Jaunie Rīgas zoo interaktīvie stendi izglītos par invazīvajām sugām
Foto: Publicitātes foto

Rīgas Zooloģiskajā dārzā izveidoti pieci interaktīvi stendi, kas apmeklētājiem ļauj iepazīt bīstamas citzemju dzīvnieku sugas, kuras, nokļuvušas tālu no dabiskās dzīves vietas, nopietni ietekmē dabu daudzviet pasaulē. Trusis, tīģerpitons, zaļā iguāna, Ziemeļbrazīlijas kalitrikss, Amerikas ūdele – katrai sugai ir atšķirīgs stāsts par nokļūšanu tālu no savām "mājām" un ietekmi uz ekosistēmu, taču iepazīstot šos stāstus, var viegli gūt priekšstatu par problēmu, ko pasaules dabai rada invazīvās sugas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Kamēr plašsaziņas līdzekļi ziņo par satraucošām bēgļu, patvēruma meklētāju un nelegālo imigrantu krīzēm, ne mazāk satraucoši notikumi vērojami pasaules dabā. Un ne jau tikai 21. gadsimtā, jau krietni agrāk. Līdz ar cilvēku arvien lielākajām pārvietošanās iespējām un saimniecisko darbību, tiem līdzi pārvietojas arī dzīvnieki un augi, lieliski iejūtoties pat tūkstošiem kilometru no dzimtās dzīves vietas un nopietni ietekmējot dabas norises jaunajā dzīves vidē, tāpēc liekot aktualizēt problēmu, ko rada invazīvās augu un dzīvnieku sugas," teic zoodārza pārstāvji.

Savvaļā izkļuvušās mājas kazas iznīcinājušas daudzu unikālu sugu dabisko dzīvotni uz neskaitāmām salām. No terārijiem izlaistie vai izbēgušie Dienvidaustrumāzijas tīģerpitoni nu savairojušies un burtiski apsēduši ASV dievidaustrumu štatu mitraines, konkurējot ar aligatoriem. Savvaļā izlaisto trušu pēcteču miljoni ilgus gadus bijuši un ir Austrālijas lauksaimnieku nīstākā sērga. Uzskaitījumu var turpināt, pieminot arī Ķīnas cimdiņkrabi, Amerikas signālvēzi un Amūras rotanu, kuri itin labi iejutušies Latvijas ūdenstilpēs, Latvijas dārzkopju biedu Spānijas kailgliemezi, Amerikas ūdeli, jenotsuni no Tālajiem Austrumiem un daudzas citas augu un dzīvnieku sugas, kas nopietni ietekmē Latvijas dabu un kuras dēvējam par invazīvajām sugām.

Stendi tapuši ar Latvijas vides aizsardzības fonda (VARAM) atbalstu. Līdzās ikgadējam finansējumam, ar LVAF atbalstu tapuši daudzi lielākie RNZD objekti – Tīģeru mītne, Žirafu māja, "Lauku sēta", plēsīgo putnu komplekss u. c. Ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu realizētais projekts "Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza vides izglītības veiktspējas palielināšana" ir kā atbalsts VARAM Dabas aizsardzības pārvaldes aktivitātēm, izzinot dažādu invazīvo sugu izplatību Latvijā un gatavojot to ierobežošanas pasākumu plānus. Jau 2019. gadā ar Latvijas zivju fonda atbalstu Rīgas zoodārza Akvārija ēkā tika izveidota Latvijas invazīvo zivju un bezmugurkaulnieku ekspozīcija ar bagātīgu informatīvo noformējumu, kurā var iepazīt Latvijas ūdeņu jaunpienācējus – Amūras rotanu, Apaļo jūrasgrunduli un Ķīnas cimdiņkrabi, kuri jau sen kļuvuši par mūsu nelūgtajiem kaimiņiem.

Tags

Dabas aizsardzības pārvalde Rīgas Zooloģiskais dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form