Mēnesi vecs kaķēns

Visas kaķu šķirnes, kuru pārstāvjiem ir atšķirīga ķermeņa uzbūve un kažoka īpašības, ir cēlušies no viena priekšteča. Tas, ka šie kaķi ir tik dažādi, ir daudzo mutāciju rezultāts gadsimtu gaitā. Mutācijas ir izmaiņas ģenētiskajā materiālā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tās parādās regulāri un spontāni ne tikai kaķos, bet visā, kas dzīvo un vairojas. Piemēram, šī parādība ir sastopama arī vīrusos un augos. Mutācijas var mainīt visas fiziskās pazīmes, lai gan šīs pārmaiņas ne vienmēr uzreiz var pamanīt.

Taču dažas mutācijas ir acīmredzamas, piemēram, dzīvnieks ir piedzimis ar tādu apmatojuma krāsu, kāda šai sugai iepriekš nekad nav bijusi, vai arī viņam salīdzinājumā ar sugas brāļiem un māsām atšķiras astes garums. Tās ir labi pamanāmās mutācijas. Tā kā mutācijas notiek dzīvnieka ģenētiskajā materiālā, viņš šīs pazīmes var nodot tālāk nākamajām paaudzēm.

Ja mutācija dzīvniekam piešķir pārākumu pār citiem šīs sugas indivīdiem, tad viņa pēcnācējiem ir lielākas iespējas izdzīvot un šie pēcnācēji var vairoties veiksmīgāk nekā citi tās pašas sugas dzīvnieki, kuri nav mutanti.

Piemēram, iedomājieties kaķi, kuram jāizdzīvo skarbā klimatā. Ja viņam ir biezs kažoks, kurš turklāt nesaveļas, tad neapšaubāmi šim kaķim būs priekšrocības salīdzinājumā ar kaķi, kuram ir plāns apmatojums, kas viegli sapinkājas. Ja mutācija būs veiksmīga, sekas diezgan ātri būs redzamas visā šīs konkrētās sugas populācijā. Mutantu mazuļiem, no kuriem daži būs līdzīgi saviem vecākiem, arī būs iespēja atstāt vairāk pēcnācēju. Pamazām dzīvnieki ar jaunajām raksturīgajām īpašībām gūst pārsvaru pār tiem, kuriem šo īpašību nav.

Mutācija ne vienmēr ir derīga. Dažreiz mutācijas dēļ dzīvnieks iet bojā. Dzīvniekam, kurš skarbā klimatā piedzimis neapmatots vai arī ar ļoti mīkstu īsspalvainu kažoku, kas viegli saveļas, izdzīvot ir daudz grūtāk nekā citiem šīs sugas pārstāvjiem.

Savukārt kaķim ar garu, biezu kažoku nebūs lielas iespējas izdzīvot tropiskajā karstumā. Šis dzīvnieks tik tikko varēs saglabāt dzīvību. Ja šim kaķim būs pēcnācēji, nederīgās īpašības tiktu nodotas nākamajām paaudzēm. Mutācijas ir dabiska parādība. Tās dod iespēju sugām labāk izdzīvot mainīgos apstākļos.

Senatnē cilvēks ņēma kaķus sev līdzi, lai kur viņš arī apmestos. Tur kaķiem ģenētisko mutāciju rezultātā izveidojās raksturīgas pazīmes, kas palīdzēja viņiem izdzīvot. Tādēļ tā nav nejaušība, ka īsspalvaino šķirņu kaķi ir cēlušies Austrumos, kur ir tropisks klimats, bet garspalvainie kaķi izveidojās vēsākās klimata joslās.

Raksta tapšanā izmantota Esteres Verhofas-Verhallenas enciklopēdija "Kaķi".

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form