Foto: Publicitātes foto
Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas (LDAIF) biedrs SIA "Tonus Elast" joprojām turpina eksportu uz Krieviju, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

Tas ir bijis viens no faktoriem, kādēļ no DAIF pērn novembrī izstājies viens no tās dibinātājiem un ietekmīgākajiem biedriem, valstij daļēji piederošais uzņēmums "Latvijas mobilais telefons" (LMT), kas izteicis arī neapmierinātību ar biedrības pārvaldību. LMT aizdomas bijušas par mākslīgi audzētu federācijas biedru skaitu, uzņemot arī firmas, kuru darbības joma īsti nav saistāma ar aizsardzības industriju. DAIF savulaik tika dibināts ar mērķi attīstīt aizsardzības industrijai nepieciešamo preču ražošanu Latvijā.

"Pēdējos gados tika diezgan mākslīgi audzēts federācijas biedru skaits, un tai skaitā arī ar biedriem, kas ne līdz galam, mūsuprāt, ir derīgi industrijai. Kas joprojām turpina sadarbību ar Krieviju un kas rada gan konfidencialitātes, gan reputācijas riskus mums kā aizsardzības nozares dalībniekam," raidījumam "de facto" norāda LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis.

Starp DAIF biedriem bijis gan pārvietojamo tualešu pakalpojuma sniedzējs, gan fitnesa aprīkojuma piegādātājs, apkures katlu ražotājs un citi. Medicīnas preču ražotāju "Tonus Elast" federācija savu biedru vidū uzņēmusi pērn augustā. Uzņēmums saskatījis potenciālu izstrādāt arī duālā lietojuma produktus. Tobrīd "Tonus Elast" atzinis, ka trešdaļu produkcijas eksportē uz Krieviju. Firma atrodama arī Ekonomikas ministrijas publicētajā sarakstā ar uzņēmumiem, kas 2023.gada decembrī eksportēja saražoto uz Krieviju un Baltkrieviju, vēsta "de facto".

DAIF valdes priekšsēdētāja Elīna Egle-Ločmele raidījumam sacīja, ka jautājums par "Tonus Elast" eksportu uz Krieviju esot plaši diskutēts DAIF padomē. Un no uzņēmuma vadības tika pausta apņemšanās pēc iespējas drīzāk šo tirgu atstāt. "Ja uzņēmums nespēs pildīt šīs saistības, tad, protams, mūsu ētikas komisijā arī šis jautājums tiks skatīts, un uzņēmums tiks izslēgts no biedru vidus," teica Egle-Ločmele, piebilstot, ka uzņēmums solījis uz citiem tirgiem pārorientēties šā gada laikā.

"Tonus Elast" uz "de facto" jautājumiem līdz sižeta montāžai nebija atbildējis.

Domstarpības starp federāciju un LMT saasinājās laikā, kad bija aktīvas diskusijas gan par Valsts aizsardzības korporācijas izveidi, gan speciāla Aizsardzības industrijas likumprojekta izstrādi. Tas tagad Saeimā tiek gatavots pēdējam lasījumam.

Aizsardzības ministrija neplāno pārskatīt sadarbību ar DAIF, kura līgumu ar ministriju noslēdza pirms 11 gadiem, kad dibināta federācija. DAIF izveidojusies kā vidutājs uzņēmēju un ministrijas sadarbībā, tā organizē izstādes un Latvijas uzņēmēju dalību starptautiskos projektos.

Pērn vasaras vidū LDAIF piešķirti arī valsts budžeta līdzekļi - 106 737 eiro, lai veicinātu Latvijas nacionālās aizsardzības industrijas un pētniecības iestāžu iekļaušanos NATO un Eiropas Savienības militāro spēju attīstībā.

Kā liecina "Firmas.lv", "Tonus Elast" apgrozījums 2022.gadā strādāja ar 7,286 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 6,2% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 39,7% - līdz 930 079 eiro. Kompānija reģistrēta 1995.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2 007 500 eiro. "Tonus Elast" ietilpt "Olainfarm" koncernā.

Jau vēstīts, ka LMT grupas apgrozījums pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, palielinājās par 6,9%, sasniedzot 311,8 miljonus eiro.

2022.gadā LMT koncerna apgrozījums bija 290,872 miljoni eiro, bet grupas peļņa bija 31,867 miljoni eiro.

LMT kapitālā 49% pieder Zviedrijas "Telia Company" un tās meitaskompānijai "Sonera Holding", pa 23% akciju pieder SIA "Tet" un Latvijas Valsts radio un televīzijas centram, bet 5% - SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!