Foto: AP/Scanpix/LETA

Eiropas Savienība (ES) ir pietuvojusies kompromisam par svarīgāko amatu sadali, taču nekādi lēmumi pirms samita Briselē nav gaidāmi, piektdien paziņojis Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks.

ES līderi svētdien tiksies Briselē, lai vienotos par komandu, kas vadīs ES nākamos piecus gadus. Tusks sacīja, ka tupinās sarunas ar ES dalībvalstu līderiem G20 samita laikā Japānā, tostarp ar Vācijas un Francijas vadītājiem, un piebilda, ka turpina sarunas arī pa telefonu ar citiem spēlētājiem.

"Es jūtu, ka esam tuvāk risinājuma, bet vēl ir pāragri teikt kaut ko konkrētāku," paziņoja Tusks. "Negaidiet šeit Osakā baltus dūmus," viņš piebilda, atsaucoties uz pāvesta izraudzīšanās rituālu, kur pirmā zīme par ievēlēšanu ir balti dūmi no skursteņa uz Siksta kapelas jumta.

Tusks arī piebilda, ka "smēķēšana te visur ir aizliegta", un pabrīnījās, kā samita laikā izdzīvos Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers, kurš ir kvēls smēķētājs.

Vācijas kanclere Angela Merkele šonedēļ atzina, ka piemērotāko kandidātu izraudzīšanās nozīmīgākajiem ES amatiem ir ļoti sarežģīts process. Viņa nevarēja pateikt, vai vadošo kandidātu (Spitzenkandidat) metode šajā procesā būs sekmīga.

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās visvairāk balsu izcīnīja Eiropas Tautas partija (EPP), taču tās kandidāts uz Eiropas Komisijas prezidenta amatu Manfrēds Vēbers nav pirmā izvēle visās ES galvaspilsētās. Pret viņa kandidatūru iebilst arī Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Avots Francijas prezidenta birojā apstiprināja Tuska sacīto, ka Osakā nekāda vienošanās netiks panāktas. "Mēs vēlamies pabeigt svētdienas vakarā vai pirmdienas rītā. Tas mums šķiet pilnīgi iespējami," norādīja avots.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!