Kāds saimnieks, tāds suns: vetārsts par dzīvnieku aptaukošanos
Foto: Shutterstock

Ne tikai cilvēku, bet arī dzīvnieku aptaukošanās ir samilzusi problēma attīstītajās pasaules valstīs. Par to, kāpēc dzīvnieki aptaukojas, kā to noteikt un kā no tā izvairīties, stāsta veterinārās klīnikas "Dzīvnieku veselības centrs" direktors un galvenais veterinārārsts Aigars Briņķis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Briņķis uzsver, ka dzīvnieku aptaukošanās ir liela problēma ne tikai stereotipiem pilnajā Amerikā, bet arī Latvijā. "Šī problēma ar laiku kļūst aizvien nopietnāka," stāsta veterinārārsts.

Aptaukošanos rada kombinācija – uzturs plus dzīvesveids. Abas šīs lietas iet roku rokā un viena papildina otru. Tas ir gluži tāpat kā cilvēkam, uzsver veterinārārsts. "Jo vairāk tu kusties un mazāk ēd, jo mazāka iespējamība, ka tev būs kādi liekie tauciņi," skaidro Briņķis. No tā var secināt, ka viens no galvenajiem aptaukošanās iemesliem ir nepareiza ēšana un nepietiekami daudz fizisko aktivitāšu.

Viņš stāsta, ka tā ir attīstīto valstu problēma, jo cilvēki daudz vairāk laika pavada sēžot (gan darbā, gan mājās), nekā esot kustībā. Kaut sākumā varētu šķist jocīgi, kā cilvēka kuslais dzīvesveids ietekmē dzīvnieku, ārsts atgādina, ka mājas mīlulis pieskaņojas sava saimnieka dzīvesveidam. Protams, tas vairāk attiecas uz suņiem nekā kaķiem, kuri ir paši sev saimnieki.

Tāpat veterinārs piebilst, ka aptaukošanās visbiežāk tiek novērota mājās dzīvojošiem dzīvniekiem. Tie mīluļi, kuri ikdienā uzturas ārā, mājas pagalmā, paši var kārtīgi izskrieties un nodrošināt sevi ar nepieciešamajām aktivitātēm, bet ar dzīvokļos mītošajiem suņiem ir citādi. Viņi pilnībā ir atkarīgi no saimnieka un tā, cik intensīvu pastaigu vēlēsies cilvēks.

Veterinārārsts uzsver – jo aktīvāks saimnieks, jo mazāka iespēja sunim aptaukoties. "Ja paskatāmies uz ielas, mēs bieži vien varam redzēt – ja saimnieks ir dūšīgs, arī viņa suns izskatās ļoti līdzīgi," stāsta Briņķis. Viņš smej, ka visas internetā atrodamās bildes, kur saimnieks tiek pielīdzināts sunim, ir patiesas, arī veterinārārstu praksē bieži novērojams, ka suns pēc izskata līdzinās savam saimniekam. Tāpēc viņš iesaka sekot līdzi ne tikai suņa dzīvesveidam un ēšanas paradumiem, bet arī tam, ko tu pats ēd un cik bieži mielojies ar čipsiem, konfektēm un apmeklē ātrās ēdināšanas restorānus.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form