Brīvdienas ir īstais laiks doties prom no pilsētas un izlocīt kājas pie dabas, bet ne vienmēr mums ir daudz laika un izturības gariem pārgājieniem. Īsie maršruti noderēs steidzīgajiem un tiem, kas labprāt izvēlas pasaudzēt kājas no garākām kilometrāžām.

Vilinošā Andrupenes purva taka

Dagdas novadā netrūkst interesantu apskates objektu. Viens no tiem nešaubīgi ir arī Andrupenes purva taka.

Aiz muzeja "Andrupenes lauku sēta" vārtiem dabas draugus gaida Andrupenes purva taka, kas piedāvā nelielu pastaigu svaigā gaisā un apkārtnes iepazīšanu. Pati taka nav sevišķi gara – tās kopējais garums ir apmēram 750 metru, tomēr pavisam noteikti šī vieta ir apmeklēšanas vērta, ja pie sirds iet šāda veida izklaides.

Koka kāpnītes ved no pakalna lejā, kur reljefa pazeminājumā izveidojies augstais jeb sūnu purvs. Laipas izved zemām priedītēm apaugušā purva klajumā. Ejot pa laipu, var iepazīties ar purva veģetāciju, ko pārstāv pēc minerālvielām mazprasīgi augi.

Lasīt vairāk

Ēvažu dabas taka, kas ved līdz varenam stāvkrastamĒvažu dabas taku meklējama Dundagas novadā. Tā ir vareni skaista vieta pastaigai, turklāt ar brīnumainiem skatiem.

Taka sākas no stāvlaukuma šosejas Rīga-Kolka (P131) malas pie Slīteres nacionālā parka robežas, aptuveni sešus kilometrus no Kolkas.

Labiekārtotā taka 0,3 kilometru garumā ved cauri sausam priežu mežam līdz vienam no retajiem Rīgas jūras līča stāvkrastiem, kas ir 8–15 metrus augsts. No kraujas augšmalas paveras skaists skats uz līci un piekrasti.

Lasīt vairāk

Usmas Elkraga dabas taka

Foto: Atis Maldonis

Usmas Elkraga dabas taka ir salīdzinoši jauna. Taka meklējama Ventspils novada Usmas pagastā. Tā ir 300 metrus gara. Taka ir īpaši pielāgota personām ar kustību traucējumiem, senioriem un ģimenēm ar maziem bērniem, tāpēc patīkamu laiku šeit iespējams pavadīt ikvienam. Dodoties pa izveidoto pastaigu laipu, iespējams lavierēt starp ezeru un kokiem, kā arī uzkavēties labiekārtotā platformā, kur novietoti soliņi.

Ejot pa Elkraga taku, var novērtēt Kurzemes leģendām apvītākā un skaistākā ezera burvību, atceroties, ka platības ziņā tas ir sestais lielākais ezers Latvijā. No dabas takas paveras skats arī uz Moricsalu – vienu no pēdējām maz pārveidotajām teritorijām, kur jau vairāk nekā 200 gadu nenotiek saimnieciskā darbība.

Lasīt vairāk

Kaņiera ezera niedru taka

Foto: Sanita Muceniece

Lai arī samērā īsa, Kaņiera ezera niedru taka var patīkami pārsteigt ar labiekārtoto maršrutu starp niedru džungļiem.

Taka sākas Riekstu pussalā no skatu torņa un caur Kaņiera ezera niedrājiem ved uz Andersalu. Te gan draudzīgs ieteikums – ja nav vēlēšanās brist pa dubļiem, pa labiekārtoto taku ieteicams doties turp un arī atpakaļ, jo tā aptuveni pēc 600 metriem apraujas un tālākā teritorija nav tik viegli un ērti izstaigājama.

Lasīt vairāk

Teirumnīku purva taka

Foto: Aivis Saulītis

Klusa, mierīga vieta pārsteidzoši tuvu ceļam, kur vienkārši būt dabā un nesteidzoties gūt laiku sev – tā iespējams raksturot pastaigu pa Teirumnīku purva taku.

Teirumnīku purvā, kas atrodas starp Lubānu un Orenīšu dīķiem, atrodama ap 800 metru gara laipa. Te gan jāpiebilst, ka purva laipu taka nav lokveida – tas nozīmē, ka gājiena sākumpunktā var atgriezties, ejot atpakaļ pa laipu vai arī pa meža ceļu, kas met loku gar purva malu. Dodoties šajā pastaigā, var iepazīties ar purva ainavu, Teirumnīku ezeru un purva augu valsti.

Lasīt vairāk

Jaunā pastaigu taka Doles salā

Foto: Publicitātes foto

Viens no interesantākajiem apskates objektiem Salaspils novada esošajā Daugavas muzeja teritorijā ir Doles salas dolomīta atsegums, kas vērojams, stāvot ūdensmalā un apskatot stāvkrasta nogāzi, ko veido dolomīta slāņi. Doles salas dolomīta atsegums ir Eiropas nozīmes aizsargājams biotops, kurš ir iekļauts Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju sarakstā – "Natura 2000". Tas ir viens no pēdējiem šāda veida objektiem, kas saglabājies mūsdienās tik pārveidotajos Daugavas krastos. Šogad gar to izveidota skaista dabas taka.

2019. gadā domes attīstības daļa uzsāka īstenot projektu "Daugavas krasta labiekārtošana, attīrot Doles salas dolomīta atsegumu un uzlabojot vides pieejamību" ar mērķi veikt Sausās Daugavas krastmalas un dolomīta atseguma attīrīšanu no liekā apauguma un pastaigu takas izveidi 410 metru garā posmā. Darbi ilga visu ziemu un tika pabeigti 2020. gada aprīlī.

Takas trasē var iepazīties ar ļoti dažādiem dabas procesiem, floras un faunas pārstāvjiem, kā arī kuģošanas vēstures elementiem. Krasta nogāzē sastopami dažādi biotopam raksturīgie augi. Apmeklētājiem šeit ir iespēja vērot gan putnus un ūdens iemītniekus, gan skudru dzīvi, gan ieraudzīt zalkšus, sildoties saulē uz atseguma akmeņiem.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!