No Noasa šķirsta līdz nodedzinātai pilsētai: desmit senākās kaķu šķirnes
Foto: Shutterstock

Manksa izcelsmes vieta ir Menas sala, kas ietilpst Apvienotās Karalistes teritorijā. Tāpēc manksus mēdz dēvēt arī par Menas kaķiem.

Šķirnes vēsture ir leģendām apvīta. Viena pat vēsta, ka mankss ir pēdējais dzīvnieks, ko savā šķirstā paspējis ienest Noass, turklāt viņš kaķa asti esot iespiedis burā. Tāpat tiek pieņemts, ka kaķus uz Menas salu vairākus gadsimtus pirms mūsu ēras atveduši feniķiešu tirgotāji.

Taču pārbaudīta versija liecina, ka kaķi dzimuši, kaķiem krustojoties savā starpā. Tā kā sala ir maza, kaķi atkal un atkal krustojušies.

Tāpat manksus salīdzina ar britu īsspalvainajiem kaķiem, jo abiem mīluļiem ir līdzīga, proti, apaļa galvas forma un miesasbūve.

18. gadsimta pirmajā pusē manksi minēti arī publikācijās, kur tos aprakstījuši vēsturnieki. Ap to laiku kaķi ieceļojuši arī ASV.

Kaķi tiek raksturoti kā flegmatiski, tāpēc labi saprotas gan ar bērniem, gan citiem dzīvniekiem. Tie labprāt spēlējas un mēdz pat īpaši noslēpt savas rotaļlietas. Manksiem ir ļoti attīstītas pakaļķepas, tāpēc viņi tiek uzskatīti kā vieni no labākajiem lēcējiem.

Būtiska pazīme, kas kaķus atšķir no citiem sugas brāļiem, ir aste – manksiem tā var nebūt, taču daudzos gadījumos astīte ir ļoti īsa.

Plašāk par manksa šķirnes kaķiem lasiet šeit.

Comment Form