Foto: Shutterstock
Ak, kā pietrūkst svešu zemju dabas ainavas, kas liek elpai aizrauties. Tieši tāpēc šajā reizē piedāvājam virtuāli izstaigāt piecas varenas aizas – milzu klintis, dramatiski straujas upītes un citi aizu elementi liks sajūsmā iespiegties. Iekārtojies ērtāk un ļaujies!

Samārijas aiza Krētā

Foto: Shutterstock

Aptuveni 13 kilometrus garā ekspedīcija pa Samārijas aizu ("Samaria Gorge") ir viena no aktivitātēm, ko noteikti vērts pamēģināt ikvienam, esot dabas skatu piesātinātajā Grieķijas salā Krētā. Tā tūristiem pieejama no maija līdz oktobra beigām – šeit lielu lomu spēlē laikapstākļi. Visieteicamāk aizas pievarēšanai atvēlēt veselu dienu, turklāt uz to doties rīta pusē, lai nesteidzīgi varētu baudīt apkārtni un neraizēties, ka kaut ko nokavēsi.

Lai arī pa taku ir samērā vienkārši un ērti pārvietoties, turklāt nekādi dižie šķēršļi jāpārvar nav, zināmas pūles gājiens tomēr prasīs – it īpaši karstā laikā.

Pa ceļam nākas pavērot gan burvīgo dabu, gan sastapt pāris kalnu kazas, gan arī aplūkot seno Samārijas ciematiņu, par kura esamību tagad liecina vien akmeņaini pamati.

Viena no zīmīgākajām aizas ainavām, kuru nāksies lūkot aizas beidzamajos kilometros, ir vieta, kur klintis no abām pusēm teju saskaras kopā, veidojot pāris metru plašu taciņu, pa kuru mērot ceļu tālāk.

Lasīt vairāk

Mītiski skaistā Partnahas aiza

Foto: Shutterstock

Līdzās skaistajām pilīm un atrakciju parkiem, arī Partnahas aiza ir viena no Vācijas izcilākajām apskates vietām.

Partnahas aiza ("Partnachklamm") ir brīnišķīga un iespaidīga vieta Bavārijā. Tā ir aptuveni 700 metrus gara, bet aizas sienu augstums sasniedz pat 80 metrus, liekot cilvēkam justies pavisam sīkam. Aiza ir atvērta apskatei gan vasarā, gan ziemā.

Jau 1912. gadā tā atzīta par dabas pieminekli. Tā apbur ar skaisto ūdenskritumu, strautu un tirkīzzilajiem baseiniem, kas atrodami starp iespaidīgām tumšām klintīm. Kā jau Vācijā, šajā skaistajā vietā viss ir labiekārtots un tūristi, vietās, kur kādreiz ceļotāji riskēja ar dzīvību, tagad ērti dabas brīnumu var apskatīt, ejot pa diviem celiņiem ar margām, kas vijas tieši gar pašu ūdens malu.

Lasīt vairāk

Verdonas aiza Francijā

Foto: Shutterstock

Verdonas aiza ("Verdon Gorge") ir iespaidīgs, 25 kilometrus garš un līdz pat 700 metrus dziļš kanjons Francijas Alpos. Ieleju kaļķakmens klintīs izgrauzusi Verdonas upe, kuras valdzinājums apbur ceļotājus jau gadsimtiem ilgi, tādēļ šī vieta tiek uzskatīta par Eiropas skaistāko aizu.

Upe kanjona dzīlēs piesaista neskaitāmus piedzīvojumu meklētājus – laivotājus, klinšu kāpējus un pārgājienu cienītājus, kas var izvēlēties kādu no 1500 maršrutiem. Viena no populārākajām ir Martela taka, kas sākas gleznainā vietā – Samsona koridorā. Arī raftings un izbraucieni ar kanoe šeit ir ļoti populāri, jo, braucot pa upi, paveras brīnišķīgi skati – pa ceļam iespējams apskatīt gan alas, gan dažādus klinšu veidojumus.

Ekstrēmāku izjūtu cienītājiem Verdonas aizā varētu šķist aizraujoši nolēkt ar gumiju, nolaisties ar izpletni no klints vai izbraukt ar kalnu divriteni, bet nesteidzīgiem ceļotājiem pieejamas arī velosipēdu nomas un velotūres. Seklākajās upes vietās populāra ir mušiņmakšķerēšana, jo dzidrajā ūdenī mitinās foreles.

Lasīt vairāk

Teiksmainā Vintgara aiza


Foto: Shutterstock

Iespaidīgā Vintgara aiza ("Soteska Vintgar") atrodas tikai dažu kilometru attālumā no Bledas pilsētas Slovēnijā. To klinšainajā apvidū izgrauzusi mutuļojošā Radovnas upe, radot skaistumu, ko nav iespējams aprakstīt vārdos.

Klinšu aiza ir 1,6 kilometrus gara. Dodoties pa gājēju ceļu gar upes krastiem, iespējams apskatīt neparastas un gleznainas ainavas, dabīgi veidojušos baseinus, ūdenskritumus, krāces un nogāzes. Cauri visai aizai ved koka laipas, kā arī iespaidīgi tilti, kas saglabājušies vēl no Napoleona laikiem – pastaiga pa šo pasaku valstību liks aizrauties elpai. Taku noslēdz brīnišķīgais, 13 metrus augstais Šuma ūdenskritums. Tie, kuri uzmanīgi vēros, ieraudzīs tajā arī foreles!

Gājēju takas garums ir aptuveni trīs kilometri, un to var mērot stundas laikā. Taka nav nogurdinoša, bet, ja ir ļoti karsta vasaras diena, turp dodoties, gan jāizvērtē savi spēki, brīdina takas apsaimniekotāji.

Lasīt vairāk

Kipras spožākā pērle – Avakas aiza


Foto: DELFI

Viena no Kipras spožākajām pērlēm – Avakas aiza ("Avakas Gorge"). Tā atrodas "Natura 2000" teritorijā. Pati aiza jeb kanjons ir īsts dabas šedevrs. Aizu laika gaitā izrobojusi pa tās dibenu plūstošā upe. Tā izveidojušās augstas klints sienas, starp kurām palikusi vien šaura eja. Lai arī viss pārgājiena maršruts ir krietni garāks, kā minēts "My Guide Cyprus", ievērojamākie skati vērojami aptuveni trīs kilometru garumā.

Karsto laikapstākļu dēļ vasarā upe krietni pažūst, atstājot vien minimālu ūdens tērcīti, bet ziemā tur ūdens netrūkst. Tieši šis ir viens no iemesliem, kādēļ gada aukstākajā laikā doties uz aizu nerekomendē. Otrs iemesls, kāpēc par došanos uz aizu vajadzētu padomāt divreiz, ir lietus. Pirmkārt, šādos apstākļos upes līmenis krietni paceļas, neļaujot sausām kājām izbrist aizu, otrkārt, stipra lietus laikā no klints augšpuses iekšā aizā var velties akmeņi (par šo aizas teritorijā atgādina arī vairākas brīdinājuma zīmes).

Ainaviskie klints veidojumi viennozīmīgi pārsteigs!

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!