Foto: Publicitātes foto
Ziemassvētkos skaista noskaņa piedzīvojama arī otrpus jūrai – Zviedrijā. Īpaši Stokholmā svētku tirdziņi atgādina pasaku stāstus senlaicīgo tradīciju un arhitektūras dēļ, taču iespējams baudīt svētku gaisotni arī visnotaļ moderni – ziemas dārzos un siltumnīcās. Piecas idejas, kā Ziemassvētku brīvdienas aizvadīt Stokholmā, sarūpējis prāmju operatora "DFDS" ceļošanas eksperti.

Ziemassvētku maģija vecpilsētas sirdī

Stokholmas vecpilsētas sirdī jeb Gamla Stan katru gadu norisinās "Stortorget" tradicionālais Ziemassvētku tirdziņš. Tas īpašs ar seno vēsturi, proti, darbības pirmsākumi meklējami 1837. gadā, kas to padara par vecāko Ziemassvētku tirdziņu Zviedrijā. "Stortorget" ir viens no populārākajiem Ziemassvētku apskates objektiem Eiropā, tas konkurē pat ar lielajiem Ziemassvētku tirdziņiem Vācijā un Austrijā, jo īpaši unikālās viduslaiku atmosfēras dēļ.

Skaistajā "Stortorget" laukumā ir iespēja baudīt ne tikai Ziemassvētku noskaņas, bet arī apbrīnot izsmalcinātus amatniecības izstrādājumus un seno Stokholmas vēsturi, kas aizsākusies jau viduslaikos. Tirdziņš un tā stendi ir skaisti izrotāti ar elfiem un Ziemassvētku vecīša palīgiem, to plauktos ir iespējams iegādāties gan grauzdētas mandeles, gan mākslas un amatniecības izstrādājumus. Tirdziņā līdzās dažādiem amatnieku darinājumiem no dzelzs un keramikas tiek piedāvāti arī zviedru tradicionālie Ziemassvētku ēdieni un sezonālie gardumi – desiņas, brieža gaļa, karstvīns un citi Ziemassvētku našķi.

Sniegotā Stokholma jeb Ziemassvētki brīvdabā

Foto: Publicitātes foto

"Skansen" brīvdabas muzejs, kas atrodas Stokholmas karaliskajā "Djurgården" jeb valsts pilsētas parkā, jau kopš 1903. gada tiek atzīmēts kalendārā kā viens no galvenajiem Ziemassvētku notikumiem pilsētā. Šajā vēsturiskajā Ziemassvētku tirdziņā var ne tikai apskatīt zviedru amatnieku stendus, dažādus darinājumus un iegādāties tradicionālos Ziemassvētku ēdienus, bet ir iespēja arī sastapt Stokholmas vietējos dzīvniekus un piedalīties amatniecības darbnīcās, kas īpaši aizrauj mazos apmeklētājus. Šis tirdziņš atvērts katru piektdienu, sestdienu un svētdienu no 2023. gada 24. novembra līdz 17. decembrim.

Stokholmas saldumu tradīcijas – marcipāna kuģītis

Katros Ziemassvētkos jau 20 gadu garumā Stokholmas ostā piebrauc noslēpumainais Marcipāna kuģītis. Tas piepildīts ar augstas klases rokām darinātiem šokolādes un marcipāna konditorejas izstrādājumiem, kas tiek gatavoti ģimenes uzņēmumā Trosas pilsētā – "Kutterkonfekt". Uzņēmuma dibināšanas sākumā marcipāna kuģītis nebija tikai sezonālā izklaide Stokholmas apmeklētājiem, bet gan pārvietojamais veikals, ar kuru katrus Ziemassvētkus un Lieldienas uzņēmuma dibinātājs devās pārdot savus no marcipāna un beļģu šokolādes izgatavotos smalkos mākslas darbus.

Kaut arī uzņēmums kopš tā laika attīstījies līdz pieprasītam restorānam Stokholmā, tiek saglabāta tradīcija Ziemassvētkos un Lieldienās gatavot marcipāna un šokolādes konditorejas izstrādājumus – marcipāna figūriņas, šokolādes tāfelītes, augļu marmelādes, pralinē kastītes, krēmu un daudz citu saldumu svētku noskaņu radīšanai. Te ikviens bez maksas var nobaudīt marcipānu.

Svētki īpašā atmosfērā – stikla siltumnīcā un dārzā

"Ösmo Plantshop" ikgadējais Ziemassvētku tirdziņš ir atbalsts vietējo amatniecībai un delikatesēm, kas norisinās no 2. līdz 3.decembrim. Šajā dārzā apvienoti dažādi produkti no galvenokārt vietējiem talantiem un uzņēmumiem, lai apmeklētājiem būtu iespēja iegādāties ne tikai tradicionālās Ziemassvētku dāvanas, bet arī ievērot vietējo mākslinieku radošumu un personalizēto attieksmi pret katru dāvanu, ko viņi palīdz sagādāt. Tajā var iegādāties zviedru amatnieku darinājumus no koka, ādas un tekstila, ar rokām darinātas sveces, pralīnes un delikateses. Šajā tirdziņā iespējams iesaistīties arī virknē citu aktivitāšu – ir izjādes ar poniju, Ziemassvētku vecīša sagaidīšana, deju skola un ēdiena bufetes baudīšana.

Foto: Publicitātes foto

Ziemassvētku tirdziņā "Stora Sköndal" valda īpaša atmosfēra, jo tas norisinās lielā, taču mājīgā stikla siltumnīcā jeb ziemas dārzā. Siltumnīcu ieskauj autentiskais "Kristinahuset" laukums, no kura paveras skats uz Drevvikena ezeru Stokholmas dienvidos. Katru gadu tajā izvietoti aptuveni 50 stendi, kuros pārdod amatniecības izstrādājumus, dāvanas, ēdienus un dzērienus, īpašu uzmanību pievēršot vietējiem un bioloģiskajiem ražotājiem un māksliniekiem. Lai tirdziņa apmeklētājiem palīdzētu sasildīties, tiek piedāvāts karstvīns, karstā šokolāde un zviedru tradicionālā grilētā desa, kā arī iespējams izklaidēties kora koncertos un izjādēs ar ponijiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!