās. Savukārt par Latvijas Krievu savienības pārstāves Tatjanas Ždanokas nākotni tiks lemts nākamnedēļ.

CVK lēma svītrot no Rīcības partijas divus kandidātus – pensionāru Aivaru Zablocki un pensionāru Nikolaju Žeļezņakovu. Zablockis telefoniski paudis savu neapmierinātību, taču ne par viņa, ne Žeļezņakova svītrošanu pati partija nav iebildusi.

No Latvijas Reģionu apvienības (LRA) saraksta svītrots basketbola kluba "Jelgava" basketbolists Krūmiņš. Kā informēja apvienības pārstāvis, LRA nebija informēta, ka kandidātam ir krimināllieta. No partijas "Progresīvie" saraksta svītrota SIA "Brandall Digital" valdes locekle Katrīna Brandala. Kā skaidroja CVK pārstāvis, partija neiebilst pret viņas svītrošanu.

No partijas "Par alternatīvu" saraksta svītroti divi kandidāti: pensionārs Zigfrīds Laicāns un LOK projektu vadītājs Valdis Taupmanis. "Par alternatīvu" pārstāvis Jānis Kuzins CVK informēja, ka abi kandidāti iebilst pret savu svītrošanu no saraksta. Tas gan neietekmēja komisijas lēmumu un kandidāti tika svītroti.

No Latvijas Centriskās partijas saraksta svītrots SIA "ASGcompany ltd" namu pārvaldnieks Aivars Silinieks. Arī šī partija par savu kandidāta svītrošanu nav iebildusi.

Šonedēļ CVK ir saņēmusi visu 13. Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu pārbaužu rezultātus no Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centra un Totalitārisma seku dokumentēšanas centra (TSDC).

No saņemtās informācijas izriet, ka uz Bandalu, Krūmiņu, Silinieku un Žeļezņakovu attiecināms ierobežojums, kas liedz vēlēšanās kandidēt personām, kuras sodītas par tīšu noziedzīgu nodarījumu, izņemot personas, kuras ir reabilitētas vai kurām sodāmība dzēsta vai noņemta.

Savukārt uz Laicānu, Taupmani un Zablocki attiecināms ierobežojums kandidēt vēlēšanās, jo persona Krimināllikumā paredzētā nodarījuma izdarīšanas laikā atradusies "nepieskaitāmības stāvoklī, ierobežotas pieskaitāmības stāvoklī vai arī pēc noziedzīga nodarījuma izdarīšanas saslimusi ar psihiskiem traucējumiem, kas tai atņēmusi iespēju saprast savu rīcību vai to vadīt, un kurai sakarā ar to piemērots medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis vai arī lieta izbeigta bez šāda piespiedu līdzekļa piemērošanas."

Par Latvijas Krievu savienības pārstāves Tatjanas Ždanokas svītrošanu no kandidātu saraksta, par kuru CVK rīcībā ir tiesas spriedums, ka kandidāte darbojusies Latvijas Komunistiskajā partijā pēc 1991. gada 13. janvāra, CVK plāno lemt nākamnedēļ, kad būs iepazinusies ar Drošības policijai un Satversmes aizsardzības birojam pieprasīto papildu informāciju.

Tāpat CVK jaunnedēļ lems par SIA "Lokalise" pārdošanas direktora Jevgēnija Sadovska svītrošanu no partijas "No sirds Latvijai" saraksta.

CVK lēmumus par deputātu kandidātu svītrošanu iespējams pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā triju darbdienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka no TSDC sniegtās informācijas izriet, ka četri 13. Saeimas deputātu kandidāti – Romualds Maculevičs (NSL), Artūrs Malta ("Par Alternatīvu"), Juris Strušels ("LSDSP/KDS/GKL") un Arvīds Ulme (ZZS) varētu būt bijuši Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) aģenti. Šiem kandidātiem balotēties vēlēšanās nav liegts, taču informācija par iespējamo sadarbības faktu ar VDK jānorāda ziņās par kandidātu.

Malta, Strušels un Ulme ziņu aģentūrai LETA gan noliedza savu sadarbību ar VDK.

Ziņots, ka 13. Saeimas vēlēšanās piedalīsies 16 partiju un partiju apvienību kandidātu saraksti, kas ir par trīs vairāk nekā 2014. gada Saeimas vēlēšanās.

Tāpat vēstīts, ka 7. augustā noslēdzās deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 13. Saeimas vēlēšanām.

Pavisam 13. Saeimas vēlēšanām iesniegtajos kandidātus sarakstos kopā pieteikti 1470 deputātu kandidāti, un uz vienu no 100 Saeimas deputātu vietām pretendē 15 deputātu kandidātu. Salīdzinot ar iepriekšējām, 12. Saeimas vēlēšanām, sarakstos pieteikto kandidātu palielinājies – 2014. gadā Saeimas vēlēšanās piedalījās 1156 deputātu kandidāti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!