Ekonomisti par ražošanu: mūsu eksportētājiem preces rauj no rokām ārā
Foto: LETA

Decembrī Latvijas rūpniecībā turpinājās straujš pieaugums – straujākais pēdējo 22 mēnešu laikā, un pagaidām ražošanā Covid-19 otrā viļņa negatīvā ietekme nav jūtama, vērtē ekonomisti. Kopumā 2020. gadā salīdzinājumā ar 2019. gadu rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 1,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja apjoma kritums apstrādes rūpniecībā – par 1,2% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 7,2%. Savukārt ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bija pieaugums par 8,7%.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Decembrī Latvijas rūpniecībā turpinājās straujš pieaugums, un vismaz pagaidām rūpniecībā kopumā Covid-19 otrā viļņa negatīvā ietekme nav jūtama. Arī salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm Latvijas rūpniecībai 2020. gads ir bijis veiksmīgs, un rūpniecības atkopšanās no Covid-19 sākotnējā šoka ir bijusi ievērojami ātrāka nekā lielākajā daļā citu Eiropas Savienības valstu," norāda bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

"Skatoties uz rūpniecības apgrozījuma datiem, rodas sajūta, ka kāds rauj mūsu ražotājiem produktus ārā no rokām, apgrozījums eksportā decembrī gada griezumā auga par 20,1%, tai skaitā ārpus eirozonas – par 26,2%. Pēdējais skaitlis acīmredzot ir saistīts ar gatavošanos tobrīd vēl ticamajam "Brexit" sliktākajam scenārijam, taču arī eirozonā ir pieaugums par 12,7%. Tas apstiprina ražotāju sniegtās labvēlīgās prognozes šī gada sākumam," vērtē bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.

Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs teic, ka kopumā 2020. gadā apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi, pēc neizlīdzinātiem datiem, bija par 0,9% mazāki nekā pirms gada. To būtiski ietekmēja ar Covid-19 pandēmijas sākumu saistītie faktori gada 2. ceturksnī. Šajā laika posmā samazinājās lielākā daļa rūpniecības apakšnozaru ražošanas apjomi, būtiskāk – automobiļu un piekabju, metālu, gatavo metālizstrādājumu un dzērienu ražošana.

"Apstrādes rūpniecībā izaugsme turpinās neitralizēt aktivitātes kritumu pakalpojumu nozarēs. Izaugsmi balstīs arī labvēlīgās plūsmas eksportā. Šobrīd lielākie izaicinājumi būs tikt galā ar vīrusa prevencijas pasākumiem un nodrošināt spēju audzēt izlaidi. Iepriekšējā perioda piesardzība daudzās nozarēs ir izveidojusi būtisku izejvielu un komponenšu iztrūkumu, kas veido pudeles kaklus izaugsmei. Šobrīd nav dzirdams par plašiem sarežģījumiem ar piegādēm Latvijas uzņēmumiem, bet drīzāk var pavērt iespējas iespraukties jaunās nišās," teic "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

"Par spīti pandēmijai tuvākie mēneši apstrādes rūpniecībā izskatās diezgan labi. Eiropas Komisijas aptaujas liecina, ka Latvijas ražotāju noskaņojums otrā vīrusa viļņa ietekmē nav būtiski pasliktinājies. Pasūtījumi turas nedaudz virs ilgtermiņa vidējā. Kokapstrādē tie turpina augt. Pagaidām neredzam, ka pieprasījums pēc koksnes mazinātos, piemēram, britu pilno noliktavu dēļ. Eirozonas lielāko valstu, Zviedrijas un Apvienotās Karalistes iepirkumu vadītāju aptaujas rāda, ka apstrādes rūpniecība Latvijai nozīmīgās tirdzniecības partnervalstīs 2021. gadu ir iesākušas ar stabilu, lai gan nedaudz lēnāku izaugsmi. Pēdējos mēnešos daudzviet ar vīrusa ierobežošanu saistītie pasākumi ir kļuvuši stingrāki un arvien biežāk kavē ražošanā nepieciešamo preču piegādi. Turklāt izejmateriālu trūkums ceļ to cenas. Neskatoties uz to, ražošana un pasūtījumi turpina augt," prognozē "Swedbank" vecākā ekonomiste Agnese Buceniece.

"Ko mēs varētu gaidīt turpmāk?" jautā Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Rutkovska. Gads ir iesācies jau ar krietniem ierobežojumiem un izaicinājumiem. Ja šo laiku izdosies izmantot tālākiem darba procesu uzlabojumiem un digitalizācijai, ja pratīsim izmantot pieejamo palielināto Eiropas Savienības finansējumu inovācijām un mūsdienīgām ražotnēm, tad tas varētu būt labs atspēriens nozarei kļūt par krietnu vilcējspēku ne vien krīzes apstākļos, bet arī labvēlīgākos periodos.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Kokrūpniecība Luminor Apstrādes rūpniecība Brexit Centrālās statistikas pārvalde Citadele Eiropas Komisija Eiropas Savienība Ekonomikas ministrija General Motors Latvijas Banka SEB Swedbank Volkswagen
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form