LTRK aicina iedzīvotājus palīdzēt pieprasīt politiķiem veikt minimālo sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu sistēmas labojumu
Foto: Shutterstock

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties kampaņā "Kļūdu labojums" un kopā ar LTRK sadarbības partneriem pieprasīt politiķiem veikt minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) sistēmas "kļūdu labojumu" un pārcelt tās spēkā stāšanās termiņu, pavēstīja LTRK sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Stepiņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņa informēja, ka LTRK sāktā kampaņa ir izvietota vietnē "kludulabojums.lv".

Kampaņas mērķis ir panākt, lai politikas veidotāji sabiedrības spiediena rezultātā ir spiesti veikt kļūdu labojumus minimālo VSAOI sistēmā, kas stājās spēkā 2021.gada 1.jūlijā un pārceltu tās spēkā stāšanos termiņu.

Ikvienam Latvijas iedzīvotājam kampaņā būs iespēja interaktīvā veidā, paust savu viedokli, nosūtot jautājumu kādam no 58 Saeimas deputātiem, kas 2020.gada rudenī balsoja par grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", "neņemot vērā riskus un juridiskos trūkumus, un ir uzskatāmi par līdzvainīgiem šī nepārdomātā lēmuma pieņemšanā".

Tāpat ikviens varēs iesaistīties iknedēļas aptaujās, kā arī autoratlīdzības saņēmēji "zaudējumu kalkulatorā" izskaitļot zaudējumus, kuri radušies vai radīsies minimālo VSAOI sistēmas ietekmē. Vietnē būs arī pieejami īpaši izveidoti plakāti, ar kuriem ikviens darba ņēmējs un darba devējs, kuru skar ieviestā minimālo VSAOI sistēma, varēs dalīties savos sociālajos tīklos.

"LTRK stingri iestājas par to, ka likumā esošās kļūdas nekavējoties ir jālabo, lai nebremzētu uzņēmējdarbību, ļaujot darba devējiem prognozēt savas izmaksas," norāda LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, aicinot ikvienu uzdot savu jautājumu kādam no deputātiem, kas balsoja par šiem grozījumiem, prasīt iemeslus un argumentus, kāpēc viņš atbalstīja šāda likuma pieņemšanu.

LTRK konceptuāli atbalsta minimālo valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu sistēmas ieviešanu, taču stingri iestājas par to, ka likumā esošās kļūdas jālabo, grozījumu spēkā stāšanās termiņu jāpārceļ uz 2022.gada 1.jūliju un izmaiņas jāievieš pakāpeniski - līdz 2023.gada 1.jūlijam minimālo sociālo iemaksu objektam vajadzētu būt pusei no šā brīža noteiktajām iemaksām.

Endziņš sagaida, ka kampaņa palīdzēs likuma pieņēmējiem apzināties savas kļūdas, tās izlabot, pārcelt grozījumu spēkā stāšanās termiņu, un izmaiņas ieviest pakāpeniski.

Jau vēstīts vēstīts, ka likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" no 1.jūlija paredzētās minimālās iemaksas ir obligāts maksājums, ko par katru sociāli apdrošināmo personu jāveic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša algas. Minimālo iemaksu objekts ir trīs minimālās algas jeb 1500 eiro ceturksnī.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra aprēķinās minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par trešo ceturksni un līdz 20.decembrim sniegs informāciju Valsts ieņēmumu dienestam, kas dienas laikā šo informāciju elektroniskās deklarēšanas sistēmā paziņos darba devējiem. Darba devējiem būs pienākums trīs mēnešu laikā no paziņojuma saņemšanas dienas veikt minimālās obligātās iemaksas.

Izmaiņas arī paredz, ka pašnodarbinātie maksās 10% pensiju apdrošināšanai līdzšinējo 5% vietā, bet ne mazāk kā no 1500 eiro ceturksnī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.