Foto: Publicitātes attēli
Meklē ideju pavasarīgai pastaigai, taču nevari izdomāt, kurp doties? "Tūrisma Gids" nāk klajā ar interesantiem ieteikumiem. Izvēlies piemērotāko laiku takas baudīšanai, lai nebūtu jādrūzmējas, un dodies dabā!

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Jāņupītes taka

Ja plānots doties uz Tukuma pusi, lieliska pastaigu vieta ir Jāņupītes (saukta arī par Jānīša) dabas taka. Augu, sūnu, ķērpju un kukaiņu daudzveidība, dižkoki, Jāņupītes stāvkrasts – šo un vēl daudz ko citu iespējams apskatīt skaistajā gājienā.

Cilpveida taka ir vairāk nekā vienu kilometru gara, taču auto jāatstāj krietnu gabaliņu pirms takas, līdz ar to kopējais pastaigas garums būs mērāms apmēram divos kilometros. Taka ir marķēta ar norādēm, izvietoti informācijas stendi, kā arī norādes bultiņas. Lai dotos šajā maršrutā, būs jādodas gan pa dēļu laipu un trepītēm, gan iestaigātu taciņu un meža ceļu.

Lasīt vairāk

Slokas ezera taka

Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Slokas ezera dabas taka, kas atrodas nepilnas stundas brauciena attālumā no Rīgas, ir 3,1 kilometru gara, un tā ir lokveida. Takā iespējams vērot gan brīnišķīgo ezera krastu, gan kā pavasarī applūstošs mitrais melnalkšņu dumbrājs ar lielu sūnu un dzeņu daudzveidību nomaina sēnēm bagātu priežu mežu, kas, savukārt, mijas ar nosusinātu un kokiem apaugušu augsto purvu.

Pats ezers ūdensaugu audzēm un sēravotiem bagāts. Ezerā mājvietu radušas vairākas aizsargājamas ūdensputnu sugas. Tur spēkus uzkrāj arī migrējošie putni, tāpēc sevišķi putnu migrācijas laikā pavasaros un rudeņos šī taka ir īsts dārgums putnu vērotājiem.

Lasīt vairāk

Rojas upes dabas taka

Rojas novadā gar gleznaino Rojas upi meklējama dabas taka, kas pie sirds ies visiem dabas mīļiem. Pirmatnīgais mežs, upe un netraucētā apkārtne ļaus pamatīgi atpūsties no ikdienas kņadas.

Aktīvās atpūtas cienītāju ērtībām gar Rojas upi izveidotas trīs dažāda garuma distances – 2,7 un 15 kilometrus garas, lai katrs ceļotājs varētu izvēlēties savām spējām piemērotāko distanci. Tāpat dabas takā ir izvietotas atpūtas vietas ar ugunskuru, labierīcībām, soliem, vingrošanas stieņiem un šūpolēm. Kas interesanti, dabas takā uzstādīti septiņi interaktīvi kontrolpunkti jeb virtuālie skatu torņi, kuros noskenējot QR kodu, ir iespējams pacelties virs koku galotnēm. Šis ir viens no pirmajiem šāda veida papildinātās realitātes projektiem Latvijā, kas ļauj dabā virtuāli apskatīt vietas augstas izšķirtspējas 360° aero panorāmās, paralēli izzinot tās audio stāstos.
Lasīt vairāk

Ieriķu dzirnavu dabas taka

Ieriķos daba ir izveidojusi un cilvēki pilnveidojuši brīnumjauku relaksēšanās vietu – Ieriķu dzirnavas un dabas takas. Tā ir fantastiska vieta pastaigai ģimenes lokā.

Diemžēl pēc 1987. gada ugunsgrēka no Ieriķu dzirnavām ir palikuši tikai mūri, taču tie ir ļoti iespaidīgi, un Ieriķu ūdensdzirnavas kā 17. gadsimta celtniecības piemineklis ir iekļauts vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļu sarakstā.

Upīti, uz kuras atrodas dzirnavas, sauc par Melderupi, Grūbupi jeb Ieriķupi. Gar tās krastiem izveidota ērta pastaigu laipa, kas ļaus visu apskatīt sausām kājām. Mazā upīte var lepoties ar skaistiem stāvkrastiem un veseliem septiņiem dažāda augstuma ūdenskritumiem, kurus mēdz dēvēt arī par Grūbas ūdenskritumiem.

Pastaigas laikā būs iespējams sastapt arī pa kādai zaļojošai dzīvnieka skulptūrai, kas izveidotas no sūnām, taču vērīgākie noteikti var uzmeklēt daudzās rūķu sejiņas, kas paslēpušās apkārtnē.
Lasīt vairāk

Pēterezera dabas taka


Dundagas novadā meklējamā Pēterezera dabas taka nudien ir lieliska pastaigu vieta – lai par to pārliecinātos, būs vien jādodas uz šo skaisto vietu pašam.

Lokveida taka ir aptuveni 3,4 kilometrus gara. Lai to pilnībā iepazītu, vajadzēs aptuveni stundu, teikts Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā. Ceļš vedīs gan pa takām, gan laipām, gan arī kāpnēm, vijoties pāri kangaru mugurām un vigu vēderiem.

Dodoties pārgājienā pa šo vietu, būs iespējams arī iepazīties ar pašu Pēterezeru, kā vārdā arī nosaukta pati taka. Savukārt pēc tam var turpināt pastaigu pa ezera purvaino krastu, kur atrodamas vairākas aizsargājamas augu sugas.
Lasīt vairāk

Ragakāpas dabas takas


Foto: Sanita Muceniece
Ragakāpas dabas takas Jūrmalā ir unikāls dabas parks, kas var lepoties ar retām augu sugām un neatkārtojamu ainavu. Turklāt pastaiga šajā vietā ļaus atslēgties no ikdienas steigas un izbaudīt dabas tuvumu.

Ragakāpas dabas parks ir klusa pastaigu vieta ar izkoptu ekotaku un skatu platformām. Dabas parka teritorijā sastopamas ap 340 gadu vecas priežu audzes, retas augu sugas un četras aizsargājamas putnu sugas. Parks iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā "Natura 2000".

Lasīt vairāk

Kartavkalna dabas taka

Foto: Andris Jermuts
Netālu no Jaunpils meklējama Kartavkalna dabas taka, kas piedāvā gan netraucētu pastaigu, gan arī interesantu objektu apskati.

Taka priecē gan ar vareno Kartavkalna aleju, gan senlatviešu apmetnes modeli, gan arī seno pilskalnu. Tāpat ikvienu priecēs Bikstupīte, kuras krastos pavasarī rotājas vizbuļi. Pāri upītei ved koka tilts, kur, turpinot iet pa taku, iespējams nonākt pie Jaunpils pils. Savukārt, ja pirms tiltiņa nogriezīsies pa labi, iespējams uzkāpt pa kāpnēm kalnā un palūkoties uz upes ieleju no augšas.

Taka būs interesanta kā lieliem, tā arī maziem, jo dabas takā atrodamas arī dažas koka skulptūras. Lielisks galamērķis visai ģimenei!
Lasīt vairāk

Jaundomes dabas taka

Foto: Publicitātes attēli
Jaundomes taka meklējama Ezernieku pagastā, Dagdas novadā. Jaundomes dabas taka sniedz iespēju apskatīt Latgales dabas daudzveidību un iepazīties ar Jaundomes muižas vēsturi. Dabas taka ir visai varena – tā stiepjas divu kilometru garumā. Tā pa koka laipām ļauj virpuļot pa mežu un aizmirst pilsētas steigu.

Ejot pa taku, var apskatīt vairākus dabas un vēstures objektus, piemēram, Ežezeru, ledus pagraba un alus brūža drupas, mežu un bebru apdzīvotu dīķi. Tāpat jāpiebilst, ka Ežezera krastā ir pieejama labiekārtota atpūtas vieta un laivu nojume.

Lasīt vairāk

Dabas taka 'Rīvas loki'

Foto: Ventspils TIC arhīvs
Dabas takas "Rīvas loki" augšup un lejup vedošie ceļi atklāj ainaviskus skatus. Vienvirziena taka ir nosacīti sadalīta trīs posmos. Ņemot vērā stāvos kāpumus un kritumus, tās pieejamība ir ierobežota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Ir tikai pāris vietas, kur var piekļūt ar transportlīdzekli un baudīt elpus aizraujošus skatus.

Pirmie trīs kilometri ir visvieglākie, tos bez grūtībām būs iespējams pieveikt arī senioriem. Nākošie trīs kilometri jau ir atraktīvāki, tos kātojot, ieteicams lietot trekinga nūjas. Šie abi posmi ir marķēti ar zaļu krāsu. Turpretim pēdējie divi kilometri jau ir saldais ēdiens ekstrēmāku pārgājienu cienītājiem –bez marķējuma, ar daudziem šķēršļiem upes krastos.
Lasīt vairāk

Pastaigu taka uz salas Viļakas ezerā


Viļakas ezera sala atdzimusi par pievilcīgu dabas un kultūrvēstures tūrisma objektu Ziemeļlatgalē, jo uz 1,8 hektāru lielās salas ir izveidota jauna pastaigu taka. Taka ved apkārt salai, kur ir uzstādītas gan koka laipas ar atpūtas platformu, gan laivu piestātne un informatīvie stendi. Tāpat apskātamas Marienhauzenas jeb Viļakas viduslaiku pilsdrupas. Lai nokļūtu uz salas, būs jāmēro cēlš pār pontonu tiltu.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!