14.07.2015
15:37
5
15:37
Kā patiesībā izskatījās Dante, Koperniks, Šekspīrs un citi dižgari
Pateicoties jaunāko tehnoloģiju iespējām, mūsdienu antropologiem ir unikāla iespēja cilvēka sejas vaibstus rekonstruēt pēc viņa galvaskausa. Protams, cik tuvu šīs rekonstrukcijas ir realitātei, ir ļoti grūti izvērtēt, tomēr apskatīties, aptuveni kā izskatījās Tutanhamons vai apustulis Pāvils, ir visai interesanti.

1
Tutanhamons bija Jaunās valsts XVIII dinastijas faraons, kurš Ēģiptē formāli valdīja no 1332. līdz 1323. gadam pirms mūsu ēras. Pēc ēģiptologu domām, faraonam bija ģenētiska saslimšana un viņš cieta no malārijas, kas arī noveda pie valdnieka pāragrās nāves 19 gadu vecumā. Zinātnieki uzskata, ka apmēram puse vīriešu, kas mūsdienās dzīvo Rietumeiropā, ir attāli Ēģiptes faraonu pēcteči, un viņu kopīgais sencis ar R1b1a2 haplogrupu dzīvojis Kaukāzā aptuveni pirms 9500 gadiem.
Tiesu medicīnas ekspertu skice

2
Savukārt šādi, pēc ekspertu domām, izskatījās Senās Ēģiptes faraona Ehnatona sieva Nofretete jeb Nefertiti. 2003. gadā ēģiptoloģe Džoanna Flečere mūmiju numur KV35YL identificēja kā Nefertiti – faraona Ehnatona „galveno sievu”. Tad arī tika nolemts rekonstruēt viņas seju, taču 2010. gadā parādījās cita versija, saskaņā ar kuru šīs atliekas pieder nevis Nefertiti, bet gan citai sievietei – Ehnatona sievai un vienlaikus māsai.
Tiesu medicīnas ekspertu skice

3
Apustulis Pāvils vēsturē iegājis kā viens no Jēzus mācekļiem un pirmajiem kristietības izplatītājiem. Viņš esot dzīvojis no mūsu ēras 5. līdz 67. gadam. 2009. gadā zinātnieki zem kāda romiešu altāra atrada mirstīgās atliekas un pieļāva, ka tie, visticamāk, ir apustuļa Pāvila kauli, no kuriem arī tapusi šī sejas rekonstrukcija.
Tiesu medicīnas ekspertu skice

4
Karalis Ričards III bija pēdējais Plantagenetu dinastijas vīriešu kārtas pārstāvis Anglijas tronī. Viņš valdīja no 1483. līdz 1485. gadam un krita Bosvortas kaujas laukā, kurā cīnījās pret troņa pretendentu Henriju Tjudoru, kas vēlāk kļuva par karali Henriju VII. Pirms nāves ienaidnieki viņu ievainoja 11 reizes, bet Ričarda sejas rekonstrukcija veikta, balstoties uz mirstīgajām atliekām, kas 2012. gadā nejauši tika atrastas zem autostāvvietas Lesterā.
Tiesu medicīnas ekspertu skice

5
Heliocentriskā pasaules uzskata autora Nikolaja Kopernika mirstīgās atliekas 2005. gadā tika atrastas Polijas pilsētas Fromborkas baznīcā. Pēc tām Kriminālistikas centrālās laboratorijas eksperti arī veica Kopernika sejas datorizētu rekonstrukciju.
Tiesu medicīnas ekspertu skice

6
2008. gadā skotu antropoloģe Kerolaina Vilkinsone rekonstruēja XVIII gadsimta dižā vācu komponista Johana Sebastiana Baha ārieni. Viņa mirstīgo atlieku ekshumācija notika jau XIX gadsimta beigās, un līdz šim visas Baha skulptūras tika veidotas, balstoties uz viņa portretiem.
Tiesu medicīnas ekspertu skice

7
Dižā angļu barda Viljama Šekspīra sejas rekonstrukcija veikta pēc viņa pēcnāves maskas, lai gan pavisam nesen nākusī klajā pierādījumi, ka Šekspīrs izskatījies pavisam savādāk, nekā pierasts viņu iedomāties.
Tiesu medicīnas ekspertu skice

8
2007. gadā zinātnieku grupa no Boloņas universitātes rekonstruēja dižā itāliešu dzejnieka Dantes Aligjēri ārējo veidolu, turklāt ņemot vērā antropologu pieņēmumu, ka Dante, visticamāk, cieta no narkolepsijas – nervu sistēmas traucējumiem, ko raksturo pēkšņas iemigšanas lēkmes.
Tiesu medicīnas ekspertu skice

9
Savukārt šādi, visticamāk, izskatījās 1610. gadā nogalinātais Francijas karalis un hugenotu līderis Anrī IV. 2010. gadā zinātnieku grupa konstatēja, ka mumificētā „Anrī IV galva”, kas saglabājusies līdz mūsdienām, ir autentiska. Nu jau šī hipotēze atkal tiek apšaubīta, taču karaļa sejas rekonstrukcija veikta tieši pēc šīs mūmijas.
Tiesu medicīnas ekspertu skice

10
Šādi varēja izskatīties Arsinoja IV – Ēģiptes valdnieces Kleopatras jaunākā māsa. 2009. gadā zinātniekiem viņas izskatu izdevās rekonstruēt pēc viņas galvaskausa mērījumiem (pats galvaskauss gan Otrā pasaules kara laikā tika nozaudēts). Kā vēsta vēsturnieks Jozefs Flāvijs, Arsinoja tika sodīta ar nāvi pēc Marka Antonija un Kleopatras pavēles, jo Ēģiptes valdniece savā māsā saskatīja viņas varas apdraudējumu.
Tiesu medicīnas ekspertu skice