Foto: Shutterstock
Jau labu laiku aktīvākie sēņotāji izmanto katru izdevību, lai varētu doties uz mežu un salasīt pilnu groziņu ar nu jau mežā esošajām gardajām veltēm. Lai arī tiem, kuri sēņu "medībās" būtu nepieciešams atpazīt ēdamu sēni no indīgas, to uzturvērtība bieži vien paliek otrajā plānā.

Vispirms vērts atgādināt, ka sēnes nedz augi, kā tos mānīgi mēdz uzskatīt, nedz arī dzīvnieki. Tā ir atsevišķa organismu grupa jeb valsts, kura tā arī saucas – sēnes.

Ja sevi par kaislīgu sēņotāju vēl īsti saukt nevari vai vēlies atkārtot šo un to par groziņā liekamajām sēnēm, ielūkojies šeit un arī šeit.

Bet turpinājumā piedāvājam uztura speciālistes Santas Grietiņas skaidrojumu par to, kas vērtīgs sēnēs, dalāmies padomos, kā nomazgāt rokas pēc kārtīgas meža "revidēšanas", kā arī piedāvājam gardākās receptes, kā nule salasītos labumus likt lietā.

Vērtīgāko sēņu izvēle un ēšana – skaidro uztura speciāliste

Foto: Shutterstock

"Vērtīgākās sēnes ir bekas – tās salīdzinoši satur vairāk olbaltumvielu nekā citas sēnes. Apšu un sviesta bekas satur daudz kalciju, savukārt gailenes satur daudz PP vitamīnu. A vitamīns vairāk būs baravikās, rudmiesēs un gailenēs. C vitamīnu vairāk satur bērzu un sviesta bekas, rudmieses un gailenes. D vitamīnu baravikas un lāčpurni (īstie murķeļi) satur līdzīgā daudzumā kā sviests. Lāčpurnu, rudmiešu un trifeļu sastāvā ir vairāk škiedrvielu. Sastāva ziņā būtiskas atšķirības nav, tāpēc galvenais skatīties, vai sēnes ir ēdamas," skaidro uztura speciāliste.

Noteikti vērts pieminēt, ka, ja neskaita ar vitamīniem un minerālvielām bagātinātos ēdienus, tad sēnes ir vienīgais produkts, kas nenāk no dzīvnieku valsts un satur D vitamīnu. Par to vairāk lasi šeit.

"Sēnes līdzīgi kā dārzeņi satur maz kaloriju (aptuveni 10-20 kcal/100 g), maz tauku un ogļhidrātu, bet to sastāvā ir daudz minerālvielu. Sēnēs esošās šķiedrvielas palielina sāta sajūtu un samazina apetīti, līdz ar to sēņu lietošana uzturā samazina aptaukošanās un metabolā sindroma risku, kā arī diabētu. Sēnes samazina arī sirds slimību risku, pateicoties sastāvā esošajām šķiedrvielām, kālijam un C vitamīnam," tā Grietiņa.

Uztura speciāliste atgādina, ka būtiski sēnes ātri apstrādāt – tūlīt pēc salasīšanas vai vēlākais dienas laikā, jo sēnes ļoti ātri bojājas. "Uzturvērtības saglabāšanas ziņā sēnes labāk apcept taukvielās, kaltēt, sasaldēt un skābēt."

Vaicāta, vai būtu sevi jāierobežo, ēdot sēnes, un vai iespējams notiesāt par daudz gardo meža labumu, Grietiņa atbild apstiprinoši. Ikvienam vajadzētu piebremzēt ar sēņu ēšanu vakarpusē. "Sēnes satur diezgan daudz olbaltumvielas un šķiedrvielas, kā arī sēņu šūnapvalkos atrodas grūti sagremojama viela hitīns, tāpēc pirms gulētiešanas sēnes nebūtu ieteicams ēst, jo tas var apgrūtināt gremošanu."

It īpaši esot jāuzmanās cilvēkiem ar gremošanas problēmām, kā cilvēkiem ar nieru un aknu saslimšanām. Tas tāpēc, ka sēnēs ir viela fungīns, kas slikti uzsūcas aknās, skaidro speciāliste.

Kā nomazgāt rokas pēc sēņošanas

Foto: Shutterstock

Pēc pilni salasītiem sēņu groziem seko to tīrīšana un gatavošana, kā rezultātā visbiežāk rokas vairs nav tik viegli nomazgājamas ar ziepēm un ūdeni vien. Kā atmazgāt melnīgsnējos pirkstus pēc sēņu darbiem? Lūk, dažas tautas metodes.

''Cālis'' un ''Delfi'' foruma dzīlēs slēpjas ne viens vien noderīgs ieteikums, kā pēc iespējas ātrāk nomazgāt rokas. Protams, dažu dienu laikā rokas nomazgāsies pašas no sevis, bet, ja rokas vajag sakopt ātrāk, vajadzēs kādu līdzekli. Visupirms var mēģināt plaukstas paberzēt ar trauku mazgājamās švammītes raupjo daļu, paberzt ar citronskābi, mirkli paturēt un noskalot. Ja pa rokai nav citronskābes, iezied rokas ar svaiga citrona šķēli.

Kāda foruma aktīviste iesaka netīrās plaukstas iesmērēt ar trauku mazgājamo līdzekli un vienkārši nomazgāt tās. Pēc tam gan vajagot bagātīgi plaukstas iesmērēt ar barojošu roku krēmu, bet šī metode allaž glābjot no situācijām, kad pēc sviesta beku ķidāšanas plaukstas izskatoties baisi netīras.

Par labu atzīta arī metode, ņemot talkā veļas pulveri. Tā kā tas visai labi izmazgā drēbes, arī ar netīrā paskata rokām līdzeklis tikšot galā.

Gluži tāpat noderēšot mitrās salvetes, kas paredzētas zīdaiņiem – tā ātri varot tikt vaļā no netīrumiem.

Bet, iespējams, vērts par netīrajām rokām padomāt jau savlaicīgi, sēņojot un tīrot sēnes ar cimdiņiem rokās.

Ko pagatavot un kā saglabāt sēnes ziemas krājumiem

14 idejas, kā 'ar glanci' izgaršot pirmās no meža pārnestās gailenes

Foto: Shutterstock

Pārnesot no meža vai tirgus plača groziņu, kas līdz malām piepildīts ar skaisti oranžajām gailenēm, tā vien gribas uz līdzenas vietas ķerties pie sēņu tīrīšanas, lai pietuvinātu to mirkli, kad varēs uzdurt uz dakšas kūpošu jauno kartupeli, kas devīgi pārliets ar saldajā krējumā slīgstošu gaileņu mērcīti. Mieru, tikai mieru! Pirms ķerties pie sēņu gatavošanas, būtu jārod atbilde uz īsteni hamletisku jautājumu – mazgāt tās vai tomēr nemazgāt? Mums ir gan atbilde, gan vairāki risinājumi, gan 14 garšu kārpiņas kairinošas receptes.

Lasīt vairāk

Revidējam sēņu krājumus: kā izmantot kaltēto, marinēto un saldēto rudens lomu

Foto: Shutterstock

Tūdaļ, tūdaļ varēsim jau plūkt pašu izaudzētos labumus dārzā un siltumnīcā, taču, kamēr vēl jāsavalda nepacietība un jāiztiek ar importētajiem dārzeņiem, augļiem, ogām, pievērs uzmanību konservējumu krājumiem. Varbūt saldētavā izmisīgi savu kārtu gaida saldētās gailenes? Bet konservu plauktā marinētās sēnes vēl nav atradušas pielietojumu? Pēdējais laiks celt galdā šos rudens laikā salasītos labumus!

Lasīt vairāk

Pilni grozi sēnēm: ko gatavot no meža labumiem

Foto: Shutterstock

Ja nedēļas nogalē pabūts mežā un atpakaļ atnākuši ne ar tukšiem groziem, noteikti prātā rosās par un ap salasītā loma gatavošanu. Marinēt, cept, vārīt, sautēt?

Lasīt vairāk

Sēnes ziemas krājumiem – kā marinēt, sālīt un kaltēt

Foto: Shutterstock

Silto un lietaino dienu mija mūs pamatīgi lutina ar sēnēm mežos. Sēņotāji atrāda gūtos gaileņu, beku un baraviku lomus sociālajos tīklos, bet dedzīgie ēst gatavotāji jau spriež par to, ko no tām pagatavot. Lai kaut nedaudz notvertu jūlija beigu baraviku garšu burciņā un varētu tās notiesāt ziemā, tās ir vērts gan iemarinēt, gan sālīt, gan izkaltēt. Kā to paveikt pašam?

Lasīt vairāk

Ducis ideju, kā iekonservēt sēnes ziemas krājumiem

Foto: Shutterstock

Tā kā gaisā jūtams rudens un sēņotāju mežos kļūst arvien vairāk, skaidrs ir tikai viens – kaut kur sēnes ir. Un daudz. Ja gadījies tikt pie prāviem groziņiem ar meža veltēm, tās vērts sagatavot ziemai – iesālīt, iemarinēt un pagatavot ziemas salātos. Lai mazliet atvieglotu spriešanu par to, kā tieši gatavot, izvēlējāmies 12 receptes no "Tasty" krātuves!

Lasīt vairāk

Sātīgā baraviku krēmzupa

Foto: Shutterstock

Ja baravikas ir daudz un klasiskā sēņu zupa šķiet vienmuļa, krēmzupa neliks vilties. Ar izteiktu sēņu garšu, krēmīga, tumīga un gana sātīga, lai kalpotu kā pamatēdiens.

Lasīt vairāk

Omlete ar sēnēm

Foto: Shutterstock

Omlete ar sēnēm – tik sātīga, ka derēs arī pusdienām.

Lasīt vairāk

Pildītas zivju kotletes ar sēnēm

Foto: Shutterstock

Īpaši izsmalcinātas pildītas zivju kotletes ar gardu sēņu pildījumu.

Lasīt vairāk

Kaltētu sēņu zupa

Foto: Shutterstock

Kaltētu sēņu zupa – ziemas vakaru rudenīgai garšai.

Lasīt vairāk

Gardais sēņu un vistas ragū

Foto: Shutterstock

Sēņu un vistas ragū garšos lieliski gan ar nūdelēm, gan rīsiem, gan kartupeļu biezputru.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!