Foto: Shutterstock
Lielos sēšanas un stādīšanas laikus vienmēr ieteikmē laikapstākļi – citu gadu vasaru jau varam sagaidīt aprīļa izskaņā, bet reizēm maijā pat uzsnieg sniegs un ir diezgan auksts, kā rezultātā sējas darbi iekavējas. Vērojot norises dabā, laika vērotājs no Viļakas Vilis Bukšs "Tavs Dārzs" ieskicē labvēlīgākās sējas un stādīšanas dienas šopavasar.

"Tuvākajos pavasara mēnešos, martā un aprīlī, ir vairākas nozīmīgas dienas, kad vēro gan laika apstākļus, gan kustoņu pamošanos ziemas beigās un pavasarī, lai noteiktu labvēlīgākos sējas un stādīšanas laikus," uzsver laika zīmju vērotājs. Viņš gan vienlaikus atgādina, ka katram dārzkopim ir savs redzējums, gan skatoties laika apstākļus (vēju virzienu), gan kustoņu dienas un Mēness fāzes.

"Viss augs un kuplos, ja ir auglīga sēkla, zemei klēpja siltums, paduses mitrums, mātes piens un dārzkopja mīlestība!" rezumē Bukšs.

Kāpostiem labvēlīgākās dienas


Foto: LETA
"Piemēram, ticējums saka, ja kāpostus stāda kukaiņu dienā, tad kukaiņi kāpostus noēd," piebilst Bukšs. "Tādas dienas, kad nevar sēt un stādīt kāpostus ir Ģertrūde (17. marts) un Benedikts (21. marts)." Viņš atgādina, ka šogad Ģertrūde iekrīt svētdien, bet Benedikts – ceturtdien.
"Tas nozīmē, ka šajās nedēļas dienās vajadzētu atturēties no sējas un stādīšanas darbiem," uzsver laika zīmju vērotājs. Kā stāsta Bukšs, viņa vecmāmiņa kāpostus centusies dēstīt tajā nedēļas dienā, kad uzkritis sniegs. "Bet šeit jau katram jāvēro, kurā vietā un kurā nedēļas dienā uzkritis pirmais sniegs," uzsver laika pareģis. Viņš piefiksējis, ka Viļakas pusē pirmais sniegs uzsniga 21. novembrī, un tā bija trešdiena. "Tātad – trešdiena laba diena kāpostu stādīšanai," secina Bukšs.

Viņš arī ieskicē labvēlīgākās dienas kāpostu sēšanai martā – 22. un 23. marts. "Tās ir dienas, kad ir pilnmēness un kāpostiem tas nāk tikai par labu. Vēl jau laba diena kāpostiem ir arī Aleksijs (30. marts, un tā ir sestdiena). Savukārt aprīlī kāpostiem labas ir pirmās 10 dienas, izņemot 4., 5. un 7. aprīli," padomos dalās pieredzes bagātais laika pareģis.

Šajā rakstā vari izlasīt padomus, kā pašam izaudzēt kulta produktu – lapu kāpostu, bet šeit varēsi aplūkot knifus jūras kāpostu audzēšanā.

Tāpat noderīgus padomus vari aizlienēt no gardēžu portāla "Tasty", kur plaši aprakstīts tas, kā latvieši sendienās kāpostus audzēja, skābēja un izmantoja. Šeit vari uzzināt interesantus faktus par Latvijā iecienītu rudens sezonas superproduktu – skābētiem kāpostiem.

Kad stādīt kartupeļus

Foto: Shutterstock


"Agro kartupeļu stādīšanai šopavasar labas dienas rādās būt pirmdiena un otrdiena aprīļa beigās (29., 30. aprīlis)," norāda Bukšs. Tiesa, viņš tajā pašā laikā uzsver ticējuma nozīmi, kā arī to, ka kartupeļi jāstāda tad, kad augsne ir iesilusi. "Ticējums saka, ka kartupeļi jāstāda tad, kad stādītājs pats ar pliku dibenu var sēdēt kartupeļu vagā... Tas nozīmē, ka kartupeļi jāstāda tad, kad zeme iesilusi," uzmanību vērš laika vērotājs.

Kā stāsta Bukšs, jālūko ne tikai tas, lai augsne būtu gana silta, bet arī vējš un tā virziens. "Vislabāk kartupeļus stādīt dienvidu vējā un kad debesīs "gabalaini" mākoņi. Vispār kartupeļiem labākais laiks ir no Staņislava dienas (8. maijs) līdz 10. maijam. Otrs cēliens ir tad, kad ābeles zied (laika posms no 12. līdz 19. maijam)," padomos dalās Bukšs.

Šeit vari izlasīt lielo kartupeļu šķirņu sarakstu un gūt vērtīgus padomus kartupeļu stādīšanā, bet šajā rakstā vari uzzināt 2019. gada kartupeļu šķirņu jaunumus.

Ja vēlies šogad izmēģināt citas metodes kartupeļu stādīšanā, tad talkā nāks šis raksts, kur Nīcas pagasta piemājas saimniecības "Bodnieki" saimnieki dalās pieredzē, kā gūt tupeņu ražu siltumnīcā. Savukārt šeit vari uzzināt, kāpēc vērtīgi kartupeļus audzēt lapu kompostā.

Ieteicamie sēšanas laiki dažādiem dārzeņiem un sakņaugiem

Foto: Shutterstock

"Burkāniem, rutkiem, redīsiem, bietēm martā labvēlīgas dienas ir no Jevdokijas (14. marts) līdz Ģertrūdei (17. marts). Tāpat no 23. marta līdz Pavasara Mārai (25. martam)," ieteikumos dalās Bukšs. Viņš gan brīdina – Pavasara jeb Kāpostu Māras dienā gan jāatturas no stādīšanas un sēšanas. "Aprīlī, tāpat kā kāpostiem, labas dienas ir no 1. līdz 11. aprīlim, izņemot 4., 5. un 7. aprīli. Maijā šiem kultūraugiem labs laiks ir tad, kad jāstāda kartupeļi," norāda laika zīmju vērotājs.

"Arī gurķus un ķirbjus martā siltumnīcās stāda tajās pašās dienās kā kāpostus. Bet maijā labs laiks ir tad, kad ābeles pārzied, tas ir no 23. maija (Mokeja diena) līdz 28. maijam (Pahoma dienai)," skaidro laika pareģis.

Ja esi lielās sējas gaidās, tad šajos "Tavs Dārzs" rakstos varēsi uzzināt vērtīgus padomus dažādu augu sēšanai un stādīšanai:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!