Foto: Shutterstock
Katru gadu Latvijā palielinās sievietes vidējais vecums, kad viņa laiž pasaulē mazuli. Vairums sieviešu mūsdienās nesteidzas ar ģimenes veidošanu, jo vispirms vēlas īstenot savas ieceres un tikai pēc tam dzemdēt bērnus. Šī iemesla dēļ vēlīnā grūtniecība ir viena no aktuālākajām tēmām sieviešu starpā.

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka ar katru gadu nedaudz palielinās vidējais vecums sievietēm, kuras pasaulē laiž savu pirmo bērniņu. 2015. gadā – 27 gadi, 2016. gadā – 27,4 gadi, bet 2017. gadā vēl par 0,2 vairāk. Jaundzimušo skaits sievietēm vecuma grupā no 25 līdz 29 gadiem pērn bija 3 410, kas ir lielākais zīdaiņu skaits visās vecuma grupās. 1761 bērns nācis pasaulē sievietēm vecuma grupā no 30 līdz 34 gadiem, bet 20 līdz 24 gadus vecas sievietes 2017. gadā pasaulē laidušas 1925 bērniņus, liecina CSP dati.

Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa uzskata, ka, visticamāk, pie šādas jauno sieviešu izvēles ir vainojama vēlme vispirms sakārtot savu dzīvi un tikai pēc tam uzņemties rūpes par kādu citu. Plašāku Veisas viedokli par šo tēmu lasi te.

Arī "Cālis" forumā sievietes aizvien biežāk dalās pieredzē un apspriež tēmas, kas saistītas ar vēlo grūtniecību. Piemēram, šajā diskusijā kāda foruma lietotāja stāsta, ka viņas draudzene pirmo bērniņu laidusi pasaulē 42 gadu vecumā. Drošības apsvērumu dēļ viņa izvēlējusies to darīt ar ķeizargrieziena palīdzību. Abi - gan māmiņa, gan mazulis ir sveiki, veseli un laimīgi. Arī cita "Cālis" foruma lietotāja atklāj, ka gaidījusi trešo bērniņu 40 gadu vecumā. Viņa gan stāsta, ka šī grūtniecība viņai bija psiholoģiski grūtāka, jo apzinājusies visus iespējamos riskus. Arī fiziski tā bijusi smagāka, jo ķermenis un organisms vairs nav kā 20 gadus jaunai sievietei. Taču, kā viņa pati atzīst, grūtniecības laikā tikusi lutināta ne tikai no vīra puses, bet arī bērnu. Vēl citu māmiņu pieredzes stāstus par grūtniecības laiku, dzemdībām un dzīvi pēc tām lasi te.

Savukārt zemāk iepazīsties ar "Cālis" sagatavoto rakstu sēriju, kurā uzzināsi visu par un ap grūtniecību pēc 35 – tās pozitīvo ietekmi uz veselību, riskiem un mītiem, kuriem labāk neticēt.

'Vēlā mamma': varoņdarbs vai egoisms?

Vēl 80.gadu beigās par "vēlajām" dzemdētājām sauca sievietes, kuras dzemdēja pēc 28 gadu vecuma. 90.gados tā sāka saukt tās, kuru vecuma slieksnis grūtniecības laikā bija ap 35. Tagad arvien biežāk pie "vēlajām" mammām tiek pieskaitītas sievietes, kuras dzemdē pēc 37 gadu vecuma. Kādēļ tā notiek un kādi ir vēlo dzemdību riski? Tēmu aplūko portāls "Deti mail".
Lasīt vairāk

Grūtniecība pēc 40 gadu vecuma


Jautājums: Man ir 44 gadi, draugam 48 gadi un viņš ļoti vēlas bērnu. Es pati arī labprāt vēlētos bērniņu, bet prāts to liedz dažādu apsvērumu dēļ. Kā dzemdības 44 - 45 gados un vecāku vecums, kuram nenoliedzami nāk līdzi mūsu (varbūt pat) neapzinātās veselības problēmas, ietekmē bērna veselību? Iepriekš paldies!
Lasīt vairāk

Ģimenes plānošana. Ideālais vecums! Vai pēc 35?

Foto: stock.xchng
Veicot atsevišķus pētījumus speciālisti ir noteikuši ideālo sievietes vecumu, lai dzemdētu pirmo bērnu. Pēc amerikāņu ārstu uzskatiem, vislabākais (arī pašas sievietes veselībai), ideālākais vecums, kad dzemdēt pirmo bērniņu, ir 34 gadi.

Lasīt vairāk

Vēlais bērns: četri neizbēgami scenāriji

Foto: Shutterstock
Bērns 40, 45 gadu vecumā, varbūt pat vēlāk… Uzmanību katrs šāds fakts pievērš, bet mūsdienās vairs tik stipri nepārsteidz. Bērna laišanas pasaulē gala robeža acīmredzami attālinās – mūsu vēlmju spēks, dzīvesveida izmaiņas, medicīnas attīstība. Un tomēr vēlīnajai grūtniecībai un bērna audzināšanai šādā vecumā ir savas īpatnības un problēmas.

Lasīt vairāk

Vēlīna grūtniecība: riski un mīti

Foto: PantherMedia/Scanpix
Vēl pirms pārdesmit gadiem sievietes, kas pirmo bērnu atļāvās laist pasaulē pēc 35 gadu vecuma, tika dēvētas par "pēdējā brīža mammām" un gan sabiedrībā, gan mediķu vidū nedaudz tā kā nosodītas. Mūsdienas dzīves ritmā daudz kas ir mainījies, jaunā māmiņa pēc 35 vairs nav nekas neparasts, tomēr īpaša attieksme un papildus profilaktiskās apskates joprojām šajā vecuma grupā ir nepieciešamas vairāk nekā tām grūtniecēm, kas pirmos bērnus laiž pasaulē jaunākā vecumā.

Lasīt vairāk

Vēlīna grūtniecība var pozitīvi ietekmēt veselību, samazināt insulta un osteoporozes riskus, secināts pētījumā

Foto: Scanpix
Vai vēlīna grūtniecība var pozitīvi ietekmēt sievietes veselību un kā vēlīnas dzemdības ietekmē bērnu un viņa māti? Par to stāsta "Auglības klīnikas Mama Riga" vadošā speciāliste, ārste ginekoloģe-reproduktoloģe Viktorija Zaļetova.

Lasīt vairāk

Reproduktoloģes skatījums par plusiem un mīnusiem grūtniecībai pēc 40 gadiem

Foto: Shutterstock
Pēdējos gados sabiedrību arvien biežāk pāršalc ziņas par populāru un karjerā veiksmīgu sieviešu izvēli bērnus laist pasaulē nevis vairs tikai jaunībā, bet arī dzīves pilnbriedā, tas ir, vecumā pēc 40, pēc 45 un vēl vairāk gadiem.

Lasīt vairāk

Vēlā grūtniecība jeb dzemdēt mazuli pēc 35 – PAR un PRET

Foto: PantherMedia/Scanpix
Vēlā grūtniecība ir grūtniecība sievietei pēc 35 gadu vecuma. Mūsdienās izvēlēties dzemdēt bērniņu šādā vecumā ir pavisam ierasti, daudzām tas ir apzināts solis. Tam var būt dažādi iemesli, piemēram, līdz 30 gadu vecumam sieviete aktīvi veido karjeru un iekrāj finansu līdzekļus, lai dekrēta atvaļinājuma laikā par naudu varētu nedomāt. Bet gadās arī tā, ka palikt stāvoklī agrāk nemaz nav izdevies. Un ir arī pietiekami daudz ārstu, kuri ir vairāk pret vēlo grūtniecību. Kāpēc? Kādu ietekmi tā atstāj uz sievietes veselību un mazuli?

Lasīt vairāk
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!