Foto: Midjourney/DELFI

Jaunus uzņēmumus 2023. gadā reģistrējusi 8961 fiziska persona, no tām 3989 gadījumos tas bijis uzņēmēja pirmais uzņēmums, rāda "Lursoft" pētījuma dati. Vienlaikus arī bijusi arī ne viena vien persona, kas pagājušajā gadā reģistrējusi uzreiz vairākus jaunus uzņēmumus.

Visvairāk jaunus uzņēmumus pērn reģistrējis pirms astoņiem gadiem dibinātais taksometru pārvadājumu jomā strādājošais SIA "Star Express".

"Lursoft" dati atklāj, ka 2023. gadā tas reģistrējis 25 jaunus uzņēmumus. Tāpat kā SIA "Star Express", arī visi tā pērn reģistrētie uzņēmumi strādā taksometru pārvadājumu jomā. Visu 25 uzņēmumu pamatkapitāls ir 1400 eiro.

Gan SIA "Star Express", gan arī tā meitas uzņēmumu valdes locekle ir Viktorija Vorčilo. Jānorāda, ka pagājušā gada vasarā reģistrētas izmaiņas SIA "Star Express" dalībnieku sarakstā – pēdējos gadus visas uzņēmuma kapitāldaļas piederējušas Krievijas valstspiederīgajai Olgai Nevskaiai, savukārt jūnija izskaņā par taksometru pārvadājumu uzņēmuma jauno īpašnieku kļuvis Igors Mihailovskis.

Vairāk nekā desmit jaunus uzņēmumus pagājušajā gadā reģistrējis arī SIA "Evecon". "Lursoft" izziņā redzams, ka visi jaunreģistrētie uzņēmumi izveidoti, atdalot daļu no elektroenerģijas ražotāja SIA "Evecon".

Igauņu Evecon OU (98%) un Gatim Lazdam (2%) piederošais SIA "Evecon" reģistrēts 2021. gadā. Izpētot uzņēmuma iesniegtos gada pārskatus, redzams, ka vēl 2022. gadā tas nebija guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības. Ņemot vērā 205,33 tūkst. EUR lielās administrācijas izmaksas un pārējās izmaksas, 2022. gadu SIA "Evecon" noslēdzis ar 210,8 tūkstošu eiro lieliem zaudējumiem.

Analizējot datus par SIA "Evecon" jaunreģistrētajiem uzņēmumiem pagājušajā gadā, "Lursoft" dati liecina, ka vienam no tiem – SIA "EveconSolar Lielvarde" – šobrīd reģistrēts jau cits kapitāldaļu turētājs. Par uzņēmuma jauno dalībnieci 2023. gada rudenī kļuvusi Lietuvas kapitālsabiedrība UAB "Clean Emergy Investments". Uzņēmuma juridiskā adrese gan aizvien atrodas Uzvaras prospektā 1C, Baložos, Ķekavas novadā, kur reģistrēti arī pārējie SIA "Evecon" grupas uzņēmumi.

Vairāki jauni uzņēmumi arī ārvalstniekiem

Vairākus jaunus uzņēmumus pagājušajā gadā Latvijā reģistrējušas ne tikai vietējās juridiskās un fiziskās personas, bet arī ārvalstnieki, liecina "Lursoft" pētījuma dati. Piemēram, dāņu EE Latvia ApS pērn Latvijā dibinājis 10 jaunus uzņēmumus.

Tiem visiem kā pamatdarbības virziens norādītas inženierdarbības un ar tām saistītās tehniskās konsultācijas. Visu EE Latvia ApS pagājušajā gadā dibināto uzņēmumu pamatkapitāls ir 2800 eiro. Pirmos uzņēmumus Latvijā dāņu kompānija reģistrējusi 2021. gadā, rāda "Lursoft" izziņas dati.

Tie ir SIA "Monteto Verdo", SIA "Smeralda Floro" un SIA "Stelo Orienta". Neviens no trim uzņēmumiem 2022. gadā nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības.

Jānorāda, ka personas no Dānijas ieguldījušas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos jau teju 248 miljonus eiro, kas to pēc uzkrāto ieguldījumu apjoma pamatkapitālos ierindo 10. pozīcijā, līdztekus Krievijai (ieguldīti 276,2 miljoni eiro) un Maltai (226,7 miljoni eiro).

"Lursoft" apkopotie statistikas dati atklāj, ka pēdējos divos gados Dānijas uzkrātais ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos sarucis, kas nozīmē, ka izņemtās ieguldījumu summas bijušas lielākas nekā ieguldītās. Pērn dāņu uzkrātais ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos samazinājies par 4,17 miljoniem eiro, savukārt 2022. gadā – pat par 14,08 miljoniem eiro.

Arī fiziskās personas

Lai arī lielākoties vairākus jaunus uzņēmumus 2023. gadā reģistrējušas juridiskās personas, starp aktīvākajiem jaunu uzņēmumu dibinātājiem ir arī vairākas fiziskās personas. Piemēram, Marina Ščerbačenko pagājušajā gadā reģistrējuši sešus jaunus uzņēmumus.

No tiem par četriem uzņēmumiem jau zināms, ka to pamatdarbība ir taksometru pakalpojumi. "Lursoft" izziņā redzams, ka ar taksometru pakalpojumu sniegšanu nodarbojas arī Marinas Ščerbačenko gadu iepriekš dibinātais uzņēmums SIA "MAP 365". Tiesa, atšķirībā no pērn dibinātajiem uzņēmumiem, kas visi reģistrēti Jelgavā, SIA "MAP 365" atrodas Daugavpilī.

Analizējot datus par jaunreģistrēto uzņēmumu nozarēm 2023. gadā, redzams, ka tāpat kā gadu iepriekš, arī pērn jaunu uzņēmumu ziņā priekšā citām jomām izvirzījies sauszemes un caurļvadu transports. No šajā jomā reģistrētajiem jaunajiem uzņēmumiem lielākā daļa jaunreģistrēto uzņēmumi saistīta ar taksometru pakalpojumu sniegšanu. Līdzīgi kā gadu iepriekš, 2023. gadā šajā nozarē reģistrēti vairāk nekā 1100 jauni uzņēmumi.

"Lursoft" izpētījis, ka vismaz piecus jaunus uzņēmumus 2023. gadā reģistrējušas sešas fiziskās personas, teju visas no tām aizvien ir šo uzņēmumu dalībnieces. Izņēmums ir Karalīna Spaska-Koršunova, kura vairs nav kapitāldaļu turētāja trīs interneta mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kurus tā dibinājusi pagājušajā gadā. No tiem divi uzņēmumi – SIA "Retail Plaza" un SIA "Max Shop" – mainījuši ne tikai īpašniekus, bet arī nosaukumus.

Jānorāda, ka ne tikai Karalīna Spaska-Koršunova, bet arī citi uzņēmēji 2023. gadā dibinājuši vairākus jaunus uzņēmumus, kas šobrīd jau mainījuši savus kapitāldaļu turētājus. To vidū, piemēram, arī trīs no četriem Olgas Hohlovas pērn reģistrētajiem uzņēmumiem (pamatdarbība – kravu pārvadājumi pa autoceļiem) šobrīd jau mainījuši daļu turētājus.

Palielināts pamatkapitāls

Vismaz piecus jaunus uzņēmumus 2023. gadā reģistrējušas 14 personas, tām aizvadītā gada laikā kopumā nodibinot 109 kapitālsabiedrības. Vairāk nekā pusei (58%) no šiem uzņēmumiem pamatkapitāls sasniedza vismaz 2800 eiro. Līderis pēc apmaksātā pamatkapitāla apjoma uz reģistrēšanas brīdi bijis SIA "Mintos Capital Management" dibinātais SIA "Mintos Finance No.50".

"Lursoft" izziņā redzams, ka Aigaram Kesenfeldam pastarpināti piederošajam SIA "Mintos Capital Management" bez SIA "Mintos Finance No.50" pieder vēl 51 uzņēmuma kapitāldaļas.

Laika gaitā pamatkapitāla apjoms palielināts 17 no 92 uzņēmumiem, kurus dibinājušas pētījuma ietvaros apskatītās personas. Visievērojamāk pamatkapitāls palielināts SIA "N.R.Green" pērn reģistrētajiem SIA "RP21A", SIA "Ress21A" un SIA "Ress21C". Lursoft dati rāda, ka sākotnēji visi trīs uzņēmumi pagājušajā gadā reģistrēti ar 3 tūkstošu eiro pamatkapitālu, kas SIA "RP21A" gadījumā palielināts līdz 318 tūkstošiem eiro, SIA "Ress21A" – līdz 153 tūkst. EUR, bet SIA "Ress21C" – līdz 103 tūkstošiem eiro. Visi iepriekšminētie uzņēmumi nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!