Foto: Shutterstock
Lai varētu lepoties ar brangu ražu vai krāšņiem ziediem vasarā, sēšanas darbi jāsāk veikt ziemā vai agrā pavasarī. Tas attiecināms arī uz paprikas sēšanu, jo līdz kārtīgam stādam nāksies pagaidīt vairākus mēnešus.

Laikraksts "Latgales Laiks" sniedz ieskatu paprikas audzēšanā, kā arī dalās ar knifiņiem paprikas sēšanā, izpiķēšanā un izstādīšanā siltumnīcā.

Ja ar šiem padomiem ir par maz, tad vari ielūkoties šajā rakstā, kur ir apkopota informācija par paprikas sēšanu. Savukārt šeit vari uzzināt padomus dekoratīvās paprikas kopšanai, lai sarkanie auglīši pēc iespējas ilgāk rotātos.

Svarīgākais par paprikas sēšanu

Foto: Shutterstock
Kā skaidro medijs, paprikām ir raksturīgs ļoti garš attīstības periods, tāpēc to audzē no dēstiem.

Paprikas sēklas var sēt kastītēs vai atsevišķos podiņos. Jāņem arī svarīgs priekšnoteikums sēklu augšanai – tām jānodrošina optimāla gaisa temperatūra, kas būtu 24 līdz 26 grādu robežās. Kā uzsver "Latgales Laiks," paprikas stādu saknes atrodas tuvu augsnes virskārtai, tāpēc ir jābūt uzmanīgam ar laistīšanu. Tāpat jāatceras, ka paprikām ne visai patīk piķēšana jeb pārstādīšana, tāpēc sēklas uzreiz būtu ieteicams sēt palielākā podā vai traukā. Tur tās netraucēti varēs augt līdz pat brīdim, kad dēsts tiks pārstādīts siltumnīcā.

Pirms papriku sēšanas jānodrošinās arī ar nepieciešamo substrātu, kuru var iegādāties dārzkopības veikalos. Ieteicams izmantot tādu substrādu, kas ir paredzēts tieši sēklu sēšanai, piķēšanai vai dēstu audzēšanai. Kā akcentē medijs, jāizvēlas tieši šis speciālais substrāts, jo tas papildināts ar barības vielām un mikroelementiem. Turklāt – speciālais substrāts arī attīra vidi no nezāļu sēklām un dažādiem kaitēkļiem, kas var rasties cita veida substrātā.

Nedrīkst aizmirst arī par knifiem substrāta iepildīšanā podā vai kastītē, proti, substrātu vēlams pieblīvēt, lai nerastos gaisa dobumu, kas var negatīvi ietekmēt dīgšanas procesu. Tajā pašā laikā arī jāliek aiz auss, ka šo substrātu nevajag pārāk sablīvēt, jo tad gaiss necirkulēs, kā rezultātā auga saknes var nosmakt.

Kad augsne ir sagatavota, laiks ķerties klāt sēklu sēšanai! Tās sēj rindiņā vai izklaidus, bet pēc tam pārber ar substrātu. Sēkliņu stādīšanas dziļums ir atkarīgs no pašu sēklu lieluma, bet tajā pašā laikā arī jāatceras – optimālais sēšanas dziļums atbilst pieckāršam sēklas lielumam. Kā norāda medijs, paprikai visbiežāk tas ir 0,5–1 centimetrs.

Kad uz sēklām ir uzbērta augsne, tad tā ir nedaudz jāaplaista ar pulverizatoru. Vēlams pāri traukam pārsegt pāri plēvi vai stiklu, jo šādi ilgāk augsnē saglabāsies mitrums. Kad pirmie dīgsti ir izspraukušies, kas varētu notikt pēc 12 līdz 18 dienām, tad stikls vai plēve ir jānoņem, bet pats trauks jānoliek siltā un gaišā vietā. Podiņus var nolikt kaut vai uz palodzes.

Piķēšana, stādīšana un izstādīšana siltumnīcā

Foto: F64
Ja tomēr dēstus nepieciešams piķēt (uzdīgušos augus pārstādīt), to ieteicams veikt ļoti uzmanīgi, jo šajā procesā viena pieļauta kļūda izdīgušo dēstiņu var sabojāt. Kā skaidro medijs, piķēšana ir jāveic uzreiz, kad parādījušies dīgsti jeb pirmā īstā lapa, jo vēlāk, kad sakne būs sākusi zaroties, dēsti var tikt traumēti. Tāpat jāliek aiz auss, ka dīgstus labāk piķēt dziļāk, nekā tie auguši iepriekš, bet tajā pašā laikā nedrīkst ar substrātu aprakt dīgļlapas.

Arī paprikas audzēšanā ir savas prasības attiecībā uz laistīšanu. Nedrīkst pieļaut dēstu iekaltēšanos un arī pārlaistīšanu. Lai neaizskalotu sēklas, sākumā augsni labāk apsmidzināt ar pulverizatoru. Savukārt vienmērīgu augšanu nodrošinās regulāras papildus barības vielas. "Latgales Laiks" iesaka barības vielas pievienot tad, kad notiek laistīšana, tādā veidā sadalot mēslojumu proporcionāli, lai katrā reizē augs saņemtu nepieciešamo barības vielu daudzumu. Vērtīgās barības vielas medijs mudina sākt pievienot tikai nedēļu pēc piķēšanas vai tad, kad dīgsti ir pietiekami izdīguši.

Paprikas stādu audzēšana ir visnotaļ laikietilpīgs darbs, tāpēc jāapbruņojas ar pacietību, jo stādu audzēšana ilgst vairākus mēnešus. Kā iesaka medijs, paprika jāsāk sēt februāra beigās, lai maija beigās vai jūnija sākumā, kad vairs nav salnas, augus varētu pārstādīt siltumnīcā. Jāņem vērā – ja dēsti tiks sākti audzēt laikus, tad pavasarī augs būs izaudzis pietiekami liels un pēc pāris mēnešiem siltumnīcā izveidosies sulīgie dārzeņi. Savukārt siltumnīcas apstākļos paprikai svarīgi nodrošināt vēdināšanu, pietiekamu laistīšanu, jo sauss siltumnīcas gaiss un reta laistīšana par labu augam nenāks, brīdina "Latgales Laiks".

Citi noderīgi ieteikumi paprikas audzēšanā:

  • Kā akcentē medijs, paprikas audzēšanā ir strikti jāievēro klimatiskie apstākļi, citādi ilgi pavadītais laiks dēstu audzēšanai būs bijis veltīgs.
  • Vēdināšana jāievēro ne tikai telpās, bet arī vēlāk siltumnīcā.
  • Pietiekami izaudzis dēsts, ko var pārstādīt siltumnīcā pavasarī, ir vismaz 25 līdz 30 centimetru garš, ar stāvu stublāju, tumši zaļām lapām un dažkārt arī pirmajiem ziedu ķekariem, norāda "Latgales Laiks".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!