Foto: SIPA/Scanpix/LETA

Ukrainas spēku vasaras pretuzbrukums savu teritoriju atgūšanai nebūs rudenī piedzīvoto panākumu "viegls atkārtojums", analizē laikraksts "The Washington Post".

Medijs atzīmē, ka pērnā gada Ukrainas armijas uzvaras var viegli izskaidrot. Pretuzbrukums Harkivas apgabalā krieviem kļuva par pilnīgu pārsteigumu, jo viņi gatavojās aizsardzībai dienvidos. Savukārt Hersonā okupantiem bija problēmas ar karaspēka apgādi pāri Dņepras upei.

Taču tagad kopējā aina kaujas laukā ir citāda. Ukrainas pretuzbrukuma gaitu ietekmēs trīs galvenie faktori.

1. Cita frontes līnijas uzbūve. Tagad Krievijas frontes rietumu flangu aizsargā Dņepra, kas ir grūti pārvarama upe, sevišķi pēc Kahovkas HES sagraušanas. Acīmredzams uzbrukuma virziens ir Zaporižjas stepes, bet šim scenārijam okupanti ir labi sagatavojušies, izveidojuši plašu nocietinājumu tīklu un mīnu laukus. To pārvarēšana būs grūts uzdevums, kas prasīs laiku, kurā krievi paspēs pievilkt rezerves uz apdraudēto sektoru.

2. Jauni ieroči kaujas laukā. Ukrainas spēki ir saņēmuši daudz jauna Rietumu bruņojuma, kas būtiski uzlabojis situāciju ar ieročiem armijā. Turklāt veselas brigādes ir izgājušas apmācības Rietumos, kur tās gatavotas uzbrukuma operācijām un jaunam daudz sarežģītākam karošanas veidam, nekā līdz šim ierasts Ukrainas armijā.

3. Morālais noskaņojums. Krievijas armijai problēmas ar kaujas morāli novērotas kopš paša iebrukuma sākuma un situācija pēc ziemas ofensīvas, kas beidzās ar Pirra uzvaru Bahmutā, nav uzlabojusies, atzīmē medijs. Raksta autori pasvītro, ka "plaisas ukraiņu morālē ir nelielas", taču Ukrainas sabiedrība liek pārāk lielas cerības uz šo pretuzbrukumu, kas draud ar "emocionālu vilšanos", ja netiks gūti grandiozi panākumi.

Pašlaik publiski nav zināms, vai Ukrainā tagad notiekošās operācijas ir gatavošanās ilgi gaidītajam pretuzbrukumam, vai jau daļa no tā. Ukrainas armijas Ģenerālštābs līdz šim nav apstiprinājis, ka operācija būtu sākusies, taču tiek ziņots par taktisku virzīšanos Bahmutas sektorā.

Trešdien Ukrainas Aizsardzības ministrija apstiprināja, ka ukraiņu armija pie Bahmutas no aizsardzības ir pārgājusi uzbrukumā.

Lielbritānijas Aizsardzības ministrija ziņoja, ka vairākos frontes sektoros rit smagas kaujas, kurās iniciatīva lielākoties ir Ukrainas pusē.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās 2022. gada 24. februāra rītā. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrainā cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī par citiem kara noziegumiem. Okupantu zvērības masveidā sāka nākt gaismā pēc tam, kad ukraiņi viņus padzina no Kijivas apkārtnes, piemēram, Bučas.

Krievijas attieksmi pret ukraiņiem, tostarp nogalinot un veidojot filtrācijas nometnes, raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!