Foto: EPA/Scanpix/LETA

Polija, Slovēnija un Čehija ir sagatavojušas desmit punktu plānu, kas Eiropas Savienībai (ES) būtu jāizpilda, ja tā patiešām vēlas izbeigt karu, izdevumam "Politico" atklājis Polijas premjers Mateušs Moraveckis.

Rietumi ir piemērojuši Krievijai četras sankciju kārtas, taču tā turpina iebrukumu Ukrainā. Ar šiem pasākumiem acīmredzami nepietiek un ir jādara daudz vairāk un ātri, uzsvēra Moraveckis.

Tādēļ Polija, Slovēnija un Čehija ir izstrādājušas desmit punktu plānu.

Pirmkārt, visas Krievijas bankas ir jāatvieno no starptautiskās maksājumu sistēmas SWIFT, pretējā gadījumā Krievijas ekonomika dažu nedēļu laikā pielāgosies jaunajiem apstākļiem.

Otrkārt, jāpieņem vienota patvēruma politika tiem Krievijas karavīriem, kuri atsakās kalpot Maskavas noziedzīgajam režīmam.

Treškārt, pilnībā jāpārtrauc Krievijas propaganda Eiropā.

Ceturtkārt, nepieciešams bloķēt Krievijas kuģus Eiropas ostās un, piektkārt, ir jānobloķē autotransports uz Krieviju.

Sestais punkts paredz piemērot sankcijas ne tikai oligarhiem, bet arī visai viņu biznesa videi.

Septītais punkts nosaka, ka jāpārtrauc vīzu izsniegšana visiem Krievijas pilsoņiem, kuri vēlas ieceļot ES.

Astotais punkts prasa ieviest sankcijas pret visiem Krievijas prezidenta Vladimira Putina partijas "Vienotā Krievija" biedriem, bet devītais punkts paredz pilnīgu aizliegumu eksportēt uz Krieviju tehnoloģijas, kuras var izmantot militāriem mērķiem.

Desmitais punkts prasa izslēgt Krieviju no visām starptautiskajām organizācijām.

Ja tas neapstādinās karu, ir jāiet vēl tālāk, uzsvēris Polijas premjerministrs.

"Kijivā mēs ierosinājām miera uzturēšanas misiju NATO un citu starptautisko organizāciju paspārnē. Ja nevaram ieviest efektīvas sankcijas, mums nav izvēles – mums jāaizsargā Ukrainas tauta ar saviem vairogiem," norādījis Moraveckis.

"Ja mēs vēlamies atjaunot mieru, Putinam ir jāzina, kur atrodas sarkanā līnija – līnija, kuru viņš nevar pārkāpt. Tas, ka Krievijai ir kodolieroču arsenāls, nevar būt iemesls pasivitātei. Mums ir jāapzinās šie draudi, bet tie nevar mūs atturēt. Pretējā gadījumā Putins ies tikai tālāk," uzskata Moraveckis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!