Foto: AFP/Scanpix/LETA
ASV Jūras kara flote ir atzinusi, ka tās rīcībā ir daudz vairāk videomateriāla, kurā redzmi neidentificēti lidojoši objekti (NLO) nekā daži nesen publiskotie. Tomēr šis arhīvs plašākai sabiedrībai nebūs pieejams nacionālās drošības apsvērumu dēļ.

2020. gada pavasarī ASV Aizsardzības ministrija autorizēja trīs flotes pilotu uzņemtu video publiskošanu – tajos redzami neidentificēti lidojoši objekti jeb, kā tos izvēlas dēvēt ASV aizsardzības ministrija, neidentificētas gaisa parādības (UAP – unidentified aerial phenomena). Šajos video bija redzami siltumu izstarojoši objekti (tie iemūžināti ar termovizoriem, kas uztver infrasarkano jeb siltumstarojumu) bez redzamiem spārniem un dzinējiem. Objekti gaisā veica tādus manevrus, kas nav pa spēkam nevienam mūsdienās zināmam lidaparātam. Tā bija pirmā reize, kad Pentagons publiski atzina šādu video autentiskumu. Tie publiskoti tāpēc, ka jau iepriekš bija nopludināti un nonākuši mediju rīcībā.

Tagad, atsaucoties uz bloga "The Black Vault" iesniegumu, kurā saskaņā ar Informācijas brīvības aktu lūgts atklāt informāciju par citiem šādiem video, ASV flote atzinusi – arhīvos ir arī citi šādi video, taču tos nepubliskos, jo tādējādi var tikt apdraudēta valsts drošība.

"Šīs informācijas publiskošana apdraudēs nacionālo drošību un var sniegt potenciāli nedraudzīgajām pusēm vērtīgu informāciju par Aizsardzības ministrijas un flotes operācijām, ievainojamību un/vai spējām," atbildē norādījis flotes pārstāvis Gregorijs Keisons. Viņš atgādināja, ka 2020. gada aprīlī publiskotie video atslepenoti tikai tāpēc, ka jau iepriekš bija nonākuši mediju rīcībā un plaši apspriesti sabiedrībā, tāpēc to oficiāla publiskošana papildu riskus valsts drošībai vairs neradīja.

Tāpat 2021. gadā Pentagns publiskoja ziņojumu, kurā dokumentēti 144 neidentificētu gaisa parādību novērošanas gadījumi laika posmā no 2004. līdz 2021. gadam. No tiem tika izskaidrots tikai viens, bet pārējie tā arī palika neidentificēti. Tiem, kas ar nepacietību gaidīja, ka ASV valdība beidzot nāks klajā ar vēsti par ārpuszemes izcelsmes lidaparātiem, pavisam noteikti šis ziņojums bija vilšanās. Proti, nevienā vietā deviņas lappuses garajā ziņojumā skaidri nav pieminēts nekas par iespējamiem ārpuszemes izcelsmes objektiem – nedz "non-terrestrial", nedz "extra-terrestrial" vai "alien". Tas neizbrīna un ir likumsakarīgi. Neidentificēta gaisa parādība nozīmē tieši to – tā ir neidentificēta, nevis identificēta kā ārpuszemes izcelsmes būtnes vai lidaparāti. Vairumā gadījumu droši vien runa ir par droniem, eksperimentāliem lidaparātiem, kādu atmosfēras parādību vai pat vienkārši artefaktiem un kļūmēm novērošanas instrumentos vai datos.

Tomēr arī šo informāciju ASV iestādes uztver gana nopietni, par ko liecina fakts, ka ne tikai ASV aizsardzības struktūras, bet arī NASA oficiāli iesaistījusies šādu fenomenu skaidrošanā. Izpēte notiks nepilnu gadu. "NASA tic, ka zinātniskās izpētes metodes ir spēcīga lieta un noderīga arī šeit. Mums ir gan rīki, gan speciālisti, kas var palīdzēt uzlabot mūsu izpratni par nezināmo. Tā būtībā ir definīcija zinātnei," NASA izvēli pētīt NLO, kas sākotnēji kādam varētu raisīt smīnu, pamato NASA vadītāja vietnieks Tomass Zurbukens, kas aģentūrā atbild par zinātniskās izpētes jautājumiem.

Gana daudz nozares ekspertu – kosmologi, astrobiologi, radioastronomi utt. – uzskata, ka Visums ir tik netverami milzīgs, lai tīri statistiski būtu ļoti maza varbūtība, ka šī planēta ir vienīgā, uz kuras attīstījusies dzīvība.
Taču Visuma izmēri ir arī galvenais iemesls, kāpēc ciemos pie mums neviens neatbrauks.
Pat, ceļojot ar gaismas ātrumu (kas nav iespējams, ja objektam ir masa), attālumi ir prātam grūti aptverami. Vienmēr jau var piesaukt tārpejas un dažādas eksotiskas idejas par "īsceļiem". Vairāk par to stāstīts jau minētajā rakstā par Pentagona publiskoto ziņojumu, kā arī citās publikācijās par ārpuszemes bioloģisku būtņu vai intelekta tematiku.

'X-failu' grandiozā sazvērestība reālajā dzīvē. Kas bija majestātiskais ducis?

Foto: Shutterstock

Tev pēkšņi vārda tiešā nozīmē pie kājām nokrīt dokumentēta, neapgāžama informācija, kas šķietami var pierādīt visai pasaulei – viņi ne tikai eksistē, bet regulāri apciemo Zemi, un valdība to zina, bet slēpj. Protams, ar "viņiem" tiek domātas inteliģentas ārpuszemes būtnes. Laimīgā kārtā tavs čoms ir NLO fenomenu pētnieks jeb ufologs ar pieredzi. Pēc īsas sarunas par mistisko aploksni viņš laiku lieki netērē un traucas uz mājām, lai fotofilmiņu nekavējoties attīstītu un apstiprinātu aizdomas par grandiozu sazvērestību.

Lasīt vairāk

Vai patiesība ir tur, ārā? Ko nepasaka Pentagona publiskotais ziņojums par NLO

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Foksam Malderam no reiz populārā zinātniskās fantastikas seriāla "X-faili" nebija šaubu – valdības ir sazvērējušās un mums daudz ko nestāsta, un jo īpaši naski grib noslēpt patiesību par tiem, kas ir ne no šīs Zemes, bet mūs ne reizi vien esot apciemojuši, – citplanētiešiem. Malders ticēja, ka patiesība meklējama tur, ārā. Taču reizēm šo to jau valdība atklāj. Pentagons nupat publiskoja sākotnējo ziņojumu par 144 neizskaidrotiem gaisa fenomeniem jeb vienkārši – nezināmiem lidojošiem objektiem (NLO). Sazvērestību piekritēji, protams, var norādīt, ka šādi ziņojumi acu aizmālēšana vien ir, un galu galā arī šajā ziņojumā atstāta brīva vieta tavai iztēlei, tāpēc šis ir lielisks brīdis, lai nedaudz paspriedelētu – ko Pentagona ziņojums pasaka, ko tas nepasaka un vai "viņi" patiesi apciemojuši Zemi.

Lasīt vairāk

Vai citplanētieši eksistē? Četri no pieciem ekspertiem saka 'jā'

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Kā no pārpilnības raga birst spekulācijas par to, kas īsti būs iekļauts ziņojumā, ko vēlāk jūnijā plāno publiskot Pentagona Neidentificēto gaisa (lidojošo) fenomenu (UAP) darba grupa. Tiek sagaidīts, ka dokuments atklātībā nonāks 25. jūnijā un būs visaptverošs kopsavilkums par to, ko ASV valdība zina par UAP jeb, lietojot populārāko terminu, UFO (angliski) jeb NLO (latviski – neidentificētiem lidojošiem objektiem).

Lasīt vairāk

Kosmologs: kāpēc ārpuszemes intelekts drīzāk varētu būt mākslīgs, ne bioloģisks

Foto: AP/Scanpix/LETA

Vai kaut kur citur ir inteliģentas dzīvības formas? Tas ir jautājums, par kuru debatē gadsimtiem, ja ne tūkstošgadēm ilgi. Taču vien pavisam nesen esam tikuši pie rīkiem, lai varētu mēģināt to noskaidrot – ar tādām iniciatīvām kā SETI ("Search for Extraterrestrial Intelligence" jeb ārpuszemes intelekta meklējumi), izmantojot spēcīgus radioteleskopus un aktīvi meklējot iespējamus signālus no tālām civilizācijām.

Lasīt vairāk

Iespējams, fiksēts pirmais radiosignāls no citplanētas

Astronomi cītīgi pēta kādu radiosignālu no 51 gaismas gadu tālas sistēmas Vēršu dzinēja (Boötes) zvaigznājā. Radioteleskopi visā pasaulē ik dienas "klausās" signālos no kosmosa, tāpēc jautājums, ar ko šis gadījums tik īpašs? Izrādās, ja šo atklājumu apstiprinās papildu novērojumos arī citas astronomu grupas, tas būs pirmais gadījums, kad radiosignāls uztverts nevis no kādas aktīvas galaktikas centra, pulsāra vai kvazāra, bet gan citplanētas – planētas ārpus Saules sistēmas robežām.

Lasīt vairāk

Citplanētieši un magnētiskie lauki – 'Delfi' saruna ar ārpuszemes signālu uztvērušo astronomu

Astronomu komanda nesen atklāja radio signālu no 51 gaismas gadu tālas sistēmas Vēršu dzinēja (Boötes) zvaigznājā. Tas ir pirmais šāda veida radio signāls, kas atklāts no eksoplanētas. Portāls "Delfi" piedāvā nelielu sarunu ar šīs astronomu komandas vadītāju, Kornelas universitātes pētnieku Džeiku Tērneru.

Lasīt vairāk

Vai Zeme ir dzīvībai labvēlīgākā planēta? Iespējams, ka nē

Foto: Shutterstock

Viena no aizraujošākajām jomām astronomijā ir eksoplanētu jeb citplanētu pētīšana, un īpaši skaļus virsrakstus izpelnās reizes, kad zinātniekiem izdodas atrast planētas tā saucamajā "zelta joslā" jeb tādā attālumā no zvaigznes, ka uz planētas teorētiski var eksistēt ūdens šķidrā veidā. Parasti tiek runāts par "otras Zemes" meklēšanu, taču šajā pieejā ir viena būtiska nepilnība, kas šonedēļ ieskicēta izdevumā "Astrobiology" publicētā pētījumā.

Lasīt vairāk

Kur vēl meklēt dzīvību Saules sistēmā?

Foto: NASA

Nesen izskanēja aizraujošas ziņas par Veneras atmosfērā atrasto fosfīnu, kas dažos scenārijos varētu liecināt arī par mikroskopiskas dzīvības klātesamību. Kaut par dzīvības atklāšanu uz Veneras paziņot vēl stipri pāragri, un skaidru atbildi – ir vai nav uz Veneras mikroorganismi – visticamāk, varēs sniegt vien nākamās misijas ar zondēm, šis ir vēl viens gadījums, kas rosina mūsu iztēli par dzīvību Saules sistēmā ārpus Zemes. Vispārīgi runājot, dzīvībai nepieciešams šķidrs ūdens, vismaz viens enerģijas avots un bioloģiski lietderīgu elementu un molekulu klāsts. Daļa no šiem faktoriem izpildās ne tikai uz Zemes. Kuri debess ķermeņi tad ir labākie kandidāti dzīvības meklēšanai – sarakstu apkopo vietne "Live Science".

Lasīt vairāk

Izskan vēl viena versija par mistiskā Saules sistēmas viesa 'Oumuamua' izcelsmi

Foto: AP/Scanpix/LETA

Objekts ar latvieša mēlei nedaudz piņķerīgi izrunājamo nosaukumu ''Oumuamua'' bija pirmais starpzvaigžņu telpas objekts, kuru astronomiem izdevās fiksēt ceļojam cauri mūsu Saules sistēmai 2017. gada oktobrī. Jau trīs gadus zinātnieki lauza galvu par to, kas tas īsti ir un no kurienes nācis. Nu izskanējusi vēl viena versija, ziņo CNN.

Lasīt vairāk

Zinātnieku 'kašķis' par dīvainā Saules sistēmas viesa 'Oumuamua' izcelsmi turpinās

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Kad 2017. gadā tika paziņots par pirmo starpzvaigžņu telpas viesi, ko Saules sistēmā izdevies fiksēt, neviens nespēja pateikt, kas tas īsti ir. Pagājuši vairāki gadi, un to aizvien ar pilnīgu pārliecību neviens nespēj, taču karsti strīdi ar akadēmisku publikāciju starpniecību turpinās, un nupat ar jaunu atspēkojumu nācis klajā, iespējams, šīs diskusijas kontekstā vispretrunīgāk vērtētais astrofiziķis.

Lasīt vairāk

Apturēs savulaik unikālo ārpuszemes saprāta meklēšanas superprojektu

Foto: Snapwire

Pēc vairāk nekā divām desmitgadēm tiek apturēts viens no savā laikā neparastākajiem projektiem ārpuszemes dzīvības formu meklējumos – "SETI@home" jeb plašs entuziastu datortīkls, kas tapis Kalifornijas Universitātes Bērklijā paspārnē.

Lasīt vairāk

Aktīvisti par Zemes klimata krīzi cer informēt citplanētiešus

Kopš pirmā mēģinājuma nosūtīt universāli saprotamu vēstījumu saprātīgām ārpuszemes būtnēm pagājuši gandrīz 50 gadi. Iekārtas, ar ko 1974. gadā tika nosūtīts šis vēstījums, arī vairs nav – Aresibo observatorijas gigantiskais radioteleskops sabruka 2020. gada nogalē. Tomēr aizvien ir gana daudz aktīvistu, kas cer nodibināt sakarus ar mums nezināmo. Oktobrī zinātnieku, sociologu, antropologu un mākslinieku kopa mēģinās vēlreiz, turklāt izmantos šo iespēju, lai nodotu vēstījumu par Zemei draudošajām briesmām klimata pārmaiņu dēļ. Ja uz Zemes aizvien ir daļa cilvēku, kas brīdinājumos neieklausās, varbūt ieklausīsies kāds aiz Saules sistēmas robežām?

Lasīt vairāk

Astronomu interesi piesaista citplanētu sistēma tepat 'kaimiņos'

Vai ap kosmiskos mērogos salīdzinoši netālu esošo zvaigzni "GJ 887" (arī "Lacaille 9352") riņķojošās eksoplanētas varētu būt potenciāli dzīvībai labvēlīgas? Pagaidām astronomi to vēl nezina, taču divas atrastās un iespējamā, bet vēl neapstiprinātā trešā planēta "GJ 887" sistēmā zinātniekos raisījušas pamatīgu interesi un mudinājušas šīs planētas papētīt krietni cītīgāk. Iemesli, kāpēc tā, ir vairāki.

Lasīt vairāk

Jauni pavedieni par ārpuszemes dzīvībai potenciāli labvēlīgu vietu. Nē, tas nav Marss

Šobrīd pa Marsa virsmu ripo nu jau trīs roveri – gan NASA "Curiosity" un tā modernākais biedrs "Perseverance", gan pirms dažām nedēļām nosēdinātais Ķīnas rovers "Zhurong". Gan "Perseverance", gan "Zhurong" uzmanības centrā – meklēt pazīmes, kas varētu liecināt par kādreiz uz sarkanās planētas eksistējušu mikroskopisku dzīvību. Taču Marss nav vienīgā mūsu Saules sistēmas pasaule, kas šajā kontekstā ir astronomu un astrobiologu uzmanības centrā. Nupat Čehijas, Francijas un ASV ģeofiziķu un planētu pētnieku veikts pētījums liecina, ka Jupitera pavadonis Eiropa izskatās pēc aizvien labāka kandidāta, vēsta portāls "Science Alert".

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!